Jadrové zbrane sú najnebezpečnejšie zbrane, aké kedy človek vytvoril. Môžu potenciálne zničiť celé mestá, zabiť milióny ľudí a poznačiť krajinu a životy nasledujúcich generácií.
Jadrová zbraň pracuje na princípe jadrovej reakcie, pri ktorej sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. Prvú jadrovú zbraň vyvinuli počas Druhej svetovej vojny Spojené štáty Americké a ako prví ju v boji použili v Japonsku v roku 1945.
Typy jadrových zbraní:
- Atómové bomby (štiepne jadrové zbrane) - pri ktorých je hlavným zdrojom šiepenie jadier atómov.
- Termonukleárne zbrane (napríklad vodíkové bomby) - fungujú na princípe fúzie jadier atómov.
- Posilnené jadrové zbrane využívajú menšie množstvo fúzneho paliva na zvýšenie rýchlosti a účinnosti štiepnej reakcie.
Za vynálezcu atómovej bomby sa považuje fyzik Robert Oppenheimer, ktorý pracoval na projekte Manhattan. Projekt zostrojenia jadrovej zbrane viedol generálporučík Leslie Groves.
Kto vlastní jadrové zbrane
Najviac jadrových zbraní má v zásobe Rusko, ktoré sa od začiatku vojnovej agresie na Ukrajine viackrát vyhrážalo ich použitím. Jadrové zbrane majú katastrofálne následky pre život a životné prostredie.
Dnes jadrový arzenál prísne reguluje Zmluva o nešírení jadrových zbraní, ktorú podpísali takmer všetky krajiny sveta. Nepodpísali ju iba India, Pakistan, Izrael a Severná Kórea, ktoré vlastnia jadrové zbrane.
Jadrové zbrane však vlastní aj päť krajín, ktoré zmluvu o nešírení podpísali - Spojené štáty Americké, Veľká Británia, Francúzsko, Rusko a Čína.