SME

Bože môj, čo sme to urobili? pýtala sa posádka najznámejšieho bombardéra v histórii

Bombu na Hirošimu zhodili pred 78 rokmi.

Boeing B-29 Superfortress "Enola Gay" pristáva na Mariánskych ostrovoch po misii bombardovania japonskej Hirošimy Američanmi.Boeing B-29 Superfortress "Enola Gay" pristáva na Mariánskych ostrovoch po misii bombardovania japonskej Hirošimy Američanmi. (Zdroj: SITA/AP)

Ráno 6. augusta 1945. Takmer desať kilometrov nad japonským mestom Hirošima sa nachádza bombardér Boeing B-29 Superfortress. Na jeho ľavom boku, pod kokpitom, je jednoduchými písmenami napísané Enola Gay.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na náklad na palube je desivý pohľad. Little Boy, malý chlapec, uránová jadrová bomba, ktorá sa čoskoro zrúti na nič netušiacich obyvateľov. Záblesk, ktorý nasledoval po detonácii, zhypnotizoval všetkých dvanásť členov posádky. Jeden z nich si zapísal do denníka: "Bože môj, čo sme to urobili?"

SkryťVypnúť reklamu

Mestá sa otriasali pod náletmi bômb

Existuje mnoho symbolov dvojitého jadrového útoku Spojených štátov na Japonsko. Zničené mestá Hirošima a Nagasaki, atómový dóm, otec atómovej bomby Robert Oppenheimer.

Na zozname je aj bombardér Boeing B-29 Superfortress. Od začiatku bol koncipovaný ako stroj, ktorý zmení priebeh vojny. Mal lietať ďalej a vyššie.

Mohol sa pochváliť väčšou nosnosťou a cestovnou rýchlosťou akú mali podobné lietadlá v tom čase. Pretlakový interiér umožňoval posádke operovať bez špeciálnych skafandrov. Mohol niesť až 2 300 kg bômb.

Súvisiaci článok Jasnejšia než tisíc sĺnk. Aká bola prvá jadrová bomba Trinity Čítajte 

B-29 vstúpil do vojny proti Japonsku v júni 1944. Lietadlá štartovali zo základní v Indii a Číne a od novembra toho istého roku zo základne na Mariánskom súostroví.

V priebehu niekoľkých mesiacov sa lietajúce pevnosti začali špecializovať na nočné nálety. Japonské mestá sa otriasali pod náletmi bômb.

SkryťVypnúť reklamu

Dňa 10. marca 1945 za dvadsaťštyri hodín približne tristo bombardérov zrovnalo so zemou štvrtinu Tokia a podľa niektorých odhadov zabilo až stotisíc ľudí. Straty však utrpela aj americká armáda, ktorá v ostrej paľbe a pri cvičných misiách stratila viac ako 500 bombardérov B-29.

Bombardér pomenoval po svojej matke

Záverečné dejstvo, v ktorom malo lietadlo zohrať hlavnú úlohu, sa blížilo. Prebiehal vývoj jadrovej bomby a americké letectvo začalo hľadať ideálny stroj, ktorý by dokázal zhodiť smrtiace zariadenie na cieľ.

Bola vytvorená špeciálna letka lietadiel B-29, upravená na nosenie a zhadzovanie jadrových zariadení. Jej veliteľom bol plukovník Paul W. Tibbets, vojnový veterán, ktorý sa preslávil ako pilot bombardéra B-17 v európskych bojiskách druhej svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok O pár týždňov začali hynúť sliepky. Miestni spomínajú na test prvej atómovej bomby Čítajte 

Výroba upravených strojov sa začala v prvej polovici roku 1945 a Tibbets si vybral lietadlo, ktoré neskôr pilotoval, priamo v továrni v Nebraske. Bombardér B-29-45-MO s výrobným číslom 44-86292 dorazil na cvičné letisko v Utahu 14. júna.

Dvanásťčlenná posádka na čele s Tibbetsom sa oboznámila so strojom a 6. júla na jeho palube dorazila na Tinian. Jeden z troch najdôležitejších ostrovov v súostroví bol ideálnym miestom, odkiaľ mohli americké lietadlá štartovať do Japonska.

Dňa 16. júla sa v Novom Mexiku uskutočnil vôbec prvý test jadrovej bomby. O niekoľko dní neskôr mali piloti plán misie, ktorej cieľom mala byť Hirošima v Japonsku. Piateho augusta Tibbets nariadil technikom, aby na bok lietadla namaľovali nápis Enola Gay. Bombardér pomenoval po svojej matke.

SkryťVypnúť reklamu

Bublajúca hmota a mesto v plameňoch

Tibbets a jeho jedenásťčlenná posádka vzlietli skoro ráno nasledujúceho dňa. O 2.45 h sa Enola Gay odlepila od letiska a čakala ho 2 400 km dlhá cesta nad Japonsko. Na palube bola jadrová bomba Little Boy.

Odborník na výbušniny William S. Parsons ju aktivoval a tridsať minút pred zhodením vykonal kontrolór elektronických obvodov bomby Morris R. Jeppson posledné prípravy.

Lietadlo sa priblížilo k Hirošime. Bombometčík Tom Ferebee zamieril. O 9:15 bomba opustila lietadlo. Po 43 sekundách explodovala vo výške 609 metrov nad zemou.

Výbuch, tlaková vlna a plamene okamžite zabili približne 70-tisíc ľudí a podľa niektorých odhadov v nasledujúcich rokoch zomrelo až 200-tisíc ľudí na zdravotné problémy súvisiace s radiáciou. Osemdesiat percent budov v meste úplne zmizlo.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ako Oppenheimer skutočne zvažoval riziko, že skúška jadrovej bomby zničí svet Čítajte 

Zadný strelec George R. "Bob" Caron bol prvým členom posádky, ktorý bol svedkom skazy. "Bol to úžasný pohľad. Do vysielačky som opisoval stúpajúci oblak. Na okrajoch bol biely a mal ohnivo červené jadro. Keď sme sa vzdialili, videl som mesto pod nami. Bolo pokryté akousi bublajúcou hmotou. Videl som, ako sa po meste šíri oheň. Tibbets potom otočil lietadlo, aby sa mohli pozerať všetci ostatní," opísal Caron sekundy po výbuchu.

Druhý pilot Robert Lewis si zapísal do denníka: "Aj keby som žil sto rokov, tých niekoľko minút nikdy nevymažem z pamäti. Všetci na palube zostali ako prikovaní. Očakávali sme niečo strašné, ale aj tak sme boli prekvapení."

Bombardér sa vrátil na Tinian po viac ako dvanástich hodinách letu. Stovky ľudí tlieskali posádke. Na mieste boli aj novinári. Tibbets hneď po vystúpení z lietadla dostal Záslužný kríž.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadne výčitky

O desaťročia neskôr sa ikonické lietadlo opäť stalo stredobodom kontroverzie. Americký Smithsonov inštitút vystavil časť trupu lietadla pri príležitosti 50. výročia bombardovania Hirošimy.

Kritici sa však obávali, že výstava sa príliš sústredila na civilné obete na japonskej strane a málo zdôrazňovala motívy zhodenia bomby a jej úlohu pri ukončení vojny.

Niektorí návštevníci protestovali aj proti vystaveniu stroja. Hádzali popol a polievali trup lietadla červenou farbou. Dňa 18. mája 1998 bola výstava zatvorená. V dôsledku celonárodného rozruchu musel vtedajší riaditeľ prestížneho inštitútu opustiť svoju funkciu.

Dnes je kompletne zreštaurované lietadlo vystavené v Centre Stevena F. Udvara-Hazyho vo Virgínii. Nie sú tu žiadne historické súvislosti, iba technické informácie o lietadle Boeing B-29 Superfortress.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Vedátorský podcast 188 – Oppenheimer a jeho partia
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Posádka lietadla Enola Gay mala vždy veľmi pragmatický názor na použitie jadrových zbraní. Navigátor Theodore "Dutch" Van Kirk v jednom rozhovore uviedol: "Úprimne verím, že z dlhodobého hľadiska zhodenie atómovej bomby zachránilo mnoho životov. Zároveň sa však každý deň modlím, aby nikto v budúcnosti nemusel byť svedkom toho, čo sme tam videli."

Rádiologický dôstojník Jacob Beser bol jedinou osobou, ktorá na vlastné oči pozorovala výbuchy v Hirošime aj Nagasaki. Povinnosti si totiž plnil na lietadle Enola Gay aj na bombardéri Bockscar, ktorý zaútočil na najjužnejšie japonské mesto.

"Necítim žiadne výčitky svedomia. Považujem za smiešne, že by som mal niečo také cítiť. Keď si spomeniem na zverstvá, ktoré Japonci spáchali v Pearl Harbore," hovorieval Beser.

SkryťVypnúť reklamu

Russell E. Gackenbach, ktorý bol členom posádky jedného zo sprievodných lietadiel Enola Gay, sa v roku 2011 vybral do Hirošimy, aby si pripomenul udalosti zo 6. augusta 1945. Ani to však nezmenilo jeho pohľad na vec.

"Ani po toľkých rokoch neľutujem, čo sme urobili. Každá vojna je peklo. Japonci začali vojnu, bolo na nás, aby sme ju ukončili," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 754
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 262
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 142
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 909
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 974
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 822
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 402
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Terčom útokov sa mali stať azylové zariadenia a sídla politickej ľavice.


TASR
Wendy McMahonová

Americký prezident má dlhú a konfliktnú históriu sporov s médiami.


TASR
Japonský minister poľnohospodárstva Taku Etó (v strede)

Etó sa pochválil, že si nikdy nekupuje ryžu, pretože ju dostáva zadarmo.


TASR 1
Ilustračné foto.

Armády majú spoločné cvičenia niekoľkokrát do roka.


TASR

Sportnet

Luka Radivojevič.

USHL je najvyššia juniorská súťaž v USA pre hráčov vo veku 16 až 20 rokov.


Hokejisti Slovenska na MS v hokeji 2025.

Najproduktívnejším hráčom základnej časti sa stal David Pastrňák.


TASR
Stanislav Šesták.

Premiérový zápas odohrajú so Slovanom Bratislava.


Slovenskí reprezentanti v malom futbale.

Zápas nájdete na televíznych obrazovkách aj vo forme online textového prenosu.


SkryťZatvoriť reklamu