SME

Od útoku Hamasu na Izrael uplynul rok. Pásmo Gazy je v troskách, zomreli desaťtisíce ľudí

Útok šokoval svet a zmenil Blízky východ.

Pásmo Gazy. (Zdroj: TASR/AP)

Od teroristického útoku, pri ktorom Hamas zaútočil na Izrael, uplynie rok. Militanti zaútočili siedmeho októbra 2023 okolo pol siedmej ráno, pričom útok šokoval svet aj izraelské bezpečnostné zložky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začala sa tým siedma väčšia vojenská konfrontácia medzi Izraelom a palestínskymi skupinami v Pásme Gazy od stiahnutia Izraela z Pásma v roku 2005.

Ide o najvýznamnejšiu vojenskú akciu v oblasti od jomkippurskej vojny medzi Izraelom a arabskými štátmi v roku 1973.

Podľa odhadov doteraz celkovo zahynulo vyše 43-tisíc ľudí, najviac v izraelsko-palestínskych vojnách od roku 1948.

Militanti Hamasu a jeho spojencov pri vlaňajšom teroristickom októbrovom útoku v izraelskom pohraničí pozabíjali vyše 1 200 ľudí, a ďalších 251 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.

Vyše stovku rukojemníkov Hamas prepustil v rámci týždňového prímeria koncom vlaňajšieho novembra, osem oslobodila izraelská armáda a necelé štyri desiatky ďalších priviezla do Izraela mŕtvych.

Izraelská odveta v Pásme Gazy si doteraz vyžiadala podľa bilancie palestínskeho ministerstva zdravotníctva v Gaze ovládaného Hamasom životy viac ako 41 600 Palestínčanov. Izraelská armáda uvádza, že medzi obeťami je najmenej 17-tisíc ozbrojencov Hamasu.

V posledných dvoch týždňoch sa ale situácia prudko vyostrila medzi Izraelom a libanonským šiitským hnutím Hizballáh, ktoré podporuje Hamas.

Po sérii explózií pagerov a vysielačiek využívaných Hizballáhom a následnom začatí izraelských vzdušných úderov bolo zabitých niekoľko lídrov Hizballáhu vrátane šéfa Hasana Nasralláha.

Prvého októbra začal Izrael obmedzenú pozemnú operáciu na juhu Libanonu. Ide o najhoršie strety od vojny Izraela s Hizballáhom v roku 2006.

Načítavam... Irán chcel ničiť, Izrael teraz musí odpovedať (3. 10. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Desať kľúčových momentov od útoku teroristov z Hamasu na Izrael

Útok Hamasu

- Hamas, ktorý vládne Pásmu Gazy od roku 2007 a neuznáva existenciu Izraela, zaútočil na Izrael siedmeho októbra uprostred šabatu, židovského dňa odpočinku, a 50 rokov a jeden deň po začiatku jomkippurskej vojny medzi Izraelom a arabskými štátmi v roku 1973.

Súvisiaci článok Teroristi z Hamasu zaútočili na Izrael, počet obetí prekročil dvesto. V Gaze zadržiavajú rukojemníkov Čítajte 

Hamas zaútočil raketami, zároveň podnikol pozemný útok a pokúsil sa vylodiť z mora. Palestínski militanti zabili izraelských civilistov a vojakov a ďalších odviezli ako rukojemníkov do Pásma Gazy.

Teroristi Hamasu zavraždili viac ako 1 200 ľudí (bola to najväčšia masová vražda Židov od holokaustu), uniesli 251 ľudí vrátane Izraelčanov a cudzincov.

- Vodca ozbrojeného krídla Hamasu, Muhammad Díf, nazval operáciu Al-Aksá, čo je odkaz na názov mešity na Chrámovej hore v Jeruzaleme. Díf uviedol, že útok bol reakciou na "znesvätenie mešity Al-Aksá" a skutočnosť, že Izrael v roku 2023 zabil a zranil stovky Palestínčanov.

Vyzval Palestínčanov a izraelských Arabov, aby "vyhnali okupantov a ukončili okupáciu", pričom sa odvolával na izraelskú okupáciu Západného brehu Jordánu a východného Jeruzalema.

- Jedným zo symbolov teroru bol útok Hamasu na hudobný festival v kibuci Reim neďaleko pásma Gazy, kde extrémisti zabili viac ako 360 ľudí. Viac ako 110 ďalších mŕtvych Izraelčanov našli v kibucu Beeri na juhu Izraela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

- Útok šokoval svet a prekvapil aj izraelské bezpečnostné zložky vrátane tajnej služby. Premiér Benjamin Netanjahu nepriznal svoj podiel viny za zlyhanie vlády a bezpečnostných síl, zatiaľ čo niektorí ministri alebo šéfovia tajných služieb a spravodajských služieb priznali časť viny za zlyhanie štátu.

Súvisiaci článok Oslava lásky a slobody sa zmenila na masaker, pred Hamasom utekali aj dve hodiny Čítajte 

Izraelská odveta

- Izrael odpovedal v ten istý deň (v operácii s názvom Železné meče) bombardovaním Pásma Gazy a izraelská vláda o deň neskôr vyhlásila vojnový stav.

Izraelský premiér Netanjahu prisľúbil, že zničí Hamas, ktorý jeho krajina, Spojené štáty a Európska únia považujú za teroristickú organizáciu. "Každý člen Hamasu je mŕtvy," povedal a prirovnal útok Hamasu k brutálnemu zabíjaniu teroristickej organizácie Islamský štát na Blízkom východe.

Deviateho októbra bolo do izraelskej armády povolaných 300-tisíc záložníkov (najväčšia branná povinnosť v histórii krajiny) a bola vyhlásená úplná blokáda Pásma Gazy.

Súvisiaci článok Izrael odpovedá silou. Netanjahu možno spraví to, čomu sa Izrael roky vyhýbal Čítajte 

- Po bombardovaní Pásma Gazy Izrael vyzval obyvateľov mesta Gaza na severe pásma, aby sa 13. októbra evakuovali na juh.

- V piatok 28. októbra Izrael spustil rozsiahlu pozemnú operáciu na severe Pásma Gazy. 15. novembra izraelskí vojaci začali intervenciu v areáli nemocnice Šifá, najväčšieho zariadenia svojho druhu v pásme Gazy, ktoré podľa Izraela používal Hamas ako svoju základňu.

Koncom novembra izraelská armáda oznámila, že v suteréne nemocnice našla 55 metrov dlhý tunel, ktorý podľa nej využívalo toto radikálne hnutie. Izraelská armáda potom pripravila plán na zaplavenie tunelov pod Pásmom Gazy morskou vodou.

Súvisiaci článok Samopaly a šachta. Izrael sa snaží svet presvedčiť, že Hamas riadil útoky spod nemocnice Čítajte 

- 3. decembra izraelské sily rozšírili pozemnú operáciu na juh Pásma Gazy, najmä na oblasť mesta Chán Júnis.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

- Podľa správ OSN bolo 1,93 milióna obyvateľov Pásma Gazy nútených opustiť svoje domovy v dôsledku bojov, čo predstavuje 80 percent populácie územia. V Izraeli sa premiestnilo na 500-tisíc ľudí. Humanitárne organizácie mnohokrát uviedli, že majú problémy s distribúciou pomoci kvôli bojom.

Strety medzi Izraelom a Hizballáhom

- Libanonské hnutie Hizballáh, ktoré je financované Iránom a podporuje Hamas, sa zapojilo ôsmeho októbra, keď sa začali útoky na dediny v severnom Izraeli, z ktorých väčšina bola evakuovaná. Izraelské sily odpovedali útokmi na odpaľovacie miesta na libanonskom území.

Súvisiaci článok Pager mal byť bezpečnejší ako telefón. Ako prebehol útok na Hizballáh Čítajte 

- Situácia sa však za posledné dva týždne prudko vyhrotila - po sérii výbuchov pagerov a vysielačiek používaných Hizballáhom a následnom spustení izraelských leteckých útokov 23. septembra bolo zabitých niekoľko vodcov Hizballáhu vrátane šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha.

Toto sú najhoršie zrážky od vojny Izraela s Hizballáhom v roku 2006. Podľa agentúry AFP zahynulo v Libanone viac ako tisíc ľudí, zatiaľ čo 25 vojakov a 26 civilistov bolo zabitých v severnom Izraeli a na sýrskych Golanských výšinách, ktoré Izrael okupoval a anektoval.

- Prvého októbra Izrael spustil obmedzenú pozemnú operáciu v južnom Libanone s cieľom zničiť vojenskú infraštruktúru Hizballáhu v južnom Libanone, odkiaľ dochádzalo k systematickému ostreľovaniu severného Izraela.

Zo severného Izraela bolo evakuovaných viac ako 60-tisíc ľudí a libanonský premiér 30. septembra povedal, že boje mohli v Libanone vysídliť až milión ľudí.

Ďalšie miesta bojov

- Zrážky sa neskôr rozhoreli aj na okupovanom palestínskom Západnom brehu a neskôr sa ku konfliktu pripojili aj jemenskí povstalci Húsíovia.

- Podľa ministerstva zdravotníctva Palestínskej autonómie v Ramalláhu bolo od 7. októbra na Západnom brehu Jordánu zabitých najmenej 650 Palestínčanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

- Húsíovia, ktorí kontrolovali severozápadný Jemen a boli podporovaní Iránom, sa pripojili ku konfliktu medzi Izraelom a Hamasom 19. októbra útokom na Izrael.

Od polovice novembra 2023 útočia na komerčné plavidlá v oblasti a tvrdia, že útoky sú reakciou na podporu, ktorú niektoré krajiny poskytujú izraelskej vláde.

Na ochranu obchodných trás spustili Spojené štáty v polovici decembra medzinárodnú operáciu v Červenom mori s názvom Operácia Strážca prosperity, ku ktorej sa pripojilo viac ako 20 krajín.

Súvisiaci článok V prístavoch sú zápchy, iní volia obchádzky. Húsíovia už potopili dve lode, prepravné firmy žiadajú riešenie Čítajte 

Rukojemníci

- Hamas a jeho spojenci vzali 251 ľudí ako rukojemníkov do Pásma Gazy pri teroristickom útoku v izraelskej pohraničnej oblasti v októbri. Hamas prepustil viac ako 100 rukojemníkov v rámci týždenného prímeria koncom novembra minulého roka, osem oslobodila izraelská armáda a do Izraela priviezla necelých štyridsať mŕtvych.

Doteraz bolo prepustených 117 ľudí (väčšinou žien, detí a zahraničných pracovníkov), podľa agentúry AFP je v Gaze stále zadržiavaných 97 rukojemníkov, ale izraelská armáda tvrdí, že 33 je mŕtvych.

- V Izraeli sa prakticky celý rok konali demonštrácie tisícov za uzavretie dohody o prepustení rukojemníkov.

Premiér Netanjahu, ktorého vládu podporujú nacionalistické a ultraortodoxné strany, podmienil akúkoľvek dohodu tým, že Izrael si udrží kontrolu nad takzvaným Filadelfským koridorom pozdĺž hranice medzi Pásmom Gazy a Egyptom, kde podľa neho Hamas stále pašuje zbrane z Egypta. Hamas a Egypt to popierajú.

Súvisiaci článok Zamrežované cely a málo vzduchu. Izrael ukázal, ako Hamas pod zemou držal rukojemníkov Čítajte 

Jediné prímerie

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

- Jediné prímerie medzi Izraelom a Hamasom sa začalo 24. novembra a trvalo týždeň. Dohoda stanovovala prepustenie 100 izraelských rukojemníkov výmenou za prepustenie 240 palestínskych väzňov zadržiavaných Izraelom (vrátane 107 mladistvých).

Medzi približne sto rukojemníkmi bolo aj 25 cudzincov alebo ľudí s dvojitým občianstvom, väčšinou thajských poľnohospodárskych robotníkov. Prímerie umožnilo vstup ďalších humanitárnych konvojov z Egypta.

Súvisiaci článok Prepustenie rukojemníkov a pomoc pre Gazu. Na čom sa dohodol Izrael s Hamasom? (otázky a odpovede) Čítajte 

Podpora útoku Hamasu medzi Palestínčanmi

- Prieskum Palestínskeho centra pre politický výskum a výskum v decembri minulého roka ukázal, že 72 percent respondentov v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu verí, že Hamas mal "pravdu", keď začal útok siedmeho októbra, pričom 82 percent respondentov na Západnom brehu a 57 percent v Pásme Gazy ho schválilo. Iba 10 percent si myslelo, že Hamas spáchal vojnové zločiny.

- Prieskum PCPSR zo začiatku septembra tohto roku ukázal, že 57 percent obyvateľov Pásma Gazy si myslí, že rozhodnutie začať útok proti Izraelu bolo nesprávne, zatiaľ čo 39 percent si myslelo, že to bolo správne.

Bolo to prvýkrát od siedmeho októbra 2023, čo väčšina respondentov označila rozhodnutie Hamasu, ktorý vládne Pásmu Gazy, zaútočiť na Izrael ako chybu. Na Západnom brehu Jordánu však v septembri väčšina (64 percent) respondentov stále verila, že útok bol správny.

Súvisiaci článok Nedôvera, chudoba a korupcia. Čo si Palestínčania v Gaze skutočne myslia o Hamase Čítajte 

Reakcia medzinárodných súdov

- 26. januára tohto roku Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu, aby podnikol všetky kroky na zabránenie genocíde a zlepšenie humanitárnej situácie v Pásme Gazy. Predbežné opatrenie však nevyhovelo žiadosti súdu nariadiť zastavenie vojenských operácií v Gaze.

Súvisiaci článok Poburujúce rozhodnutie či historický deň. Čo sa deje okolo zatykača na Netanjahua Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

- 20. mája hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan oznámil, že požiadal súd o vydanie zatykačov na vodcov palestínskeho radikálneho hnutia Hamas a najvyšších izraelských predstaviteľov vrátane premiéra Netanjahua v súvislosti s ich aktivitami počas vojny v Pásme Gazy.

Napätie medzi Izraelom a Iránom

- Irán spustil bezprecedentný útok bezpilotnými lietadlami a raketami na izraelské územie 13. apríla tohto roku ako odvetu za útok na jeho konzulát v sýrskom Damasku z 1. apríla (16 ľudí zomrelo vrátane niekoľkých vysokých predstaviteľov Iránskych revolučných gárd), ktorý bol pripísaný Izraelu.

Súvisiaci článok Irán zvažuje ďalšie kroky. Izrael by mal očakávať prísny trest, tvrdí Chameneí Čítajte 

Útok nespôsobil veľké škody, pretože Izrael pred dopadom zničil väčšinu dronov a rakiet (niektoré z dronov zničili aj ozbrojené sily USA, Británie a Jordánska, nad ktorých územím drony leteli).

- Koncom júla bol pri leteckom útoku v Teheráne zabitý vodca Hamasu Ismail Haníja, k zodpovednosti za útok sa nikto neprihlásil, ale Hamas ho pripísal Izraelu.

- Irán zaútočil na Izrael 1. októbra takmer dvesto raketami, väčšina z nich zostrelená izraelskou protivzdušnou obranou a niektoré tiež pomohli odraziť Spojené štáty a pravdepodobne aj Francúzsko a Britániu.

Súvisiaci článok Žil v luxusnom exile a považovali ho za to miernejšie v Hamase. Kto bol Ismáíl Haníja? Čítajte 

Zabití vodcovia Hamasu a Hizballáhu

- Izrael zabil zástupcu šéfa politického krídla Hamasu Sáliha Árúrího pri leteckom útoku na predmestí Bejrútu 2. januára tohto roku a Marvána Ísu 10. marca v utečeneckom tábore Nusayrat v centrálnej časti Pásma Gazy.

- 31. júla zomrel pri leteckom útoku v Teheráne vodca Hamasu Ismáil Haníja (Irán pripísal zodpovednosť za útok Izraelu) a 1. augusta Izrael oznámil, že šéf vojenského krídla palestínskej teroristickej skupiny Hamas Muhammad Díf bol zabitý pri júlovom izraelskom nálete v oblasti Chán Júnis v južnom Pásme Gazy.

Súvisiaci článok Je vzdelaný a prežil sedem atentátov. Kto je muž, ktorý zosnoval útok na Izrael Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

- 27. septembra izraelský letecký útok na hlavné veliteľstvo Hizballáhu pod obytnými budovami na južnom bejrútskom predmestí Dahiya zabil dlhoročného šéfa Hizballáhu Hassana Nasralláha, šéfa operácií Hizballáhu na južnom fronte, Alího Karakího a ďalších veliteľov.

O deň neskôr bol zabitý aj ďalší prominentný vodca Hizballáhu, Nabiel Kaúk. Podľa agentúry Associated Press bolo zabitých najmenej šesť členov najvyššieho velenia Hizballáhu.

Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara.

Ide o míľnik po páde Asadovho režimu.


ČTK
Ilustračné foto.

Rifai sa po kritike Asada usadil v Istanbule.


TASR 1
Protest v Istanbule.

Na proteste v Istanbule sa zišli desiatky tisíc ľudí.


TASR 2
Izraelský tank na hranici s Pásmom Gazy.

Izrael chce v oblasti vytvoriť širšiu bezpečnostnú zónu.


TASR

Sportnet

Hokejisti HK Martin.

Vo finále zdolal Senicu 3:0 na zápasy.


Na snímke zľava Dávid Gallovič a Dominik Kružliak (obaja Košice).

Dunajská Streda otáčala priebeh zápasu, no nezvládla záver.


a 1 ďalší
Jalen Ishua Benjamin (Svit) a David Abrhám (Levice) v zápase 36. kola Tipos SBL medzi Patrioti Levice - Iskra Svit .

Z druhého miesta ide do play-off Inter Bratislava.


TASR
Róbert Mak (Slovan) a Peter Kováčik (Železiarne) počas zápasu 3. kola nadstavbovej časti Niké ligy skupiny o titul.

Slovan má v neúplnej tabuľke pred druhou Žilinou náskok desiatich bodov.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu