Víkendové udalosti na Blízkom východe opäť upriamili zrak na región, v ktorom je mier krehkou záležitosťou. V izraelsko-palestínskom konflikte však nejde až tak o náboženstvo, ako o územie, ktoré si nárokujú obe strany.
Chronológia konfliktu medzi Izraelom a Palestínou sa často datuje od roku 1948, teda od vzniku izraelského štátu na palestínskom území, ale práve udalosti pred rokom 1948 vytvorili podhubie problému a kľúčovo ovplyvnili vývin situácie v regióne; a ovplyvňujú ho do dnešného dňa.
Medzi hlavných aktérov patria Spojené kráľovstvo a Francúzsko, ktorí si medzi sebou Blízky východ rozdelili podľa vlastných záujmov, ale aj cárske Rusko alebo Nemecko, ktorí šírením antisemitizmu a spáchaním holokaustu podnietili túžbu po vzniku židovského štátu.
Čo teda predchádzalo suezskej kríze, takzvanej šesťdňovej vojne, jomkipurskej vojne alebo prvej intifáde a druhej intifáde?
V článku sa dočítate:
- ako vznikla myšlienka založenia židovského štátu,
- o ktorej oblasti sionisti okrem palestínskeho územia diskutovali,
- prečo vytvorila dohoda medzi Britmi a Francúzmi chaos na Blízkom východe,
- čo spôsobilo odchod Britov z palestínskeho územia,
- ako vznikol židovský štát.
Zem zasľúbená
Predmetom rozsiahlej diskusie v Európe a cárskom Rusku bola počas 18. až 20. storočia práve židovská otázka, ktorá sa týkala postavenia Židov a zaobchádzania s nimi.
Z územia cárskeho Ruska, kde v istom čase žila najväčšia židovská populácia na svete, ich v 19. storočí vyhnali represie do Spojených štátov, Nemecka, Francúzska, Spojeného kráľovstva, ale aj Palestíny, ktorá bola v tom období súčasťou Osmanskej ríše.