Ozbrojené komandá Hamasu zabili pri útokoch na juhu Izraela viac ako 1 300 ľudí. Odvetné izraelské nálety na Pásmo Gazy si vyžiadali takmer dvetisíc obetí.
V najbližšom čase sa očakáva pozemná ofenzíva Izraela do Pásma Gazy. Izrael v piatok varoval vyše milión obyvateľov Gazy, aby odišli na juh územia.
Pozrite si porovnanie ozbrojených síl Izraela, radikálneho islamistického hnutia Hamas aj libanonského šiitského hnutia Hizballáh.
Hamas
- Podľa agentúry AFP buduje Hamas svoj zbrojný arzenál hlavne s finančnou pomocou Iránu a Sýrie. Ťažké zbrane Hamasu pochádzajú z Iránu, Sýrie, Líbye a ďalších blízkovýchodných krajín. Ručné zbrane a útočné pušky pochádzajú z Číny, východnej Európy a izraelských zásob zhabaných v bojoch.
- Väčšina rakiet je vyrábaná na mieste, ide o modely s primitívnou technológiou. Skupina je tiež vybavená bezpilotnými lietadlami, mínami, improvizovanými výbušnými zariadeniami, protitankovými riadenými strelami, granátometmi a mínometnými granátmi.

- "Máme miestne továrne na všetko, na rakety s dosahom od 250 do desať kilometrov. Máme fabriky na mínomety aj granáty. Máme fabriky na kalašnikovy," opísal podľa CNN vysokopostavený zástupca Hamasu.
- Jedným z hlavných spôsobov, ako Hamas získava zbrane, je podľa expertov citovaných CNN ich pašovanie podzemnými tunelmi, a to napriek izraelským a egyptským snahám túto infraštruktúru narúšať. "Takto sa z Iránu do Gazy dostali napríklad aj systémy na odpálenie rakiet dlhšieho dosahu," povedal Daniel Byman z Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá. Charles Lister z washingtonského Inštitútu pre Blízky východ uviedol, že "Irán pokročilejšie, balistické rakety a ich súčasti do Gazy dostáva tiež po mori".
- Podľa údajov Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdiá tvoria brigády Kásam, čo je vojenské krídlo Hamasu, 15- až 20-tisíc bojovníkov. Izrael odhaduje jeho vojenskú silu asi na 30-tisíc mužov, napísal týždenník Economist.
Izrael
- Izraelské obranné sily sú považované za jednu z najlepších a najlepšie vybavených armád na svete. Podľa Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdiá má izraelská armáda 169 500 mužov a žien, z toho 126-tisíc v armáde a 400-tisíc záložníkov. Kvôli útokom Hamasu Izrael povolal 360-tisíc záložníkov, čo je najväčšia povinná mobilizácia od jomkipurskej vojny v roku 1973.

- Vojenská služba je povinná pre väčšinu Izraelčanov po dovŕšení osemnástich rokov veku. Muži musia slúžiť 32 mesiacov, ženy 24. Väčšinu z nich potom môže štát povolať ako záložníkov až do ich 40 rokov, vo výnimočných núdzových situáciách aj vo vyššom veku. V čase vojny bojujú po boku profesionálnych vojakov.
- Izrael zrejme disponuje jadrovými zbraňami, nikdy to ale oficiálne nepriznal, ale ani nedementoval.
- Výbava izraelskej armády nemá podľa odborníkov v oblasti konkurenciu. Disponuje asi 2 200 tankmi, 340 vojenskými lietadlami, viac ako 140 vojenskými vrtuľníkmi, desiatkami vojenských lodí alebo ponorkami. Pri obrane krajiny a raketových útokoch je kľúčovým prvkom protiraketový systém nazývaný Železná kupola (Iron Dome). Podľa IISS zachytil tento systém v roku 2021 viac ako 90 percent rakiet vypálených Hamasom a ďalšími palestínskymi skupinami.
- V roku 2022 vynaložil Izrael na armádu 4,5 percenta svojho hrubého domáceho produktu, čo je 10. najvyšší podiel na svete. Pre porovnanie, NATO požaduje, aby členské krajiny svojim armádam poskytovali najmenej dve percentá HDP.
- V zbrojných výdavkoch v prepočte na obyvateľa je Izrael podľa Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru na druhom mieste za Katarom. Celkovo vydal Izrael vlani na armádu podľa SIPRI 23,4 miliardy dolárov. Izrael je aj veľkým vývozcom zbraní, ktoré dodáva podľa SIPRI do 35 krajín sveta.
Hizballáh
- Libanonské šiitské hnutie Hizballáh začalo reorganizovať a modernizovať svoje vojenské vybavenie podľa agentúry AFP po vojne s Izraelom v roku 2006.
- Podľa gréckej vojenskej analytičky citovanej agentúrou AFP Evy Kuluriotisovej Hizballáh disponuje až 200-tisíc raketami, ide hlavne o pôvodne sovietske rakety BM-21 Grad alebo iránske rakety Šaháb. Má aj protilietadlové batérie a množstvo bezpilotných lietadiel, vrátane iránskych lietadiel Šahíd-136, ktoré používajú ruské sily na Ukrajine, a Mohadžer.

- Samotné hnutie tvrdí, že má 100-tisíc bojovníkov. Západné výskumné ústavy odhadujú, že Hizballáh disponuje počtom 25-tisíc stálych bojovníkov a približne 20 až 30-tisíc záložníkov. Čiastočne ich financuje Irán a cvičia ich Iránske revolučné gardy.
- Malú podporu získava Hizballáh tiež zo Sýrie, kam poslal na podporu jednotiek sýrskeho prezidenta Bašára Asada tisíce svojich bojovníkov. Kvôli existencii jednotiek Hizballáhu v Sýrii podniká Izrael nálety na územie Sýrie.
- Vojenský rozpočet Hizballáhu predstavuje podľa skorších odhadov amerických predstaviteľov 700 miliónov dolárov.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?