Blízky východ je nejasne vymedzený geografický termín. Vymysleli ho Európania na označenie geografického regiónu ležiaceho medzi Európou a vzdialenejšími časťami Ázie - Ďalekým východom. Leží primárne v Ázii.
Najbežnejšie sa do regiónu zaraďujú Jordánsko, Saudská Arábia, Jemen, Omán, Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn, Kuvajt, Izrael, Libanon, Sýria, Irak, Turecko a Irán. Niekedy sa sem zvykne zaraďovať aj Egypt, prípadne ďalšie krajiny severnej Afriky, keďže má silné kultúrne a geografické väzby na Blízky východ. Stretnúť sa však možno s rôznymi definíciami.
Na Blízkom východe už desaťročia panuje napätie medzi viacerými krajinami a odohráva sa tu niekoľko regionálnych konfliktov. Od roku 2011 prebieha vojna v Sýrii, desať rokov trvá občianska vojna v Jemene.
Izrael čelí tlaku z viacerých strán a po vpáde radikálneho militantného hnutia Hamas 7. októbra 2023, pri ktorom militanti zabili okolo 1200 ľudí a zhruba 250 ich uniesli, je Izrael s Hamasom v otvorenej vojne. Izraelská ofenzíva do Pásma Gazy si podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva pod kontrolou Hamasu vyžiadala desiatky tisíc mŕtvych Palestínčanov.
Izrael tiež podnikal útoky na juhu Libanonu, odkiaľ čelí ostreľovaniu libanonskej šiitskej vojenskej organizácie Hizballáh.
Po izraelskom útoku na iránsky konzulát v sýrskom Damasku 1. apríla prišlo o život viacero vysokopostavených predstaviteľov iránskych Revolučných gárd, vrátane dvoch generálov, čo vyvolalo pobúrenie a reakciu Iránu. Ten v noci z 13. na 14. apríla 2024 vôbec prvýkrát spustil priamy útok na Izrael zo svojho územia. Stovky rakiet a dronov sa Izraelu v spolupráci s americkým, britským a jordánskym letectvom podarilo zostreliť, znamenalo to však ďalšiu eskaláciu napätia.

Napätie v regióne pokračovalo aj v roku 2025. 13. júna podnikol Izrael sériu útokov na iránske jadrové a vojenské ciele.