SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Ukrajina Rusko Online: Zelenskyj oficiálne požiadal Hegera o dodanie stíhačiek MiG-29

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

9. 2. 2023
|
23:42
|
Svet

Prezident Zelenskyj pri návšteve Bruselu venoval belgickému kráľovi Philippovi časť ruského bojového lietadla Su-25, ktoré bolo zostrelené na Ukrajine. Na úlomok lietadla ukrajinskí piloti napísali: "Spoločne zvíťazíme".

Podľa kráľovského paláca sa audiencie zúčastnil tiež belgický premiér Alexander De Croo. Informoval o tom belgický kráľovský palác na twitteri.

Belgický kráľ vyštudoval vojenskú akadémiu. V roku 2001 bol ešte ako princ menovaný generálmajorom pozemného vojska a letectva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(ČTK)
Zdroj Twitter - Belgian Royal Palace
9. 2. 2023
|
22:27
|
Svet

Šéfovia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a Rosatomu rokovali o bezpečnosti záporožskej elektrárne. Agentúra ubezpečila Ukrajinu, že nikdy neuzná Rusko ako vlastníka elektrárne.

Šéf Rosatomu Lichačov informoval generálneho riaditeľa agentúry o krokoch, ktoré v tejto oblasti podniká ruská strana, ako aj o opatreniach zameraných na zaistenie dobrých životných podmienok pre zamestnancov elektrárne a ich rodinných príslušníkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Okrem toho hovorili aj o otázkach týkajúcich sa súčasnej a budúcej spolupráce medzi Ruskom a MAAE v iných oblastiach. Obe strany potvrdili dohodu o pokračovaní (vzájomných) kontaktov," uvádza Rosatom.

Záporožská atómová elektráreň je najväčšia svojho druhu v Európe. Odvtedy, ako Rusko vlani napadlo Ukrajinu a následne prevzalo kontrolu nad touto elektrárňou, agentúra opakovanie vyjadruje obavy z jadrovej havárie.

Podľa ukrajinského premiéra Šmyhaľa ubezpečil Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Grossi Ukrajinu, že agentúra nikdy neuzná Rusko ako vlastníka elektrárne a zároveň tiež prisľúbil stálu prítomnosť inšpektorov tejto dozornej agentúry OSN vo všetkých ukrajinských jadrových elektrárňach. Samotný Šmyhaľ požaduje úplné stiahnutie ruských vojakov i zamestnancov Rosatomu zo ZAES a jej vrátenie pod kontrolu ukrajinských úradov.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinská armáda na jeseň informovala, že ukrajinskí zamestnanci záporožskej elektrárne čelia "morálnemu a psychickému tlaku", pričom niektorí boli údajne nútení zaobstarať si ruské pasy a podpísať zmluvy s Rosatomom. (TASR)

9. 2. 2023
|
21:18
|
Svet

Ukrajinského prezidenta Zelenského prijal belgický kráľ Filip a premiér federálnej vlády De Croo. Zelenskyj tým ukončil svoju návštevu Bruselu, kde sa predtým zúčastnil na mimoriadnom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

Ukrajinský prezident pricestoval do Belgicka vo ráno po včerajšom pobyte v Londýne a Paríži. Bola to jeho druhá návšteva v zahraničí od začiatku ruskej agresie z 24. februára. Vlani v decembri bol na oficiálnej návšteve vo Washingtone.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zelenskyj využil svoj pobyt v Bruseli na to, aby európskych lídrov vyzval na konkrétne záväzky v oblasti obrany. Jeho požiadavky sa týkali najmä dodávok bojových lietadiel pre ukrajinskú armádu, ale aj munície, delostrelectva, protivzdušnej obrany, obrnených vozidiel a ďalších obranných systémov.

De Croo ešte pred summitom pre domáce médiá uviedol, že Belgicko je ochotné aj naďalej poskytovať vojenskú podporu Kyjevu, ale na možnú požiadavku dodať Ukrajine stíhačky F-16 odpovie negatívne.

SkryťVypnúť reklamu

"Potrebujeme naše stíhačky. Sú používané na obranu NATO a na zabezpečovanie ochrany vzdušného priestoru pobaltských krajín. Potrebujeme ich na ochranu belgického vzdušného priestoru. Môžeme Ukrajincom pomôcť s mnohými inými vecami," povedal De Croo. (TASR)

9. 2. 2023
|
21:00
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj pozval maďarského premiéra Orbána do Kyjeva. Ten zopakoval, že zbrane Ukrajine nepošle. Orbán rokoval so Zelenským v spoločnosti lídrov Bulharska, Cypru, Grécka, Chorvátska, Rakúska a Slovinska.

Hlavnou témou schôdzky podľa zdrojov denníka boli dodávky zbraní. Rakúsky kancelár Nehammer a maďarský premiér v reakcii na požiadavky Zelenského oznámili, že nie je možné, aby ju splnili.

Orbán na Facebooku zverejnil video; konštatoval v ňom, že po vypočutí bruselského prejavu Zelenského je zrejmé, že nemožno rátať s tým, že vojna na Ukrajine sa čoskoro skončí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"My, Maďari, budeme naďalej pomáhať Ukrajincom humanitárnymi prostriedkami, ale zbrane ani naďalej nebudeme dodávať," povedal maďarský ministerský predseda, ktorý podčiarkol, že záujmom Maďarov je stále prímerie a mierové rokovania, pretože "životy možno zachrániť iba mierom".

Orbán aj v utorok vyzval na okamžité prímerie na Ukrajine a na mierové rozhovory, ale i na zmysluplnú politickú diskusiu o bruselských sankciách, ktoré podľa jeho mienky ničia európsku ekonomiku. Premiér o tom hovoril na prípravnej videokonferencii pred summitom EÚ, do ktorej sa zapojili predsedovia vlád Poľska, Belgicka, Fínska a Malty, bulharský prezident Radev a predseda Európskej rady Michel. (TASR)

9. 2. 2023
|
20:39
|
Svet

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov vyhlásil nulovú toleranciu voči korupcii. Spresnil, že po interných auditoch dostalo vlani pokuty alebo pokarhania za nešpecifikované porušenia 621 predstaviteľov ozbrojených síl a jeho rezortu.

"Môj zásadný postoj bol, je a zostane nezmenený: nulová tolerancia voči akýmkoľvek porušeniam (predpisov)," napísal Reznikov na Facebooku. "Všetky osoby, ktorých vina bola preukázaná príslušnými orgánmi, nesú a budú niesť zodpovednosť," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reznikov tiež uviedol, že v záujme ďalších krokov na preukázanie transparentnosti obnoví protikorupčné oddelenie ministerstva a do úsilia v boji proti korupcii zapojí odborníkov a občianskych aktivistov. Uplynulý víkend ohlásil, že v súvislosti s korupčnými škandálmi prebieha v súčasnosti audit kontraktov na armádne obstarávanie.

Minulý nedeľu predseda frakcie prezidentskej strany Sluha národa Arachamija naznačil, že Reznikov bude odvolaný v súvislosti s korupciou v rezorte obrany. Zelenskyj však v utorok v prejave v ukrajinskom parlamente vyzval, aby sa prestali šíriť "fámy alebo akékoľvek iné pseudoinformácie", ktoré by mohli narušiť jednotu Ukrajiny vo vojne proti Rusku.

SkryťVypnúť reklamu

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Danilov v utorkovom rozhovore pre Reuters poprel špekulácie o Reznikovovom odvolaní, avšak podčiarkol dôležitosť boja proti korupcii počas vojny.

"Skutočnosť, že sa to deje teraz, je pre nás mimoriadne nepríjemná a náročná," povedal Danilov. "Potrebujeme sa však dozvedieť pravdu a... ak sa to potvrdí, potom musí byť voči daným osobám vyvodená zodpovednosť," uviedol. (TASR)

9. 2. 2023
|
20:34
|
Svet

V Kyjeve demontovali pamätník sovietskeho generála Vatutina a premenovali 31 ulíc. Kyjevský primátor zdôraznil potrebu odstrániť staré sovietske a ruské názvy.

Deň pred tým bol odstránený pamätník sovietskeho pilota Čkalova. Sochu generálna Vatutina, ktorý bol považovaný za jedného z najlepších sovietskych veliteľov celej druhej svetovej vojny, previezli do kyjevského Múzea letectva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Musíme navždy odstrániť staré sovietske a ruské názvy a zabudnúť ich, najmä počas barbarskej vojny, v ktorej sa Rusko snaží zničiť Ukrajinu a Ukrajincov," vysvetlil kyjevský primátor Kličko.

Kyjevčania sú podľa neho hrdí na nový názov bulváru Družby národov, ktorý je teraz pomenovaný po zakladateľovi ukrajinskej armády Mykolovi Michnovskom. Moskovská ulica zasa zmenila názov na Ulicu ostrožských kniežat. Ulica víťazstva sa vrátila k svojmu historickému pomenovaniu Brestská trieda a Námestie víťazstva sa bude volať po oblasti Halyč.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z ulíc bude vzdávať hold gruzínskemu hercovi a spevákovi Vachtangovi Kikabidzem, ktorý obhajoval suverenitu a nezávislosť Ukrajiny a dôrazne odsudzoval ruskú agresiu, a to aj voči svojmu rodnému Gruzínsku. Po roku 2008, keď Rusko podporilo odtrhnutie separatistických regiónov Abcházsko a Južné Osetsko od Gruzínska, Kikabidze vrátil ruské štátne vyznamenania a vyhlásil, že do Ruska už nikdy nevkročí.

Agentúra DPA pripomenula, že s tzv. dekomunizáciou a derusifikáciou sa na Ukrajine začalo už od roku 2014, keď Rusko anektovalo Krymský polostrov a začalo intenzívne podporovať proruských separatistov na východe Ukrajiny. Od vpádu ruskej armády na ukrajinské územie - 24. februára 2022 - mnohí Ukrajinci ešte dôraznejšie žiadajú, aby úrady odstránili z verejných priestorov všetky spomienky na sovietsku minulosť. (TASR)

9. 2. 2023
|
20:09
|
Svet

Rusko sa usiluje destabilizovať Moldavsko, tvrdí Kišiňov. Už predtým počas dňa ukrajinský prezident Zelenskyj na summite EÚ v Bruseli uviedol, že Kyjev zachytil plány ruských spravodajských služieb zamerané na zničenie Moldavska.

"Moldavská Informačná a bezpečnostná služba potvrdzuje, že na základe informácií prezentovaných naším ukrajinským partnerom, ako aj podľa našej operatívnej činnosti, boli identifikované podvratné aktivity s cieľom podkopať Moldavskú republiku, destabilizovať ju a narušiť verejný poriadok," uvádza sa vo vyhlásení SIS.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšie podrobnosti nie je možné poskytnúť, poznamenala SIS. Zdôvodnila to rizikom "ohrozenia rôznych prebiehajúcich operačných činností". Občanov Moldavska zároveň uistila, že "všetky štátne inštitúcie pracujú na plný výkon a nedovolia takéto provokácie".

"Naše inštitúcie pracujú na zaistení bezpečnosti krajiny a využívajú všetku informačnú pomoc partnerov, aby predvídali akékoľvek pokusy o podkopanie nášho štátu a zabránili im," píše sa v tlačovom vyhlásení kancelárie prozápadnej prezidentky Sanduovej.

SkryťVypnúť reklamu

Zelenskyj vo štvrtok povedal, že dokumenty, ktoré získal Kyjev, obsahujú informácie o tom, "kto, kedy a ako" plánuje "zlomiť moldavskú demokraciu a nastoliť kontrolu nad Moldavskom". Dodal, že nevie, či Moskva nakoniec nariadila vykonanie tohto plánu. (TASR)

9. 2. 2023
|
19:39
|
Svet

Estónska premiérka chce, aby Európska únia obstarávala zbrane pre Ukrajinu podobne ako vakcíny. Kallasová pred mimoriadnym summitom v Bruseli povedala, že takýmto spôsobom by sa dodávky zbraní urýchlili.

"Všetci sme sa už pozreli do svojich skladov (zbraní) a videli sme, čo tam máme, no mali by sme spraviť viac. Mali by sme dať jasný signál európskemu obrannému systému, aby vyrábal viac," povedala estónska premiérka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Mohli by sme použiť mechanizmus podobný tomu, aký sme uplatňovali pri proticovidových vakcínach. Európske krajiny poskytnú finančné prostriedky, Európska komisia (následne) obstará (zbrane) a potom sa to pošle priamo na Ukrajinu," navrhla. "Cena narastá s každým ďalším odkladaním, s každým zaváhaním, pričom toto by mohlo proces (dodávok) urýchliť," dodala v tejto súvislosti. (TASR)

9. 2. 2023
|
19:32
|
Svet

Spanilá jazda Zelenského na mimoriadny summit len potvrdzuje už známe, že Putin sa zaslúžil aj o zrodenie najžiarivejšej superstar svetovej politiky. Vstup Ukrajiny do EÚ v roku 2026 je však nereálny. Píše Peter Schutz. (SME)

9. 2. 2023
|
19:12
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj absolvoval turné návštev po európskych štátoch. Lobuje predovšetkým za ďalšiu pomoc Ukrajine - ťažké zbrane a bojové lietadlá. To však nemusí byť jednoduché. (SME)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.
Zdroj TASR/AP
9. 2. 2023
|
18:49
|
Svet

Mnoho krajín je podľa českého premiéra pripravených poslať Ukrajine všetko, čo majú k dispozícii. Fiala to oznámil po mimoriadnom zasadnutí Európskej rady v Bruseli, na ktorom sa zúčastnil aj ukrajinský prezident Zelenskyj.

"Myslím si, že vedomie, že Ukrajine je potrebné pomôcť, je tu veľmi silné. Z doterajších rokovaní mám zatiaľ pocit, že jednota európskych štátov v tejto veci nielen zostáva zachovaná, ale sa aj posilnila," vyhlásil Fiala. Osobnú prítomnosť Zelenského označil za "veľkú vec" a dôležitý symbol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnoho krajín podľa neho prisľúbilo ukrajinskému prezidentovi konkrétnu vojenskú pomoc, najmä na schôdzke v menšom formáte, kde na to bol väčší priestor. "Ale všetky krajiny sa dnes hlásia k tomu, že je potrebné Ukrajine pomáhať," dodal predseda českej vlády.

Na rokovaní v malej skupine hovorili podľa Fialu o konkrétnych veciach. "V tej vojenskej oblasti sú to záležitosti, ktoré nemôžem podrobnejšie komentovať," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Za dôležité však považuje aj iné formy pomoci, napríklad dodanie zariadení na výrobu elektrickej energie či finančnú pomoc na chod štátu. Čiastka 18 miliárd eur, ktorú sa Európska únia rozhodla Ukrajine poskytnúť v roku 2023, je podľa Fialu zásadná.

Témou bola aj cesta Ukrajiny do EÚ. Lídri ocenili pokrok, ktorý urobila aj v zložitých podmienkach, uviedol český premiér. Prvým krokom by podľa neho mohlo byť, aby EÚ umožnila Ukrajine podieľať sa na niektorých jej programoch. "Inak má celý proces vstupu do EÚ nejaké pravidlá a vyžaduje si čas. Dôležité je, že dvere sú otvorené a že Ukrajina robí rázne kroky dopredu," zhodnotil Fiala. (TASR)

9. 2. 2023
|
18:29
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prezident Zelenskyj oficiálne požiadal dočasne povereného premiéra Hegera o dodanie stíhačiek MiG-29. Slovensko podľa Hegera urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

"Hovorili sme o vojenskej aj humanitárnej pomoci, ktoré nám Slovensko poskytlo. Ďakujem vám za pomoc, rovnako aj za prístup k odídencom z Ukrajiny," povedal Zelenskyj premiérovi.

Dodal, že sa rozprávali aj o ochrane ukrajinského neba a o potrebe dodávok západných stíhačiek. "Požiadal som pána premiéra, aby nám v tomto smere pomohol," vyhlásil Zelenskyj.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Heger odvetil, že na jeho požiadavke bude Slovensko pracovať. "Je nielen v našom záujme, ale v záujme celej Európy aby sme vám pomohli," povedal Heger. (TASR)

Zdroj TASR
9. 2. 2023
|
18:16
|
Šport

Šéf Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach opätovne vyzval Ukrajinu, aby prestala hroziť bojkotom olympiády v Paríži. "Je načase, aby MOV niesol za svoje činy zodpovednosť," uvádza sa v reakcii ukrajinských športovcov. (TASR)

9. 2. 2023
|
17:05
|
Svet

Veľká Británia teraz neposkytne Ukrajine bojové lietadlá. Povedal to minister obrany Ben Wallace. Podľa neho by dodanie lietadiel na použitie v konflikte mohlo trvať mesiace.

Wallace poskytnutie lietadiel do budúcnosti nevylúčil. Povedal však, že Spojené kráľovstvo sa sústredí na iné spôsoby, ako Ukrajine poskytnúť vzdušné krytie.

Podľa neho krytie možno zaistiť použitím rakiet dlhého doletu a dronov. (BBC)

9. 2. 2023
|
16:07
|
Svet

Rusi na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym začali počítať s možnosťou, že v blízkej budúcnosti príde na toto územie ukrajinská armáda. Podľa tamojšej rozviedky sa Rusi na Kryme začali pripravovať na deokupáciu polostrova.

Podľa ukrajinskej rozviedky plánujú Rusi na Kryme intenzívnejšie kontrolovať predovšetkým dopravu a pripravovať miesta na „dočasné ubytovanie ľudí“. Úrady na Kryme tiež na neurčitý čas vydali „rozhodnutie o stanovení vysokého (žltého) stupňa teroristického nebezpečenstva“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukrajinská rozviedka naznačuje, že takéto opatrenia sú znakom príprav na začiatok deokupácie Krymu ukrajinskými obrancami. Môže to tiež naznačovať možnosť provokácií ruských špeciálnych služieb voči civilnému obyvateľstvu polostrova, po ktorých by mohlo nasledovať „hodenie“ zodpovednosti na Ukrajinu. (SITA)

9. 2. 2023
|
16:02
|
Svet

USA a Británia uvalili sankcie na sedem občanov Ruskej federácie. Tí podľa nich stoja za radom kybernetických útokov. 

"Tieto osoby sa podieľali na vývoji či nasadení vydieračského softvéru, ktorý cielil na Britániu a USA," uviedol vo vyhlásení Londýn.

Na nasadenie vydieračských programov, označovaných ransomware a známych ako Conti a Ryuk iba v Británii doplatilo 149 obetí medzi podnikmi, školami či nemocnicami. Zločinci pri útokoch získali odhadom na 27 miliónov libier.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisiaci článok Wagnerovec Fico, Putinov sluha (píše Michal Havran) Čítajte 

"Uvalením sankcií na týchto kyberzločincov dávame im aj ďalším osobám zapojeným do šírenia ransomwaru jasný signál, že budú hnaní k zodpovednosti," uviedol vo vyhlásení britský minister zahraničných vecí Cleverly.

Hackeri pri podobných útokoch šifrujú údaje napadnutých spoločností, a potom žiadajú peniaze za ich opätovné sprístupnenie. (ČTK)

9. 2. 2023
|
15:29
|
Svet

Predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová po rokovaní summitu EÚ s ukrajinským prezidentom Zelenským ocenila ukrajinské reformy v snahe o vstup do EÚ. Časový plán rozšírenia ale podľa nej nie je stanovený. (ČT24)

9. 2. 2023
|
15:04
|
Svet

Ukrajina zachytila plány ruských tajných služieb zamerané na zničenie Moldavska, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj počas prejavu k lídrom Únie v Bruseli.

O údajnom pláne Zelenskyj už podľa svojich slov informoval moldavskú prezidentku Sanduovú. "Informoval som ju, že sme zachytili plány na zničenie Moldavska," konštatoval ukrajinský prezident prostredníctvom tlmočníka.

Súvisiaci článok Vedel, kedy sa začne vojna, Rusi sa ho snažia zabiť. Budanov preberie ukrajinské ministerstvo obrany Čítajte 

Nadobudnuté dokumenty podľa Zelenského obsahujú informácie o tom, "kto, kedy a ako" plánuje "zlomiť moldavskú demokraciu a nastoliť kontrolu nad Moldavskom".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento plán sa veľmi podobá tomu, ktorý si Rusko pripravilo pre ovládnutie Ukrajinu, uviedol Zelenskyj. Zároveň dodal, že nevie, či Moskva nakoniec nariadila vyplnenie tohto plánu.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý týždeň uviedol, že Západ pokladá Moldavsko za "ďalšiu Ukrajinu". Tvrdil pritom, že Západ podporil v roku 2020 zvolenie prozápadnej prezidentky Sanduovej, ktorá chce podľa neho vstúpiť do NATO alebo spojiť Moldavsko s Rumunskom. "Je pripravená prakticky na všetko, " povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Moldavská spravodajská služba v decembri varovala, že Rusko by mohlo začať tento rok nový útok s cieľom vytvoriť si pozemný koridor cez južnú Ukrajinu do východomoldavského odštiepeneckého regiónu Podnestersko. (TASR)

Zdroj TASR/AP
9. 2. 2023
|
14:33
|
Svet

Nové európske sankcie proti Rusku budú zahŕňať zákazy vývozu v hodnote viac ako 10 miliárd eur. Zároveň budú bojovať proti propagandistom ruského prezidenta Putina. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová.

"Zameriame sa na Putinových propagandistov, pretože ich lži otravujú verejný priestor v Rusku aj v zahraničí," povedala na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Zelenským.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(The Guardian)

9. 2. 2023
|
14:31
|
Svet

EÚ musí Ukrajine naďalej poskytovať maximálnu podporu. Povedal to predseda Európskej rady Michel počas spoločnej tlačovej konferencie so Zelenským a predsedníčkou Európskej komisie von der Leyenovou.

"Chápeme, že nasledujúce týždne a mesiace budú rozhodujúce. Musíme mať otvorené oči, musíme pokračovať v poskytovaní podpory na maximálnej úrovni...Delostrelectvo, munícia, obranné systémy (...) presne ste nám povedali, čo potrebujete a čo potrebujete teraz,“ dodal Michel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(The Guardian)

Zdroj TASR/AP
9. 2. 2023
|
14:23
|
Svet

Ukrajinský stíhací pilot Vadym Vorošylov tvrdí, že na západnej stíhačke sa dokáže naučiť lietať do troch mesiacov. Tak by mohol pomôcť svojej krajine robiť svetu "ochranný štít" pred ruskou agresiou.

Major Vorošylov je vo vlasti známa osobnosť, keď za jeden deň dokázal zostreliť päť iránskych dronov. Podľa vlastných slov je presvedčený, že "naučiť sa všetky bojové úlohy by trvalo tak tri mesiace", vzhľadom na roky strávené lietaním na stíhačke MiG-29 zo sovietskej éry.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj technici by sa naučili opravovať stíhačky ako F-16 za podobne krátky čas, pretože "pozemné posádky by sa v tom cvičili súbežne", dodal. (TASR)

9. 2. 2023
|
14:10
|
Ekonomika

Ruská ropa sa naďalej predáva za nižšiu ako trhovú cenu, výkon ekonomiky klesá a vojna si vyžaduje vysoké náklady. Rusku zatiaľ na plátanie rozpočtových dier stačia rezervy. BBC odhadla, ako dlho mu tento systém financovania vydrží. (ČTK)

9. 2. 2023
|
13:40
|
Svet

"Naša jednota a sloboda si vyžaduje ešte jednu zložku... a tou je bezpečnosť," povedal ukrajinský prezident Zelenskyj. Hovorí, že ak to Ukrajina dokáže, potom „vaše mená budú v dejinách Európy“.

Vyjadruje vďačnosť, že počas tohto „strašného roka“ po ruskej invázii sa Európa stala silnejšou. Ďakuje aj za pochopenie, že Európa „by nemala mať šedé zóny“ a celý kontinent by mal byť „otvorený európskemu osudu“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súvislosti s túžbou Ukrajiny vstúpiť do EÚ konštatuje, že sa podnikajú kroky smerom k členstvu a že dosiahnutie tohto cieľa by bolo „základnou tehlou“ ich „spoločnej bezpečnosti“. (BBC)

9. 2. 2023
|
13:37
|
Svet

Spojené kráľovstvo sleduje potenciálne eskalačné riziká, pretože uvažuje o vyslaní bojových lietadiel na Ukrajinu. Informoval o tom Downing Street.

"Po prvé, neurobili sme rozhodnutie, pokiaľ ide o poskytovanie lietadiel v Spojenom kráľovstve, momentálne trénujeme. Spojené kráľovstvo je v procese poskytovania tankov Challenger a my sme poskytli aj schopnosti s dlhším doletom. Tieto rozhodnutia robíme opatrne a premyslene. Sme si vedomí potenciálnych eskalačných rizík," reagoval hovorca premiéra na otázku o obavách niektorých západných spojencov, že dodávky lietadiel by mohli zatiahnuť NATO do konfliktu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hovorca premiéra dodal, že po celý čas boli presvedčení, že prístup, ktorý volia, je najlepší a najrýchlejší spôsob, ako pomôcť Ukrajine ukončiť vojnu. "Je to Rusko, ktoré pokračuje v eskalačných akciách s bombardovaním civilistov a pokračuje v nezákonnej vojne na Ukrajine," konštatoval. (The Guardian)

9. 2. 2023
|
13:16
|
Svet

Slobodná Európa je nepredstaviteľná bez slobodnej Ukrajiny, zdôraznil ukrajinský prezident Zelenskyj na mimoriadnom summite Únie v Bruseli. Pre bezpečnosť regiónu je významná najmä jednota, uviedol ukrajinský líder.

Zelenskyj privítal pokroky v prístupových rokovaniach Ukrajiny s úniou a poďakoval za poskytnuté balíky finančnej, vojenskej i humanitárnej pomoci. (ČTK)

9. 2. 2023
|
12:52
|
Svet

Talianska premiérka Meloniová po príchode na summit EÚ v Bruseli označila za nemiestne pozvanie ukrajinského prezidenta Zelenského do Paríža. Podľa Meloniovej by to mohlo uškodiť spoločnému postoju EÚ voči Ukrajine.

Parížsku zastávku Zelenského na európskej ceste ostro kritizovala talianska premiérka, podľa ktorej je Macron doma pod politickým tlakom, a možno aj preto chcel vyslať nejaký signál. "Ale sú chvíle, keď je na škodu, keď človek dáva prednosť domácej verejnej mienke. A toto bol, zdá sa ten prípad, "povedala Meloniová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tá býva niekedy označovaná za krajne pravicovú političku, v otázke Ukrajiny ale zastáva jednoznačne prokyjevské postoje. "Domnievam sa, že našou silou v tejto veci musí byť jednota," zdôraznila talianska premiérka.

V Taliansku vyvolalo pozvanie Zelenského od Macrona a ich spoločné stretnutie so Scholzom nadmieru kritické reakcie. Na rozdiel od vlády predchádzajúceho premiéra Draghiho, ktorý vlani v júni spoločne s Macronom a Scholzom navštívil Kyjev, je terajšie Taliansko v Európe oveľa izolovanejšie a už nie je vnímané podobne ako Francúzsko či Nemecko. (ČTK)

9. 2. 2023
|
12:45
|
Svet

Zelenskyj dorazil na mimoriadny summit EÚ venovaný okrem iného aj ďalšej pomoci Ukrajine. Na spoločné fotografovanie účastníkov summitu prišiel Zelenskyj spoločne so šéfom Európskej rady Michelom, s ktorým má bilaterálne rokovania.

Popri politikoch boli nielen vlajky členských štátov, ale aj dve ukrajinské vlajky. Slovensko na summite zastupuje dočasne poverený premiér Eduard Heger. (ČTK)

Zdroj TASR/AP
9. 2. 2023
|
12:38
|
Svet
Dôležité

SpaceX obmedzil Ukrajine použitie služby Starlink pre útočné drony. Systém nemal podľa spoločnosti miliardára Elona Muska nikdy slúžiť ako zbraň.

Súvisiaci článok Za podporu anexie Krymu štedré odmeny. Ako chceli ruskí lobisti podplatiť európskych politikov Čítajte 

"Vieme, že ich ukrajinská armáda používa na komunikáciu, a to je v poriadku," povedala prezidentka spoločnosti SpaceX Gwynne Shtotwellová. "Ale našim zámerom nikdy nebolo, aby sa používali na útočné účely," uviedla.

Použitie Starlink pre prácu s bezpilotnými lietadlami podľa nej presahuje rámec zmluvy, ktorú spoločnosť SpaceX uzavrela s ukrajinskou vládou. Dohoda sa týkala humanitárnych účelov, ako je poskytovanie širokopásmového internetu nemocniciam, bankám a rodinám zasiahnutým ruskou inváziou, konštatovala

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Satelitná internetová služba Starlink sa ukázala po výpadku komunikačných sietí od začiatku ruskej invázie ako užitočná, nielen pre bežných ľudí, ale tiež pre ukrajinskú armádu. Ukrajina od začiatku ruskej agresie využíva bezpilotné lietadlá na zisťovanie pozícii, zameriavania paľby, aj na zhadzovanie bômb. (BBC)

9. 2. 2023
|
11:17
|
Svet
Dôležité

"Ďakujem, že sa môžeme spolu brániť," uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj v Európskom parlamente. Zelenskyj ďakoval za zásadový a energický prístup.

Sú to podľa neho dve kvality, ktoré boli nemenné počas zápasu o Európu. Oslavuje európske štandardy života, právny štát, otvorené spoločnosti a hodnoty európskych ľudí. "Toto je naša Európa, toto sú naše pravidlá, toto je náš spôsob života," hovoril ukrajinský prezident. Ďakoval aj krajinám EÚ a ich lídrom.

Pokračoval, že Rusko útočí nielen na Ukrajincov ale aj na európsky spôsob života. Ruský prezident Putin sa podľa neho snaží zničiť európske hodnoty prostredníctvom totálnej vojny. Konštatoval, že Putin je diktátor, ktorý na dosiahnutie cieľa používa sovietske zbrane a zbrane z diktátorských režimov.

Podľa Zelenského sa musí Európa brániť. Predpokladom pre "naše deti a vnúčatá" je mier a bezpečnosť. "Ani jedno však nebude zaručené, ak neprekonáme protieurópsku silu, ktorá sa snaží všetkým ukradnúť našu Európu," hovoril Zelenskyj.

 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)
Zdroj TASR/AP
9. 2. 2023
|
10:58
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prezident Zelenskyj hovorí na mimoriadnom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu. Potom sa presunie na stretnutie s lídrami EÚ.

(SME)
9. 2. 2023
|
10:34
|
Svet

USA a NATO sú zjednotené v podpore pre Ukrajinu, ktorá sa bráni voči ruskej vojne. Uviedol to americký minister zahraničných vecí Blinken po rokovaní so šéfom NATO Stoltenbergom vo Washingtone. 

Šéf diplomacie USA na spoločnej tlačovej konferencii so Stoltenbergom označil "Putinovu vojnu" na Ukrajine za "strategické zlyhanie". "Nepodarilo sa mu zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu Ukrajiny. Nepodarilo sa mu začleniť Ukrajinu to Ruska či zlomiť vôľu jej obyvateľov," povedal Blinken a dodal, že ruský prezident Putin prehral bitky o ukrajinské mestá Charkov a Cherson a jeho armáda zažíva ohromujúce porážky na bojisku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisiaci článok Wagnerovec Fico, Putinov sluha (píše Michal Havran) Čítajte 

Putinovi sa podľa Blinkena tiež nepodarilo oslabiť Severoatlantickú alianciu. "NATO je silnejšie a viac zjednotené než kedykoľvek predtým," uviedol minister. Záznam z tlačovej konferencie v stredu zverejnilo americké ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

Putin podľa Blinkena práve teraz nejaví skutočný záujem o diplomaciu. Pripomenul vyjadrenia ruského prezidenta z januára tohto roka o možnom otvorenom "serióznom dialógu" s Kyjevom, ak Ukrajina uzná okupáciu vlastných území Ruskom. So Stoltenebrgom sa tiež počas rokovaní usilovali zaistiť, že Ukrajina má k dispozícii pomoc potrebnú na obranu svojho územia proti Ruskej agresii. (TASR)

9. 2. 2023
|
10:26
|
Svet

Európska únia a jej členské štáty vrátane Slovenska musia do najvyššej možnej miery pomôcť Ukrajine v jej úsilí brániť sa pred ruskou agresiou, uviedol dočasne poverený premiér Heger po príchode na mimoriadny summit EÚ v Bruseli.

Heger má na summite spolu s viacerými lídrami krajín strednej a východnej Európy naplánované stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. (TASR)

9. 2. 2023
|
10:12
|
Svet

Ukrajinský prezident pricestoval do Bruselu. Stretnutie so Zelenským je príležitosť potvrdiť ďalšiu podporu EÚ Ukrajine, povedal Scholz. Podľa šéfa diplomacie EÚ Borrella sa Únia po summite zhodne na ďalších dodávkach zbraní.

(ČT24)
9. 2. 2023
|
09:26
|
Svet

Ruské víťazstvo by bolo pre Ukrajinu "tragédiou" a predstavovalo by nebezpečenstvo pre krajiny NATO, povedal to generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stolteneberg. 

Stoltenberg spojencov vyzval, aby pokračovali v dodávkach zbraní pre Kyjev. "Bohužiaľ nepozorujeme žiadne náznaky, že sa Rusko pripravuje na mier," povedal.

"Naopak, Moskva sa pripravuje na nové vojenské ofenzívy. Musíme tak Ukrajine aj naďalej poskytovať zbrane, ktoré potrebuje na to, aby získala naspäť svoje územie a prežila ako zvrchovaná krajina," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéf NATO počas návštevy Spojených štátov rokoval s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom, ministrom obrany Lloydom Austinom a poradcom prezidenta USA pre otázky národnej bezpečnosti Jakeom Sullivanom.

Stoltenberg pripomenul, že členské krajiny NATO Ukrajine od začiatku ruskej invázie 24. februára 2022 poskytli vojenskú, humanitárnu a finančnú pomoc v hodnote takmer 120 miliárd dolárov (približne 112 miliárd eur).

SkryťVypnúť reklamu

USA ako "najväčší spojenec" zohrávajú nenahraditeľnú úlohu, povedal a dodal, že objem pomoci posilnili i európski spojenci a Kanada. Tí poskytli viac než polovicu celkovej pomoci vrátane tankov, moderných systémov protileteckej obrany a ďalšieho vojenského vybavenia.

"Európania takisto prijali takmer päť miliónov utečencov z Ukrajiny, zaviedli bezprecedentné sankcie a odpojili sa od ruského plynu a ropy," uviedol. Podľa jeho slov to potvrdzuje, čo všetko sa dá dokázať, keď Európa a Severná Amerika držia spolu. (TASR)

9. 2. 2023
|
09:25
|
Svet

Wagnerova skupina prestala verbovať väzňov do bojov na Ukrajine. "Nábor väzňov Wagnerovou súkromnou vojenskou spoločnosťou bol úplne zastavený," uviedol zakladateľ skupiny Jevgenij Prigožin na sociálnych sieťach.

"Voči tým, ktorí pre nás teraz pracujú, plníme všetky svoje záväzky," dodal.

Táto žoldnierska jednotka stála na čele niekoľko mesiacov trvajúceho útoku na mesto Bachmut v Doneckej oblasti a hrá čoraz významnejšiu úlohu v ruskej vojne na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Wagnerovci začali vlani v lete naberať väzňov, pričom Prigožin, ktorý si v časoch Sovietskeho zväzu odsedel deväť rokov vo väzení, ponúkol odsúdeným milosť, ak prežijú šesť mesiacov na Ukrajine.

Skupina neposkytla informácie o tom, koľko väzňov nastúpilo do jej radov, ale údaje ruskej väzenskej služby zverejnené v novembri ukázali, že počet väzňov v krajine klesol od augusta do novembra o viac ako 20-tisíc, čo je najväčší pokles za viac ako desať rokov.

V decembri agentúra Reuters s odvolaním sa na americké spravodajské služby uviedla, že Wagnerova skupina má na Ukrajine nasadených 40-tisíc naverbovaných väzňov, ktorí tvoria absolútnu väčšinu síl skupiny v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
(SME)
9. 2. 2023
|
09:04
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa poďakoval americkému prezidentovi Bidenovi za slová podpory pre Ukrajinu, ktoré boli súčasťou jeho utorňajšieho prejavu o stave Únie. V mene Ukrajiny sa USA poďakoval za pomoc a solidaritu.

"Ďakujem prezidentovi Spojených štátov za slová podpory pre Ukrajinu počas prejavu k národu," napísal Zelenskyj na Twitteri.

"Naše hodnoty sú rovnaké, našim spoločným cieľom je víťazstvo. Ukrajina si slobodne zvolí svoju budúcnosť. Tak to je a tak to bude," napísal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biden v utorok vystúpil s prejavom o stave Únie pred oboma komorami amerického Kongresu. V rámci zahraničnopolitických tém zopakoval, že USA budú podporovať Ukrajinu "tak dlho, ako to bude potrebné".

Spojené štáty v piatok 3. februára oznámili novú zásielku zbraní a munície pre Ukrajinu v hodnote 2,2 miliardy dolárov.

(TASR)
9. 2. 2023
|
08:41
|
Svet
Dôležité

Ruské sily prevzali podľa analytikov iniciatívu v Luhanskej oblasti. Ich tempo pozdĺž línie Svatove-Kreminná sa výrazne zvýšilo. Útočia na ukrajinské obranné línie a postupujú severozápadne od Svatove pri Kupjansku a západne od Kreminny. (ČTK)

9. 2. 2023
|
07:02
|
Svet

Francúzsky prezident Macron a ukrajinský prezident Zelenskyj dnes spoločne odletia do Bruselu na mimoriadny summit lídrov EÚ. Zelenskyj do Paríža priletel v stredu večer z nečakanej návštevy Británie, kde žiadal o dodanie stíhačiek.

Už niekoľko dní sa špekulovalo, že ukrajinský prezident by mohol prísť aj na summit Európskej únie, ktorý sa bude konať v Bruseli vo štvrtok a piatok. Počas návštevy Británie Zelenskyj svoju štvrtkovú cestu do Bruselu potvrdil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Paríži sa ukrajinský prezident stretol s Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, ktorí ho uistili o pokračujúcej podpore pre Ukrajinu.

Zelenskyj teraz vycestoval iba druhýkrát zo svojej vlasti od začiatku ruskej invázie. Predtým bol v decembri vo Washingtone a avizoval vtedy, že sa bude počas vojny zdržiavať na Ukrajine a táto cesta bola výnimkou. (TASR)

9. 2. 2023
|
06:18
|
Svet

Biely dom odmietol tvrdenia, podľa ktorých za vlaňajšou sabotážou plynovodu Nord Stream stoja Spojené štáty, uviedla hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu Watsonová.

Investigatívny novinár Seymour Hersh vo svojom článku uviedol, že výbušniny k plynovodu Nord Stream umiestnili vlani v júni potápači amerického námorníctva v spolupráci s Nórskom a následne ich o tri mesiace neskôr odpálili.

Dodal tiež, že o tom údajne rozhodol americký prezident Joe Biden, ktorý tým chcel Moskvu pripraviť o príjmy z predaja ruského plynu v Európe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biely dom označil Hershov článok za "totálnu fikciu". Novinárove tvrdenia vyhlásila za nepravdivé aj americká Ústredná spravodajská služba (CIA) a nórske ministerstvo zahraničných vecí.

AFP pripomína, že z plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori začal 26. septembra na štyroch miestach unikať zemný plyn, čomu predchádzali dva výbuchy.

Následne došlo k výraznému úniku metánu do ovzdušia. Dánski a švédski vyšetrovatelia informovali, že pri plynovodoch našli stopy výbušnín a potvrdili tak, že išlo o sabotáž.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci však uviedli, že na sabotáž takéhoto rozsahu mohol mať prostriedky jedine nejaký štát, vyšetrovanie však nepreukázalo, kto je za sabotáž zodpovedný. (TASR)

9. 2. 2023
|
06:11
|
Svet

Ruský minister zahraničných vecí Lavrov prisľúbil podporu Mauritánii v jej boji proti džihádizmu v africkom Saheli. Lavrov zároveň vyhlásil, že rešpektuje pozíciu tejto krajiny k vojne na Ukrajine.

Lavrovova návšteva je súčasťou širšej diplomatickej ofenzívy Ruska v Afrike, kde vojna na Ukrajine zintenzívnila strategické súťaženie medzi mocnosťami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mauritánia, rozľahlá, prevažne púštna krajina so 4,5 miliónmi obyvateľov, hlasovala v marci 2022 za rezolúciu OSN vyzývajúcu Rusko, aby okamžite zastavilo svoje vojenské operácie na Ukrajine. Mnoho afrických krajín sa pritom vtedy hlasovania zdržalo alebo nehlasovalo, pripomína AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Mauritánia v októbri hlasovala za rezolúciu proti ruskej anexii štyroch regiónov Ukrajiny. V novembri sa však zdržala hlasovania o vojnových reparáciách, ktoré by Rusko malo zaplatiť Ukrajine. (TASR)

8. 2. 2023
|
23:23
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prezident Zelenskyj na stretnutí s francúzskym prezidentom Macronom a nemeckým kancelárom Scholzom žiadal o rýchle dodávky ťažkých zbraní a lietadiel. Zelenskyj na večeru v Elyzejskom paláci pricestoval z Británie.

Macron Zelenského opäť ubezpečil, že Francúzsko bude Ukrajinu "podporovať až do jej víťazstva". "Rusko nesmie zvíťaziť," zdôraznil Macron. Tiež Scholz sľúbil, že vojenská, humanitárna a finančná podpora Ukrajiny bude pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné.

Macronova kancelária potvrdila, že Zelenskyj sa zúčastní na štvrtkovom summite Únie v Bruseli, ktorý sa bude zaoberať ďalšou pomocou Ukrajine. To, že ukrajinský prezident bude na schôdzke, označil Scholz za "signál európskej solidarity a pospolitosti".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Agentúra AP napísala, že cieľom vopred neohlásenej cesty Zelenského do Británie a Francúzska bolo presvedčiť spojencov o tom, aby jeho krajine poskytli bojové lietadlá a ďalšie vyspelé zbraňové systémy v situácii, keď sa ukrajinská armáda chystá na očakávanú ruskú ofenzívu a pripravuje vlastné plány, ako znovu ovládnuť územia obsadené Ruskom.

Vo štvrtok sa očakáva Zelenského príchod na summit Európskej únie do Bruselu.

(ČTK)
8. 2. 2023
|
23:10
|
Svet

Americký minister zahraničia a šéf NATO rokovali o pomoci pre Ukrajinu. Blinken na spoločnej tlačovke hovoril o potrebe zosilniť asistenciu, k možnosti poskytnutia bojových lietadiel sa však konkrétnejšie nevyjadril.

"Putin môže túto vojnu ukončiť ešte dnes, keď stiahne svoje jednotky z Ukrajiny a zasadne k rokovaciemu stolu. Bohužiaľ ale nič nenasvedčuje tomu, že by sa Rusko pripravovalo na mier. Naopak, Moskva sa pripravuje na nové vojenské ofenzívy, "uviedol šéf NATO Jens Stoltenberg.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena je zjavné, že Putin "teraz nemá skutočný záujem o diplomaciu". Akceptovať snahu Ruska rozšíriť svoje územie o časti Ukrajiny je podľa neho ako súčasť mierového procesu neprijateľné. Najlepším spôsobom, ako urýchliť príchod diplomatických rokovaní, sú úspechy Ukrajiny na bojisku, povedal šéf diplomacie Spojených štátov.

Západné krajiny na čele s USA za posledný rok vyčlenili na vojenskú pomoc Kyjevu desiatky miliárd dolárov a Stoltenberg s Blinkenom rokovali o tom, ako zabezpečiť, aby Ukrajina aj naďalej mala "pomoc, ktorú potrebuje na obranu svojho územia". "Je kľúčové, aby sme túto podporu zachovali a ešte zvýšili," povedal americký minister. (ČTK)

8. 2. 2023
|
22:38
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa stretol v Elyzejskom paláci v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. (SME)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa stretol v Elyzejskom paláci s francúzskym prezidentom Macronom a nemeckým kancelárom Scholzom.
Zdroj TASR/AP
8. 2. 2023
|
22:04
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prezident pricestoval do Francúzska. Ide o Zelenského prvú návštevu členskej krajiny Európskej únie od začiatku ruskej vojny na Ukrajine pred takmer rokom.

V Paríži sa má stretnúť s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Zelenskyj teraz vycestoval iba druhýkrát zo svojej vlasti od začiatku ruskej invázie. Predtým bol v decembri vo Washingtone a avizoval, že sa bude počas vojny zdržiavať na Ukrajine a táto cesta bola výnimkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(The Guardian)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusko prehrá, vyhlásil Zelenskyj pred britskými poslancami. Opäť žiada o stíhačky Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 281
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 094
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 605
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 7 411
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 781
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 255
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 197
 8. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 2 945
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Protest pred parlamentom proti dohode s USA.

Politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila.


10 h
Anna Karolína Schmiedlová.

Sledujte online prenos z Roland Garros.


Sportnet 6 h
Investori Steve Cohen, Ray Dalio a George Soros

Komisia pre cenné papiere zverejnila, čo nakupovali.


29. máj
Biblia sa dostala na niektorých školách na čierny zoznam.

Školský obvod nespresnil, ktoré pasáže Biblie sú problematické.


ČTK 1 h

Neprehliadnite tiež

Izraelskí vojaci sa zhromažďujú pri vojenskej základni.

Izraelskí vojaci útočníka zastrelili.


TASR 9m
Pohľad na moskovský Kremeľ 3. mája 2023.

Spojené štáty prijali sankcie v súvislosti s odstúpením Ruska od zmluvy.


TASR 21m
Horiaci les v nemeckom Juterbogu.

Hasiči sa nemôžu dostať na miesto pre nebezpečenstvo výbuchu.


TASR 50m
Biblia sa dostala na niektorých školách na čierny zoznam.

Školský obvod nespresnil, ktoré pasáže Biblie sú problematické.


ČTK 1 h

Sportnet

Manchester City - Manchester United: ONLINE prenos z finále FA Cupu.

Sledujte online prenos z finálového zápasu FA Cupu: Manchester City - Manchester United.


Sportnet 4 h
Anna Karolína Schmiedlová.

Sledujte online prenos z Roland Garros.


Sportnet 6 h
Kevin De Bruyne v zápase Manchester City - Manchester United.

Na derby City vs. United sa vlakom nedostanete.


TASR 17 h
Generálny manažér Levíc Ladislav Garaj oslavuje titu v sezóne 2022/23.

Užívajme si šport, nečakajme na zakopnutia, aby sme mohli hejtovať, tvrdí generálny manažér Patriotov.


9 h
SkryťZatvoriť reklamu