OSLO. Nórska vláda vo štvrtok uviedla, že prispeje 24 miliónov dolárov Agentúre OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA).
V Izraeli v ten istý deň nadobudol účinnosť zákon o zákaze pôsobenia UNRWA na izraelskom území a o zastavení spolupráce izraelských orgánov s touto agentúrou OSN, píše sa v správe agentúry AFP.
"Pásmo Gazy je v troskách a pomoc UNRWA je ešte potrebnejšia ako kedykoľvek predtým. Pre Palestínu je mimoriadne dramatické, že nadobúdajú účinnosť izraelské zákony, ktoré v praxi môžu zabrániť činnosti UNRWA," uviedol nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide.
OSN nedodrží nariadenie Izraela
Od 30. januára platí na izraelskom území zákaz pôsobenia UNRWA a zároveň sa zakazuje spolupráca agentúry s izraelskými predstaviteľmi. Izraelský najvyšší súd v stredu neskoro večer zamietol námietku proti tomuto zákazu.
OSN vo štvrtok upozornila, že UNRWA bude aj naďalej pôsobiť na všetkých palestínskych územiach vrátane východnej časti Jeruzalema.
"Kliniky UNRWA na celom okupovanom Západnom brehu Jordánu vrátane východného Jeruzalema sú otvorené. Zároveň pokračujú humanitárne operácie v Pásme Gazy, kde UNRWA aj naďalej pôsobí," uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.
Izrael zistil "problémy s neutralitou"
Izrael tvrdí, že militantné hnutie Hamas a ďalšie skupiny prenikli do UNRWA a využívajú jej zariadenia a zásoby. Uviedol, že malá skupina ľudí z agentúry sa podieľala aj na útokoch zo 7. októbra 2023, ktoré začali vojnu. Agentúru tiež obviňoval z protiizraelskej zaujatosti.
Séria vyšetrovaní zistila, že UNRWA má určité "problémy s neutralitou", no tiež zdôraznila, že Izrael neposkytol dôkazy pre svoje obvinenie.
Mnohí medzinárodní podporovatelia agentúry pre tieto obvinenia obmedzili pomoc pre UNRWA, hoci odvtedy už takmer všetci obnovili financovanie.
Vzťahy medzi Nórskom a Izraelom sa v posledných rokoch zhoršili najmä po tom, ako Oslo spolu so Španielskom a Írskom v máji minulého roka oficiálne uznali existenciu Palestínskeho štátu.
UNRWA poskytuje podporu palestínskym utečencom na Blízkom východe už viac ako 70 rokov. Agentúra tvrdí, že od začiatku vojny Izraela s Hamasom, ktorá sa oficiálne skončila dohodou o prímerí 19. januára 2025, priniesla do Pásma Gazy 60 percent z celkovej potravinovej pomoci.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?