TEL AVIV. Izraelská armáda v pondelok oznámila, že jej ozbrojené sily zabili najmenej dvoch vodcov ľavicovej palestínskej organizácie Ľudový front za oslobodenie Palestíny.
Organizácia už predtým uviedla, že jej členovia boli zasiahnutí pri útoku v centre Bejrútu.
Izraelské stíhačky "zasiahli a zlikvidovali teroristu" Nidála Abd al-Ála, vodcu libanonskej pobočky palestínskej organizácie, uviedla armáda vo vyhlásení.
Pri útoku podľa nej zahynul aj Imád Awda, vojenský veliteľ Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny v Libanone.

Podľa armády a izraelskej kontrarozviedky Šin Bet bol al-Ál zapojený do plánovania rozsiahlych teroristických útokov na okupovanom Západnom brehu Jordánu, píše portál The Times of Israel (TOI).
Zodpovedný bol údajne aj za vlaňajší bombový útok na autobus v meste Bejtar Ilit v Predjordánsku, ako aj za streľbu v meste Huwwára, pri ktorej boli zranení dvaja vojaci.
Ľudový front za oslobodenie Palestíny propaguje a vedie ozbrojený boj proti Izraelu, ale na rozdiel od palestínskeho militantného hnutia Hamas nie je náboženskou organizáciou.
Od polovice septembra zahynulo pri izraelských útokoch na Libanon viac ako 1000 ľudí, informovali libanonské úrady. Jednou z obetí sa minulý piatok (27. septembra) stal aj vodca hnutia Hizballáh Hasan Nasralláh, ktorý prišiel o život pri leteckom útoku na juhu Bejrútu.
Svet je podľa Blinkena bezpečnejší
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v reakcii na smrť Nasralláha vyhlásil, že svet je bezpečnejší. Šéfa šiitskej organizácie označil za "brutálneho teroristu" a zdôraznil, že na zabezpečenie stability na Blízkom východe je najlepším prostriedkom diplomacia.
"Tento región aj celý svet sú bez neho bezpečnejšie," povedal Blinken na adresu vodcu Iránom podporovanej skupiny.
"Hasan Nasralláh bol brutálnym teroristom, medzi ktorého obeťami boli Američania, Izraelčania, civilisti v Libanone, civilisti v Sýrii a mnoho ďalších," uviedol v prejave na stretnutí krajín koalície bojujúcej proti džihádistickej skupine Islamský štát.
Podľa amerického šéfa diplomacie počas toho, ako bol Nasralláh na čele Hizballáhu, hnutie "terorizovalo ľudí v regióne a bránilo Libanonu, aby ako krajina napredoval".
Spojené štáty podľa Blinkena naďalej veria, že diplomacia je jedinou a najlepšou cestou k dosiahnutiu stability na Blízkom východe.
Minister zahraničných vecí zároveň dodal, že USA budú pokračovať v spolupráci so svojimi partnermi v regióne a na celom svete, aby "dosiahli diplomatické riešenie, ktoré poskytne skutočnú bezpečnosť Izraelu a Libanonu a umožní občanom na oboch stranách hranice vrátiť sa do svojich domovov".
"Taktiež budeme pokračovať v snahách zabezpečiť dohodu o prímerí v Pásme Gazy, vďaka ktorej by sa rukojemníci vrátili domov, zmiernilo by sa utrpenie v Pásme Gazy a zachovala možnosť dosiahnuť trvalejší a bezpečnejší mier pre celý región," dodal Blinken.
Strany vyzývajú na prímerie
Americký prezident Joe Biden vyjadril v pondelok nesúhlas s možnou pozemnou operáciou Izraela na území Libanonu. Obe strany zároveň vyzval na prímerie.
Aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell označil v pondelok za životne dôležité vyhnúť sa ďalším vojenským zásahom v Libanone. Akýkoľvek takýto zásah by podľa neho "situáciu dramaticky zhoršil, čomu sa treba vyhnúť", uvádza agentúra Reuters.
Bidena sa v pondelok pýtali novinári na medializované správy týkajúce sa údajnej pripravovanej izraelskej tzv. obmedzenej operácie v Libanone a či súhlasí s tým, aby Izrael pokračoval v útokoch v tejto krajine.

"Som si toho vedomý možno viac, než si možno myslíte, a vyhovuje mi zastavenie (útokov). Teraz by bolo potrebné prímerie," dodal.
Americké ministerstvo obrany zároveň paralelne s Bidenovými výrokmi informovalo, že USA s Izraelom rokujú "o najlepšom spôsobe ďalšieho postupu" v súvislosti so situáciou v Libanone.
Hovorkyňa Pentagónu Sabrina Singhová dodala, že Izrael upovedomil Washington o svojich nedeľňajších útokoch v Jemene, no so Spojenými štátmi ich nekoordinoval.
Pozemný vpád by mohol byť okamžitý
Izraelská armáda začala s malými, cielenými výpadmi cez hranicu s Libanonom, informovala v pondelok večer agentúra AP. Podľa dvoch nemenovaných predstaviteľov sa plánuje väčšia pozemná operácia.
Podľa zdrojov citovaných agentúrou AP stále nie je jasné, či Izrael prijal konečné rozhodnutie o väčšej operácii. Izraelská armáda tieto správy zatiaľ nekomentovala.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj tiež uviedla, že Spojené štáty americké zaznamenali rozmiestnenie izraelských jednotiek, ktoré naznačuje, že ich pozemný vpád do Libanonu by mohol byť okamžitý.
Zdroj, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti o postavení izraelských síl, doplnil Reuters.
Medzičasom izraelský minister obrany Joav Galant v príhovore k starostom izraelských obcí na severnej hranici avizoval, že čoskoro sa začne ďalšia fáza vojny proti libanonskej šiitskej organizácii Hizballáh.
Podľa spravodajského webu The Times of Israel (TOI) Galant dodal, že to "výrazne prispeje k zmene bezpečnostnej situácie" na hranici Izraela s Libanonom a Izraelu umožní splniť sľub v podobe návratu obyvateľov zo severu Izraela do svojich domovov.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?