GAZA. Pri leteckých útokoch Izraela v Pásme Gazy zomrelo päť Palestínčanov. Hlásia aj viacero zranených. V noci na pondelok o tom informovala palestínska agentúra Wafa.
Izraelský útok cielil na dom neďaleko nemocnice spravovanej charitatívnou Spoločnosťou priateľov pacientov v západnej časti mesta Gaza, uviedla Wafa, ktorá sa odvoláva na zdroje zo zdravotníckeho prostredia.
Izraelskí predstavitelia sa k útoku bezprostredne nevyjadrili.
V polovici augusta ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy pod kontrolou palestínskeho militantného hnutia Hamas uviedlo, že počet obetí izraelskej ofenzívy v palestínskej enkláve presiahol hranicu 40-tisíc.
Ministerstvo však vo svojich štatistikách nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými obeťami.
Dohoda o prímerí
Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan vyhlásil, že Spojené štáty sa v egyptskej Káhire stále "horlivo" pokúšajú presadiť dohodu o prímerí v Pásme Gazy.
Vyjadril taktiež obavy pred ďalšou eskaláciou konfliktu na Blízkom východe.
Zdroje agentúry Reuters už skôr uviedli, že rokovania v Káhire medzi palestínskym militantným hnutím Hamas a Izraelom o prímerí a prepustení rukojemníkov boli neúspešné a nepriniesli žiadnu dohodu. Obe strany údajne odmietli viacero kompromisných návrhov.
Sullivan na tlačovej konferencii v kanadskom Halifaxe uviedol, že americká delegácia stále rokuje so sprostredkovateľmi z Egypta a Kataru, ako aj s izraelskými diplomatmi.

Na margo nedeľných raketových útokov libanonského hnutia Hizballáh na Izrael uviedol, že USA sa obávajú, že konflikt na Blízkom východe prerastie do väčšej vojny.
Dodal, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena je v sústavnom kontakte s Izraelom a o aktuálnej situácii v súvislosti s útokmi Hizballáhu je informovaná.
Hrozí epidémia obrny
Do Pásma Gazy priviezli vakcíny proti detskej obrne pre viac ako milión ľudí po varovaniach, že tam v čase ozbrojeného konfliktu hrozí epidémia tohto ochorenia.
Očkovacie látky pre 1,25 milióna ľudí prepravili do Gazy cez hraničný priechod Kerem Šalom. "V nadchádzajúcich dňoch medzinárodné a miestne zdravotnícke tímy zaočkujú na rôznych miestach v Pásme Gazy deti, ktoré dosiaľ neboli zaočkované proti detskej obrne," uvádza sa v oznámení.
Vojna v Pásme Gazy trvá už takmer 11 mesiacov. Predstavitelia OSN nedávno vyzvali na týždňové prímerie v tejto pobrežnej palestínskej enkláve s cieľom spustiť rozsiahle očkovanie 640-tisíc detí.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva 16. augusta oznámilo, že v Gaze zaznamenali prvý potvrdený prípad detskej obrny po 25 rokoch.
Desaťmesačné dieťa z mesta Dajr al-Bala vykazuje známky ochrnutia ľavej nohy, no je v stabilnom stave, vyplýva zo správy DPA.
Zdravotnícki odborníci varujú, že k rýchlemu rozšíreniu choroby by mohli prispieť veľmi zlé hygienické podmienky v Pásme Gazy.
Miera zaočkovania novorodencov v Pásme Gazy výrazne klesla po začiatku izraelskej ofenzívy. Zúriace boje zamedzili väčšine detí prístup k zdravotnej starostlivosti.
Pred konfliktom bolo zaočkovaných 99 percent detí, v júli tohto roka už len 86 percent, napísal pre denník The Guardian generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?