JERUZALEM. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že nedeľné údery izraelskej armády v Libanone neboli zo strany Izraela "posledným slovom" v boji proti libanonskému hnutiu Hizballáh.
"Zasadzujeme Hizballáhu prekvapivé a zdrvujúce údery. Je to ďalší krok k zmene situácie na severe (Izraela) a bezpečnému návratu našich obyvateľov do ich domovov. A opakujem, toto nie je posledné slovo," povedal Netanjahu.
Izraelská armáda podľa jeho slov zničila "tisíce rakiet krátkeho doletu, ktoré mali ublížiť našim civilistom a silám v Galilei".
"Okrem toho (izraelská armáda) IDF zachytila všetky drony, ktorými Hizballáh útočil na strategický cieľ v centrálnom Izraeli," uviedol izraelský premiér.
Cieľ útoku bližšie nešpecifikoval, podľa izraelských médií však išlo o sídlo izraelskej špionážnej agentúry Mossad neďaleko Tel Avivu.
Hizballáh poslal rakety na Izrael
Izraelská armáda v noci na nedeľu spustila útoky na ciele na juhu Libanonu po tom, ako odhalila, že Hizballáh pripravuje rozsiahly útok na Izrael.
"Izrael drví Hizballáh prekvapujúcimi, zničujúcimi údermi. Pred tromi týždňami sme eliminovali jeho náčelníka štábu (Fuáda Šukra)," povedal Netanjahu. "Dnes sme zmarili jeho plán útoku. (Líder Hizballáhu Hasan) Nasralláh v Bejrúte a (ajatolláh Alí) Chameneí v Teheráne by mali vedieť, že toto je ďalší krok na ceste k zmene situácie na severe a k návratu našich obyvateľov bezpečne do ich domovov," hovoril izraelský premiér.
Iránom podporované libanonské hnutie krátko na to v nedeľu ráno oznámilo, že zaútočilo raketami a dronmi na Izrael v odvete za zabitie svojho vysokopostaveného veliteľa Fuáda Šukra, ktorý zahynul v júli pri izraelskom útoku v Bejrúte.
Hizballáh vyhlásil, že prvá fáza vojenskej operácie proti izraelským cieľom bola úspešná, a poprel správy, že Izraelu sa útok podarilo zmariť. Hnutie uviedlo, že vypálilo na Izrael viac ako tristo rakiet a zasiahlo 11 vojenských základní. Izrael to nepotvrdil.

Hizballáh útočil iba na vojenské ciele
Predstaviteľ Hizballáhu v komentári pre médiá uviedol, že hnutie vyvinulo snahu, aby jeho odveta proti Izraelu nevyvolala rozsiahlu vojnu. Napísala to agentúra Reuters, ktorá sa s textom zoznámila.
Podľa komentára libanonské hnutie odvetu za smrť Fuáda Šukra odkladalo kvôli politickým úvahám, predovšetkým kvôli rozhovorom o dohode o prímerí v Gaze a prepusteniu rukojemníkov. Nepriame rokovania, ktoré sprostredkúvajú Spojené štáty, Egypt a Katar, sa konajú tento týždeň.
Líder Hizballáhu Hasan Nasralláh vo večernom prejave povedal, že hnutie podniklo útoky iba na vojenské ciele a na spravodajské objekty.
Nasralláh potvrdil, že cieľom bolo zasiahnuť stanoviská a základne izraelskej armády. Hizballáh sa podľa neho rozhodol neútočiť na civilné ciele ani infraštruktúru, vrátane Ben Gurionovho letiska.
Podľa Nasralláha bola medzi cieľmi aj jedna základňa v Tel Avive.
Vodca Hizballáhu uviedol, že úder sa uskutočnil, ako organizácia plánovala. Dodal, že dopady útoku hnutie ešte len vyhodnotí. Ak nebudú dostatočné, mohol by zaútočiť znova.
Nasralláh tiež znižoval dopad preventívneho izraelského úderu. Podľa neho izraelská armáda zasiahla výrazne menší počet odpaľovacích zariadení, ako tvrdí, a nezničila "strategické rakety" Hizballáhu.

Hamas útok privítal
Palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré s Izraelom vojnu v Pásme Gazy vedie, útoky Hizballáhu privítalo. Označilo ich za ráznu a cielenú odpoveď.
"Zdôrazňujeme, že toto je silná a cielená odpoveď, ktorá sionistickú entitu hlboko zasiahla. Je to úder do tváre izraelskej vlády," uviedlo hnutie Hamas vo vyhlásení.
Hizballáhu zagratulovali aj jemenskí povstalci Húsíovia. Ich politické vedenie uviedlo, že Hizballáh uskutočnil veľký a odvážny útok. Vyjadrilo sa tak pre televíziu al-Masirah, ktorú Húsíovia kontrolujú.
Útok označili za ráznu a účinnú odpoveď voči Izraelu a pripomenuli, že jemenská reakcia sa takisto neodvratne blíži.
Air France pozastavuje lety
Okrem hrozby širšieho konfliktu v regióne čelí Netanjahu napätiu aj doma. Niektorí obyvatelia severu Izraela mu v otvorenom liste odkázali, že prerušujú komunikáciu so všetkými vládnymi úradmi, kým vláda nevyrieši situáciu obyvateľov evakuovaných už mnoho mesiacov z pohraničia pri libanonských hraniciach.
Vláde vyčítali, že sa o nich viac ako desať mesiacov nezaujíma a k väčšej akcii proti Hizballáhu sa odhodlala až vtedy, keď bol podľa nej ohrozený Tel Aviv a ďalšie mestá v strednej časti krajiny.
Po útokoch Hizballáhu zároveň letecká spoločnosť Air France pozastavila lety do Tel Avivu a Bejrútu naplánované na nedeľu a pondelok.
Aerolínie uviedli, že pozastavenie leteckých spojení do oboch destinácií by mohlo byť predĺžené v závislosti od situácie na Blízkom východe.
Spoločnosť Air France zvyčajne prevádzkuje lety do Tel Avivu a Bejrútu na dennej báze. Linku do libanonskej metropoly už pozastavila medzi 29. júlom a 15. augustom, no jej lety do Tel Avivu premávali, pripomína agentúra AFP.
Aerolínie neinformovali, či lety do oboch destinácií pozastavuje aj ich nízkonákladová dcérska spoločnosť Transavia.
Nemecká spoločnosť Lufthansa v piatok predĺžila pozastavenie letov do Bejrútu do konca septembra a uviedla, že do 2. septembra nebude lietať ani do Tel Avivu a Teheránu, pripomína AFP.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?