LONDÝN. Británia a Nemecko aj Francúzsko vyzvali v piatok Izrael a palestínske militantné hnutie Hamas, aby dosiahli dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov.
Pridali sa tak k výzve Spojených štátov, Kataru a Egypta na obnovenie rokovaní o prímerí v Pásme Gazy.
Zastavenie boja, prepustenie rukojemníkov
Británia víta a plne podporuje spoločnú snahu Kataru, Egypta a Spojených štátov o obnovenie rokovaní o prímerí a prepustení rukojemníkov, uviedol britský minister zahraničných vecí David Lammy.

"Boje musia okamžite skončiť," uviedol Lammy s tým, že dohodu nemožno viac odkladať, pričom musia byť prepustení všetci rukojemníci "kruto zadržiavaní Hamasom". "Musíme tiež vidieť rýchle doručenie neobmedzenej pomoci do Gazy," povedal.
Podľa Lammyho je rýchle uzatvorenie dohody v dlhodobom záujme Izraelčanov, Palestínčanov aj iných strán.
Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok vyjadril znepokojenie nad situáciou na Blízkom východe a podporil výzvu USA, Egypta a Kataru. "Nastal čas priniesť úľavu rukojemníkom i ľudom v Gaze," uviedol Scholz na sociálnej sieti X.
Macron rokoval s katarským emirom
Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že plne podporuje úsilie Spojených štátov, Kataru a Egypta o dosiahnutie prímeria.
"Vojna v Pásme Gazy musí skončiť," napísal Macron na sociálnej sieti X a dodal, že je to "veľmi dôležité pre obyvateľov Pásma Gazy, pre rukojemníkov a pre stabilitu regiónu, ktorá je dnes ohrozená".

Francúzsky prezident v piatok telefonoval s katarským emirom Tamím bin Hamadom Ál Sáním a vo štvrtok s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím.
Elyzejský palác vo vyhlásení uviedol, že lídri vyzvali strany konfliktu, aby "za každú cenu ukončili túto logiku odvety, ktorá môže spôsobiť, že región sa ocitne v plameňoch na úkor všetkých".
Požadujú tiež bezodkladné prímerie v palestínskej enkláve s cieľom oslobodiť rukojemníkov, ochrániť tamojších obyvateľov a poskytnúť humanitárnu pomoc vo veľkom rozsahu.
Macron o situácii na Blízkom východe v piatok diskutoval aj s britským premiérom Keirom Starmerom. Obaja vyjadrili znepokojenie nad rastúcim napätím v regióne, informoval Elyzejský palác.
Macron a Starmer podporili vyhlásenie sprostredkovateľských strán, ktoré vyzývajú na rýchle obnovenie rokovaní o prímerí a prepustení rukojemníkov.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?