NIKÓZIA. Cyprus je pripravený pomôcť s evakuáciou cudzincov z Libanonu v prípade eskalácie konfliktu medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh podporovaným Iránom. Oznámil to vo štvrtok hovorca cyperskej vlády.
"Sme pripravení pomôcť, ak to bude nevyhnutné," uviedol hovorca s tým, že veľvyslanectvá niekoľkých európskych krajín už kontaktovali cyperskú vládu, aby s ňou hovorili o podrobnostiach možných evakuácií.
Cyprus je členskou krajinou Európskej únie, ktorá leží najbližšie ku krajinám Blízkeho východu a často slúži ako stredisko pri humanitárnych alebo evakuačných operáciách v prípade krízových situácií na Blízkom východe.

Let z Cypru do Libanonu trvá len asi 35 minút. Na prepravu ľudí, ktorí by chceli Libanon opustiť, je okrem toho možné použiť aj lodnú dopravu. Tieto trasy v uplynulých mesiacoch podľa DPA už niekoľkokrát poslúžili na to, aby sa ľudia dostali do bezpečia.
Napätie na Blízkom východe spôsobené vojnou v Pásme Gazy medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas sa vystupňovalo minulý týždeň po atentáte na vodcu Hamasu Ismáíla Haníju v Teheráne a následnom zabití najvyššieho vojenského veliteľa Hizballáhu Fuáda Šukra v pri útoku Izraela v Bejrúte.
Irán a ním podporované militantné skupiny pripisujú zodpovednosť za zabitie Haníju Izraelu, ktorý to oficiálne nepotvrdil ani nevyvrátil, a sľubujú za oba útoky odvetu.
Nemecko opäť vyzýva občanov na odchod
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok opäť vyzvalo nemeckých občanov v Libanone, aby opustili krajinu, alebo sa pripravili na urýchlený odchod.
Hovorkyňa ministerstva uviedla, že nemeckým občanom v Libanone zaslalo ministerstvo ďalší list, v ktorom ich vyzvalo na bezodkladné opustenie krajiny. V správe ministerstva sa ďalej uvádza, že tí, ktorí zostanú v Libanone, "môžu byť nútení postarať sa o seba v krízovej oblasti počas dlhšieho obdobia".
"Veľvyslanectvo naliehavo vyzvalo ľudí, aby si urobili zásoby potravín, liekov a hotovosti na niekoľko týždňov," povedala nemecká hovorkyňa.
Začiatkom týždňa bolo v Libanone 2100 nemeckých občanov, píše DPA. Nemecká ambasáda v Libanone uviedla, že zrušenie komerčných letov, dočasné zatvorenie letiska alebo znemožnenie iných spôsobov odchodu by automaticky nevyvolalo okamžitú evakuačnú operáciu nemeckej vlády.
Účasť na evakuácii nie je bezplatná
Veľvyslanectvo oznámilo, že v prípade evakuácie sa musia občania sami dostaviť na určené miesto odchodu a cestovať je možné len s kompletnými a platnými cestovnými dokladmi. Dodalo tiež, že účasť na evakuácii nie je bezplatná.
Podľa vyjadrenia nemeckej ministerky vnútra Nancy Faeserovej sú bezpečnostné zložky v krajine v stave vysokej pohotovosti vzhľadom na napätú situáciu na Blízkom východe a pozorne sledujú "ako prípadná ďalšia eskalácia ovplyvní bezpečnostnú situáciu v Nemecku". Riziko eskalácie konfliktu v regióne je podľa nej vysoké a situáciu označila za extrémne nebezpečnú.
Feaserová upozornila aj na nárast antisemitistických zločinov od začiatku vojny v Pásme Gazy a uviedla, že bezpečnostné zložky robia všetko preto, aby zastavili špirálu, ktorá vedie od násilia na Blízkom východe k ešte "odpornejšiemu" antisemitizmu v Nemecku.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?