TEHERÁN. Irán nikdy nezostane ticho tvárou v tvár agresii proti svojim záujmom a bezpečnosti, povedal v stredu iránsky prezident Massúd Pezeškiján svojmu francúzskemu náprotivku Emmanuelovi Macronovi v telefonickom rozhovore.
Iránsky líder zároveň kritizoval Izrael v súvislosti s desať mesiacov trvajúcou vojnou v palestínskom Pásme Gazy.
"Ak sa Spojené štáty a západné krajiny skutočne snažia zabrániť vojne v regióne, musia prinútiť tento režim (Izrael), aby zastavil genocídu a útoky na Pásmo Gazy a prijal prímerie," povedal Pezeškiján.

Macron uviedol, že iránsky líder musí urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby nedošlo k eskalácii na Blízkom východe. Podľa Macrona sa cyklus odvetných opatrení musí zastaviť, uviedol Elyzejský palác.
"Nová vojenská eskalácia by nebola v záujme nikoho vrátane Iránu a trvalo by poškodila regionálnu stabilitu, povedal Macron iránskemu lídrovi a vyzval na koniec "logiky represií" i na ochranu civilného obyvateľstva.
Podľa francúzskeho prezidenta musí aj samotný Irán vyzvať "destabilizujúcich aktérov, ktorých podporuje", aby zachovali maximálnu zdržanlivosť a vyhli sa tak prepuknutiu konfliktu.
V súčasnosti narastajú obavy z možnej eskalácie konfliktu v regióne po tom, čo pri júlovom atentáte v Teheráne zahynul vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismáíl Haníja a následne pri útoku v Bejrúte prišiel o život vojenský veliteľ libanonského militantného hnutia Hizballáh Fuád Šukr.
Irán a ním podporované militantné skupiny pripisujú zodpovednosť za zabitie Haníju Izraelu, ktorý to oficiálne nepotvrdil ani nevyvrátil.
V Saudskej Arábii sa v stredu konalo rokovanie zástupcov členských štátov Organizácie islamskej spolupráce (OIC). O zvolanie stretnutia požiadal Irán v súvislosti so zabitím Haníju.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?