WASHINGTON. Spojené štáty sú odhodlané brániť bezpečnosť Izraela pred všetkými hrozbami z Iránu. Uviedol to vo štvrtok prezident USA Joe Biden v telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v reakcii na zabitie vodcu hnutia Hamas Ismáíla Haníju v Teheráne.
Biden v telefonáte opätovne potvrdil záväzok USA "voči bezpečnosti Izraela pred všetkými hrozbami zo strany Iránu vrátane ním podporovaných teroristických skupín Hamas, Hizballáh a (jemenských) húsíov," uviedol Biely dom.
"Prezident diskutoval o úsilí podporiť obranu Izraela pred hrozbami zahŕňajúcimi balistické rakety a bezpilotné lietadlá vrátane nového obranného rozmiestnenia americkej armády," dodal Biely dom.

Zaviazali sa dosianuť dohodu
O prímerí v Gaze hovoril cez telefón aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken so svojim náprotivkom zo Spojených arabských emirátov (SAE) šejkom Abdalláhom bin Zájidom Ál Nahjánom.
Rokovali o diplomatickom úsilí o zabezpečenie prímeria v Pásme Gazy, prepustení rukojemníkov a zvýšení dodávok humanitárnej pomoci, uviedla v piatok misia Spojených štátov v SAE.
"Minister zopakoval záväzok USA dosiahnuť dohodu. Tiež zdôraznil, že je dôležité zabrániť eskalácii konfliktu. Ocenil významnú humanitárnu podporu SAE pre obyvateľov Gazy vrátane tohtotýždňovej evakuácie 148 Palestínčanov, ktorí naliehavo potrebujú lekárske ošetrenie," uviedol vo vyhlásení hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.
Blinken v stredu, po zabití lídra hnutia Hamas Ismáíla Haníju oznámil, že prímerie v Pásme Gazy je nevyhnutné a od prvého dňa pracujú na tom, aby ho nielen dokázali dosiahnuť, ale aj na tom, aby sa konflikt nerozšíril.
Zvýšilo sa riziko eskalácie
Vodca Hamasu zahynul v noci na stredu v Teheráne. Palestínske hnutie obvinilo zo zabitia Haníju Izrael, ten však úmrtie vodcu Hamasu nekomentoval.
Izraelská armáda sa však prihlásila k zodpovednosti za utorkový útok na Bejrút, pri ktorom zahynul šéf operačného veliteľstva libanonského hnutia Hizballáh Fuád Šukr.
Izraelské sily uviedli, že išlo o reakciu za útok na Izraelom okupované Golanské výšiny, pri ktorom v sobotu zahynulo 12 detí a tínedžerov. Hizballáh sa od zodpovednosti za daný útok dištancoval.
Po smrti Haníju, ktorého zabili v Iráne, sa podľa Reuters zvýšilo riziko eskalácie vojny na Blízkom východe. Netanjahuova vláda sa neprihlásila k zodpovednosti, ale uviedla, že Izrael v poslednom čase zasadil prudké údery zástupcom Iránu vrátane Hamasu a libanonského Hizballáhu a že na akýkoľvek útok bude reagovať rázne.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?