BRUSEL. Európska únia plne podporuje komplexný plán predložený americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorý by viedol k trvalému prímeriu v Pásme Gazy, prepusteniu všetkých rukojemníkov a zvýšeniu humanitárnej pomoci pre palestínsku enklávu.
TASR o tom píše na základe utorňajšieho vyhlásenia šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella.
Únia ďalej ocenila úsilie USA, Egypta a Kataru pri uľahčovaní rokovaní s cieľom ukončiť vojnu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas a zároveň zabezpečiť bezpečnosť Izraela, ku ktorej sa EÚ naďalej plne zaväzuje, píše sa vo vyhlásení.

Podľa Borrella sú mier a stabilita na Blízkom východe v záujme oboch strán, regiónu ako celku, ako aj celého sveta.
EÚ vyzvala obe strany, aby prijali a splnili trojfázový návrh, a je pripravená prispieť k oživeniu politického procesu na dosiahnutie trvalého a udržateľného mieru založeného na riešení dvoch štátov a podporiť koordinované medzinárodné úsilie o obnovu Pásma Gazy.
Na odpoveď Hamasu sa stále čaká. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan doplnil, že Hamas má svoju odpoveď doručiť prostredníctvom katarských sprostredkovateľov, s ktorými sa v Dauhe stretne i riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Bill Burns a bude s nimi viesť konzultácie.
Katarské ministerstvo zahraničných vecí v utorok oznámilo, že Hamasu doručilo izraelský návrh na prímerie, ktorý sa údajne značne približuje k pozíciám hnutia Hamas aj Izraela.
Izraelská vláda ani palestínska militantná organizácia Hamas sa však zatiaľ jasne nevyjadrili k plánu na ukončenie vojny v Pásme Gazy.
Hovorca Hamasu Usáma Hamdán objasnil, že Hamas nemôže súhlasiť so žiadnou dohodou, pokiaľ sa Izrael jasne nezaviaže k trvalému prímeriu a úplnému stiahnutiu z Pásma Gazy.
Biden v piatok (31.5.) predstavil plán na úplné prímerie v Pásme Gazy, s ktorým podľa Washingtonu súhlasil Izrael.
Návrh dohody má podľa amerického prezidenta tri fázy a umožnil by zvýšenie toku humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Izrael však spresnil, že Biden nezverejnil všetky podrobnosti dohody a bude na nej potrebné ešte pracovať.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?