HAAG. Medzinárodný súdny dvor v piatok nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.
Prikázal taktiež otvoriť hraničný priechod Rafah, aby ponechal otvorený hraničný priechod Rafah a zabezpečil tak neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy.
Izrael má sprístupniť Pásmu Gazy vyšetrovateľom
Ide o prelomové rozhodnutie, ktoré pravdepodobne zvýši rastúci medzinárodný tlak na Izrael po viac ako siedmich mesiacoch jeho vojny proti palestínskemu hnutiu Hamas, píše AFP.
Hlavný súd OSN taktiež nariadil Izraelu, aby mu do jedného mesiaca predložil správu o tom, ako napreduje pri plnení opatrení nariadených súdom. Izrael by mal podľa súdu tiež umožniť prístup vyšetrovateľom do Pásma Gazy.
Súd vyzval aj na okamžité a bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržalo palestínske hnutie Hamas počas svojho útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.
Medzinárodný súdny dvor rozhodoval o tejto záležitosti v rámci žiadosti Juhoafrickej republiky (JAR), aby nariadil Izraelu zastavenie vojenskej operácie v Pásme Gazy vrátane invázie do mesta Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila "prísnejšie" príkazy súdneho dvora.
Hamas chce ochranu celého Pásma Gazy
Rozhodnutie privítala aj Palestínska samospráva, podľa ktorej predstavuje medzinárodný konsenzus o ukončení tejto vojny na Blízkom východe.
Hamasu, ktorý vládne v Pásme Gazy od roku 2007, však prekáža, že sa v rozhodnutí nespomínajú ďalšie časti palestínskej enklávy, ktoré sú pod útokom. "Sme presvedčení, že to nestačí, pretože agresia v celom Pásme Gazy, najmä na severe, je rovnako brutálna a nebezpečná," povedal vysokopostavený predstaviteľ palestínskeho hnutia Básim Naím.
Hamas vyzval Bezpečnostnú radu OSN na implementovanie rozhodnutia súdu. Naím tiež uviedol, že hnutie víta aj žiadosť Medzinárodného súdneho dvora, aby umožnil vyšetrovacím výborom dostať sa do Páma Gazy a preskúmať obvinenia z genocídy Palestínčanov. "Hamas sa zaviazal spolupracovať s vyšetrovacími výbormi," dodal.
Kritika z Izraela
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii na súdny príkaz uskutoční prostredníctvom telefónu konzultácie s vládnymi ministrami, oznámila jeho kancelária.
Izraelský minister financií Bezalel Smotrič na sociálnej sieti X uviedol, že dejiny budú súdiť tých, ktorí dnes stoja po boku "nacistov z Islamského štátu Hamasu".
Líder izraelskej opozície Jair Lapid piatkové rozhodnutie súdu slovne odsúdil. Lapid, ktorý je kritikom premiéra Netanjahua, povedal, že Medzinárodný súdny dvor nebol schopný dospieť k spojeniu medzi svojou požiadavkou na ukončenie bojov a požiadavkou na návrat izraelských rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.
Ganc nemieni ustúpiť
Minister izraelského vojnového kabinetu Benny Ganc naznačil, že izraelská armáda nezmení svoju kampaň v Rafahu.
Izrael sa podľa Ganca vydal na „spravodlivú a nevyhnutnú kampaň po brutálnej masakre jeho občanov“, a to zahŕňa aj vyslanie vojakov do Rafahu, ktorý považuje za poslednú baštu Hamasu.
„Budeme pokračovať v operáciách v súlade s medzinárodným právom, kdekoľvek budeme pôsobiť, pričom budeme v najlepšom možnom rozsahu chrániť civilné obyvateľstvo. Nie pre ICJ, ale pre to, kto sme a hodnoty, ktoré zastávame,“ vyjadril sa Ganc.
Rešpektujte súd, odkázal Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres zdôraznil, že rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora sú záväzné. Šéf OSN podľa svojho hovorcu takisto vyjadril presvedčenie, že strany konfliktu náležite vyhovejú nariadeniu súdu.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell uviedol, že Európska únia si bude musieť vybrať medzi podporou medzinárodných inštitúcií presadzujúcich zásady právneho štátu a podporou Izraela.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?