OSLO. Nórsko 28. mája oficiálne uzná Palestínu ako štát, oznámil v stredu nórsky premiér Jonas Gahr Störe. Informovala o tom agentúra AFP.
"Ak nedôjde k uznaniu (Palestíny), na Blízkom východe nemôže byť mier," uviedol Störe pri avizovaní tohto kroku.
Írsky premiér Simon Harris medzičasom na tlačovej konferencii oznámil, že Írsko a Španielsko spolu s Nórskom uznajú štátnosť Palestíny.
Madrid tak podľa premiéra Pedra Sáncheza učiní taktiež 28. mája.
Störe povedal, že prebiehajúca vojna v Pásme Gazy je jasným dôkazom toho, že dosiahnutie mieru a stability musí byť podmienené vyriešením palestínskej otázky.
Dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu je podľa neho aj v záujme Izraela. Cieľom je vytvoriť politicky súdržný palestínsky štát, ktorá by vychádzal z Palestínskej samosprávy, dodal Störe.

Izrael nariadil stiahnutie veľvyslancov
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodnutie krajín odsúdil.
"Zámer niekoľkých európskych krajín uznať štátnosť Palestíny je odmenou za teror," uviedol Netanjahu v prejave vysielanom v televízii.
"Išlo by o teroristický štát, ktorý by sa snažil znovu a znovu spáchať masaker zo 7. októbra, a s tým nebudeme súhlasiť," povedal izraelský premiér. Odkazoval pritom na vlaňajší útok palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael, v dôsledku ktorého vypukla vojna v Pásme Gazy.
Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac v reakcii nariadil okamžité stiahnutie izraelských veľvyslancov z Írska, Nórska a Španielska na konzultácie do Izraela a varoval pred následkami.
"Posielam Nórsku a Írsku ostrý odkaz: Izrael to nenechá bez povšimnutia," citovala AFP vyhlásenie šéfa izraelskej diplomacie Jisraela Kaca. Vláda podľa neho odmieta akékoľvek jednostranné pokusy o vytvorenie palestínskeho štátu.

Strany by mali podľa USA a Nemecka rokovať
Americký prezident Joe Biden je presvedčený, že palestínsky štát by mal vzniknúť po priamych rokovaniach medzi stranami, a nie jednostranným uznaním.
"Prezident je silným podporovateľom riešenia v podobe dvoch štátov a bol ním počas celej svojej kariéry," uviedol hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť.
Samostatný palestínsky štát je cieľom aj nemeckej zahraničnej politiky, potrebné sú však mierové rokovania, uviedla hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí.
Výsledkom mierových rokovaní by malo byť dvojštátne riešenie, píše ZDF. Takýto dialóg na Blízkom východe je však pre nemeckú vládu v tomto čase ešte v nedohľadne.
Hovorkyňa tiež uviedla, že Berlín podporuje riešenie konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi na úrovni dvoch štátov.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval na spoločný postoj Európskej únie pri uznaní palestínskeho štátu.
"V rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky budem neúnavne spolupracovať so všetkými členskými štátmi na presadzovaní spoločného postoja EÚ založeného na dvojštátnom riešení," napísal Borrell na sociálnej sieti X.
Palestínske organizácie vítajú rozhodnutie
Palestínska samospráva, militantné hnutie Hamas a Organizácia za oslobodenie Palestíny (PLO) privítali rozhodnutie Nórska, Írska a Španielska oficiálne uznať Palestínu ako štát.
Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Básim Naím uviedol, že podnetom pre uznanie štátnosti Palestíny sa stal "odvážny odpor" Palestínčanov. Hnutie v samostatnom vyhlásení tento krok zo strany troch európskych štátov označilo za dôležitý a vyzvalo aj ostatné krajiny sveta, aby tak učinili.

Generálny tajomník výkonného výboru PLO Husajn aš-Šajch na sociálnej sieti X napísal, že rozhodnutia Osla, Dublinu a Madridu predstavujú "historické momenty, v ktorých slobodný svet víťazí za pravdu a spravodlivosť".
Palestínska samospráva vznikla na Izraelom okupovanom západnom brehu Jordánu v roku 1993 na základe Dohody z Osla, mierového paktu medzi Izraelom a Organizáciou pre oslobodenie Palestíny (PLO).
Hnutie Hamas získalo kontrolu nad Pásmom Gazy v roku 2007 po bojoch so svojimi rivalmi z Fatahu, ktorí si prostredníctvom palestínskej samosprávy udržiavajú čiastočnú administratívnu kontrolu na okupovanom západnom brehu Jordánu.
Jordánsko to považuje za dôležitý krok
Jordánsko privítalo koordinovaný krok Írska, Nórska a Španielska oficiálne uznať štát Palestína a označilo ho za "dôležitý a nevyhnutný krok smerom k palestínskej štátnosti".
"Vítame dnešné rozhodnutia spriatelených európskych krajín uznať palestínsky štát," uviedol jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí.
"Ceníme si toto rozhodnutie a považujeme ho za dôležitý a nevyhnutný krok smerom k dvojštátnemu riešeniu, ktoré zahŕňa nezávislý, suverénny palestínsky štát v rámci hraníc z júla 1967," dodal.
Jordánsko v minulosti hralo sprostredkovateľskú úlohu medzi Izraelom a Palestínčanmi, pripomína AFP.

Podmienky podľa Francúzska neboli splnené
Francúzsko si myslí, že na uznanie Palestíny ako štátu zatiaľ neboli splnené podmienky.
"Nie je to symbolická záležitosť alebo otázka politického postoja, ale diplomatický nástroj v službách riešenia v podobe dvoch štátov žijúcich bok po boku v mieri a v bezpečí," uviedol francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné vo vyhlásení.
Zároveň dodal, že Francúzsko nepovažuje zatiaľ za splnené podmienky na to, aby takéto rozhodnutie malo skutočný dosah na daný proces.
Politické gesto podpory, myslí si Česko
Česko podľa prezidenta Pavela síce vidí riešenie pre Palestínčanov v takzvanom dvojštáte, jeho vznik však musí byť predmetom detailných rokovaní.Uznanie štátu bez predpokladov na jeho existenciu nedáva zmysel, je to skôr politické gesto podpory.
"Tým, že niekto Palestínsky štát uzná, ten štát nevznikne. Jedine vtedy, keď vznikne funkčný model, ktorý bude podporovaný väčšou skupinou významných štátov, potom také uznanie bude dávať aj praktický zmysel," povedal Pavel.
Podotkol, že Gaza je v súčasnosti v troskách, nálady obyvateľstva Gazy sú skôr radikálne než zamerané na budovanie mierového súžitia a situácia na Západnom brehu tiež nie je stabilná a nie sú tam zárodky na fungujúcu štátnosť. Prístup ČR je preto podľa neho racionálny.
Český premiér Petr Fiala v rozhovore pre denník Blesk v stredu uviedol, že ČR palestínsku štátnosť uznať neplánuje. Nie je podľa neho jasné, kto by krajinu zastupoval a kde presne by mala hranice.
Poľsko podporuje riešenie dvoch štátov
"Podporíme úsilie Vysokého predstaviteľa Európskej únie a ďalších krajín, ktorí sú presvedčení, že je potrebné isté dlhodobé, stabilné riešenie," uviedol poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.
"Sme presvedčení, že takýmto stabilným, dlhodobým riešením by bola existencia dvoch štátov," dodal.
Poľsko uznalo vyhlásenie palestínskeho štátu, ktoré bolo prijaté počas zasadnutie Palestínskej národnej rady (parlament v exile) v Alžíri 15. novembra 1988, píše na svojej oficiálnej webovej stránke poľské ministerstvo zahraničných vecí. Hovorca poľskej diplomacie následne vyjadril pripravenosť spolupracovať s palestínskymi úradmi.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?