NIKÓZIA. Fregata, ktorá je súčasťou misie Európskej únie na ochranu obchodných lodí v Červenom mori, podľa jej popredného vojenského predstaviteľa vo štvrtok zničila dron vypustený z časti Jemenu kontrolovanej povstalcami húsíami.
Predseda vojenského výboru EÚ Robert Brieger povedal, že pre blok bude kľúčové dlhodobo „zachovať zdroje“, pretože hrozba, ktorú predstavujú útoky húsíov, „nezmizne“, keďže súvisí s vojnou medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.
„Úlohou armády je jednoducho chrániť obchodné lode a ukázať verejnosti, že Európska únia nie je ochotná akceptovať, že teroristická organizácia preruší slobodu pohybu na mori,“ povedal Brieger.
Pripomenul, že je to prvá námorná operácia EÚ v nepriateľskom prostredí, ktoré je dvojnásobne veľké ako euroblok.

Rakúsky generál zároveň vyzval členské štáty, aby poskytli misii Aspides nevyhnutné zdroje.
Veliteľ misie v Červenom mori Vasilios Gryparis z Grécka chce výrazne zväčšiť jej rozsah, aby sa mohla lepšie brániť prípadným útokom húsijských povstalcov. Do misie je zapojených 19 z 27 krajín EÚ, no v oblasti hliadkujú iba štyri fregaty.
Únia zriadila misiu vo februári len na obranu lodí a nezúčastňuje sa na vojenských úderoch.
Jemenskí povstalci odštartovali svoju kampaň s raketami a dronmi proti obchodným lodiam v novembri v reakcii na izraelskú operáciu proti Hamasu v Pásme Gazy.
Útoky narušili lodnú dopravu na kľúčovej trase svetového obchodu medzi Áziou, Blízkym východom a Európou, keďže mnohí dopravcovia presmerovali lode okolo Afriky namiesto toho, aby prešli cez Červené more a Suezský prieplav.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?