WASHINGTON. Spojené štáty a Británia oznámili vo štvrtok uvalenie rozsiahlych sankcií voči firmám a jednotlivcom, ktoré sa podieľajú na výrobe iránskych dronov a riadených striel.
Ide o reakciu na bezprecedentný útok Teheránu na Izrael.
Stop dodávok na výrobu dronov
Washington uvalil takéto postihy na 16 osôb a dva subjekty, ktoré umožňujú výrobu bezpilotných lietadiel vrátane typov motorov, aké poháňajú iránske bezpilotné lietadlá typu Šáhid, ktoré boli použité pri útoku z 13. apríla, informoval americký rezort financií.
Británia v tejto súvislosti pridala na svoj sankčný zoznam 13 nových položiek vrátane jednotlivcov a firiem zahŕňajúcich aj niekoľko iránskych vojenských organizácií, ktoré pôsobia v oblasti výroby dronov a balistických rakiet.
Lídri Európskej únie v stredu tiež prisľúbili, že sprísnia sankcie voči Iránu, pričom sa taktiež zamerajú na iránskych výrobcov dronov a riadených striel, ktoré sú dodávané aj ich spojencom na Blízkom východe.
Lufthansa v apríli nepoletí do Teheránu a Bejrútu
Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa vo štvrtok predĺžila pozastavenie letov do iránskej metropoly Teherán a libanonského hlavného mesta Bejrút do konca apríla.
Lufthansa vo vyhlásení ďalej uviedla, že sa jej lietadlá budú naďalej vyhýbať iránskemu vzdušnému priestoru.
"Naše lety do Tehránu a Bejrútu sú zrušené do 30. apríla a do tohto dátumu naďalej nevyužívame iránsky vzdušný priestor," potvrdil pre AFP hovorca leteckej spoločnosti.
Britská letecká spoločnosť EasyJet tento týždeň podľa AFP oznámila, že ruší svoje lety do izraelského Tel Avivu až do 27. októbra v dôsledku obáv o bezpečnosť v Izraeli v čase eskalujúceho napätia v regióne.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?