SOUL. Severokórejský vodca Kim Čong-un žiadal rozšírenie výroby odpaľovacích zariadení na rakety v rámci prípravy na vojenskú konfrontáciu s Južnou Kóreou a USA.
Severokórejské médiá sprostredkovali zábery Kima na návšteve závodu, ktorý vyrába mobilné odpaľovacie zariadenia. Tie KĽDR využíva na zakázané medzikontinentálne balistické strely, píše AFP.
Navýšenie výroby je podľa Kima dôležité, pretože súčasná závažná situácia si vyžaduje pripravenosť krajiny na vojenskú konfrontáciu s nepriateľom.
Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby vo štvrtok povedal, že Severná Kórea dodala Rusku balistické strely a odpaľovacie zariadenia použité počas nedávnych útokov na Ukrajinu.

"Tieto severokórejské rakety majú dosah zhruba 900 kilometrov. Ide o významnú a znepokojivú eskaláciu v severokórejskej podpore Ruska," uviedol bezpečnostný hovorca Bieleho domu John Kirby.
"Pchjongjang od Ruska podľa našich odhadov na oplátku dostane vojenskú podporu v podobe bojových lietadiel, striel zem-vzduch, obrnených vozidiel, materiálov na výrobu rakiet a ďalšej pokročilej technológie," dodal.
Kirby vo štvrtok odmietol explicitne oznámiť, odkiaľ USA informácie získali, hovoril však o "širokom spektre spravodajských zdrojov".
Ohľadom ďalších potenciálnych dodávok zbraní či munície zo Severnej Kórey do Ruska Kirby uviedol, že "USA nepozorujú nič, čo by naznačovalo, že Rusko už nie je závislé od munície z KĽDR".
Kim sa v septembri na ruskom Ďalekom východe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pripomína AFP. Toto stretnutie vyvolalo obavy z možnej dohody o dodávkach zbraní medzi oboma krajinami.
Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním na anonymné zdroje uviedol, že Pchjongjang začal na východ Ruska vyvážať balistické strely krátkeho doletu.
USA a ich spojenci chcú otázku dodávky severokórejských striel do Ruska predostrieť aj Bezpečnostnej rade OSN, pretože predstavuje porušenie sankcií, ktoré svetová organizácia uvalila na KĽDR.
Rusko podľa Bieleho domu rovnako usiluje o dodávky balistických rakiet krátkeho doletu z Iránu, tie sa však údajne zatiaľ neuskutočnili.
Podľa vojenských analytikov by severokórejské aj iránske zbrane mohli Rusku poskytnúť potrebnú posilu v čase, keď Moskva stupňuje svoje útoky na ukrajinské mestá a infraštruktúru a snaží sa prekonať ukrajinskú protivzdušnú obranu bezpilotnými lietadlami aj strelami.
Pri rozsiahlych ruských úderoch z 29. decembra zomreli podľa ukrajinských úradov desiatky civilistov, z toho najmenej 32 v Kyjeve.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine