KYJEV. Rusko podniká nálety na Ukrajinu od začiatku svojej invázie vo februári 2022. Posledná séria ruských vzdušných úderov na ukrajinské územie však predstavuje ich smrtiacu eskaláciu.
Píše britská verejnoprávna stanica BBC News, podľa ktorej sa tiež mení ruská taktika.
Ruský vodca Vladimir Putin pohrozil, že zintenzívni útoky na Ukrajinu a Kyjev si teraz uvedomuje, čo tým myslel, píše BBC a pripomína utorkové slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podľa ktorého invázne vojská vypustili na Ukrajinu 500 striel a útočných dronov za iba päť dní.

V celej krajine zahynulo šesť desiatok civilistov, najviac v piatok 29. decembra, keď Rusko podniklo jeden z najväčších vzdušných úderov na Ukrajinu.
Od začiatku ruskej invázie Ukrajina nezažila takéto silné útoky ako teraz a rozdiel nie je len v rozsahu úderov, ale aj v taktike, píše BBC. Útok z 2. januára podľa novinárov trval šesť hodín.
Špionáž ukrajinskej obrany
Rusi najprv vyslali na Kyjev vlnu bezpilotných lietadiel. Ukrajinské letectvo pritom oznámilo, že sa mu podarilo zostreliť všetkých 35 útočiacich dronov.
Nasledovali však raketové útoky a Rusi použili rôzne druhy zbraní.
"Stále sa snažia nájsť lepší spôsob ako prelomiť naše systémy protivzdušnej obrany a zefektívniť svoj útok," povedal Oleksandr Musijenko z ukrajinského Centra pre vojensko-právny výskum. Rusi preto používajú rôzne druhy striel - hypersonické, s plochou dráhou letu aj balistické a navyše ich vysielajú po rôznych trasách, pričom zbrane môžu vo vzduchu nad Ukrajinou meniť smer. To prácu ukrajinskej protivzdušnej obrany ďalej sťažuje.
Rusko tiež podľa BBC mení ciele úderov a spôsob, akým sa na ne pripravuje.
V piatok 29. decembra bombardovalo mestá naprieč Ukrajinou, v utorok 2. januára "iba" Kyjev a Charkov.
Ukrajinská tajná služba SBU pritom v utorok oznámila, že našla a deaktivovala "dve robotické on-line bezpečnostné kamery", do ktorých sa podľa nej nabúralo Rusko a využívalo ich na špionáž ukrajinskej obrany a na prieskum cieľov.
Môžu pokračovať?
Ako dlho môže Moskva pokračovať v týchto rozsiahlych úderoch, nie je podľa BBC jasné. Ukrajina sa pred zimou obávala, že nepriateľ hromadí zbrane pre rozsiahle útoky.
Francúzsky denník Le Monde v tejto súvislosti cituje ukrajinských predstaviteľov, podľa ktorých má Rusko stále k dispozícii približne tisíc striel balistických alebo s plochou dráhou letu a je schopné vyrobiť približne sto ďalších mesačne.
Musijenko upozorňuje, že sa pripravovala aj Ukrajina, ktorá podľa neho používa napríklad protilietadlové zbrane nemeckej výroby Gepard na boj s ruskými dronmi, systémy Buk zo sovietskej éry proti strelám s plochou dráhou letu a americké systémy Patriot na hypersonické strely Kinžal.

"Rozdelili sme naše systémy pre rôzne typy hrozieb," vysvetľuje Musijenko, podľa ktorého je Kyjev závislý od Západu, pokiaľ ide o muníciu a údržbu týchto zbraní.
To je teraz pre Ukrajinu kľúčové, upozorňuje BBC a pripomína, že zásadná americká vojenská pomoc uviazla vo vnútropolitických bojoch a Európska únia nedokáže vyrobiť ani polovicu z milióna delostreleckých granátov, ktoré sľúbila.
Takže sa podľa britskej stanice môže stať, že Rusko bude rozsiahlo útočiť v čase, keď by mohli vysychať ukrajinské zásoby zbraní.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine