JERUZALEM. Štyri cisterny s palivom a štyri cisterny so skvapalneným ropným plynom vstúpili v piatok do Pásma Gazy, oznámil Izrael.
Piatok je pritom prvým dňom dohodnutého štvordňového prímeria, informuje agentúra AP.
Izrael súhlasil, aby do obliehaného Pásma Gazy počas prímeria každý deň priviezli 130-tisíc litrov paliva na humanitárne účely.
Ide o zhruba dvojnásobok doteraz povoleného množstva, no stále je to málo na naplnenie tamojších denných potrieb. Podľa odhadov totiž potrebujú v tejto enkláve denne až jeden milión litrov paliva.
Bezprostredne nebolo jasné, či prišlo v piatok do Pásma Gazy dosť paliva na naplnenie nového stanovené množstva určeného v dohode o prímerí. Prechod cisterien s palivom do Gazy v piatok oznámil izraelský Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na (palestínskych) územiach.
Vojna Izraela s palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy trvá už sedem týždňov. Počas tohto obdobia Izrael po väčšinu času nedovolil dodávanie paliva do Gazy z obáv, že by ho Hamas použil na vojenské účely.
Proti týmto tvrdeniam sa však postavili humanitárne organizácie OSN, podľa ktorých podliehajú dodávky paliva prísnemu dohľadu a sú naliehavo potrebné na odvrátenie humanitárnej katastrofy.
Dohoda o štvordňovom prímerí medzi Izraelom a Hamasom nadobudla platnosť v piatok o 07.00 h miestneho času (06.00 h SEČ).
Prímerie sprostredkoval Katar a ide o prvé zastavenie bojov po takmer siedmich týždňoch vojny vyvolanej útokom hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra. Súčasnou dohody je aj prepúšťanie rukojemníkov zadržiavaných militantmi v Pásme Gazy ako aj prepúšťanie palestínskych väzňov.
Na libanonsko-izraelských hraniciach sa od začatia prímeria v Pásme Gazy neodohrali žiadne útoky medzi izraelskou armádou a libanonským militantným hnutím Hizballáh.
"Od začiatku prímeria sme nezaznamenali žiadne útoky Hizballáhu," uviedol zdroj pre DPA. Dodal však, že na hraniciach sa stále nachádzajú izraelské vojenské lietadlá a "drony spravodajských služieb" prelietavajú ponad juhom Libanonu.
Podľa správ v izraelských médiách však dostala izraelská armáda príkaz útočiť len v odpovedi na útok z Libanonu.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?