JERUZALEM. V Pásme Gazy začalo o 7.00 h miestneho času (6.00 h SEČ) platiť štvordňové prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, uviedli izraelské médiá a svetové tlačové agentúry.
Popoludní, okolo 15.00 h SEČ, očakávajú v Izraeli prepustenie prvých 13 z 50 rukojemníkov, na ktorých oslobodenie Hamas pristúpil výmenou za prepustenie 150 palestínskych väzňov.
Izrael prepustí 39 palestínskych väzňov. Prepustených má byť 24 palestínskych žien a 15 palestínskych adolescentov mužského pohlavia, uviedol palestínsky politik Kadúra Fáris.
"Väzni, ktorí pochádzajú z okupovaného Západného brehu Jordánu alebo z Jeruzalema, budú odovzdaní Medzinárodnému výboru Červeného kríža v izraelskom väzení Ofer o 16.00 h miestneho času (15.00 h SEČ)," uviedol Fáris pre Reuters.
"MVČK prijme (palestínskych) väzňov, tých z Jeruzalema vráti do tohto mesta a tých zo Západného brehu Jordánu prevezie na úrad mesta Bitúnijá, kde ich budú čakať rodiny," dodal.
"Humanitárna prestávka", vyrokovaná za prispenia Kataru, Egypta a Spojených štátov, prichádza vo chvíli, keď vojna medzi Izraelom a Hamasom vstúpila do 49. dňa, pripomenula ráno agentúra AFP.
Počas nasledujúcich štyroch dní sa plánuje prepustenie najmenej 50 žien a detí zadržiavaných Hamasom, pričom v rukách palestínskych militantov zostane podľa odhadov ešte 190 rukojemníkov.

Očakáva sa, že v rovnakom období bude prepustených okolo 150 palestínskych väzňov – väčšinou žien a maloletých, pričom niektorí z nich boli odsúdení za pokus o vraždu.
Dohoda by mala stimulovať ďalšie prepúšťanie rukojemníkov, pričom Izrael súhlasil s dodatočným dňom prímeria za každých ďalších desať rukojemníkov prepustených Hamasom.
Dohoda tiež umožní prísun pohonných látok a humanitárnych dodávok do Pásma Gazy.
Vojna sa ešte neskončila
Izraelská vláda tesne pred začiatkom prímeria varovala, že "vojna sa ešte neskončila" a severná časť Pásma Gazy je stále "nebezpečnou vojnovou zónou", v ktorej je zakázaný pohyb.
Palestínčania by mali zostať v "humanitárnej zóne" na juhu tejto pobrežnej palestínskej enklávy, upozornila armáda. DPA však konštatuje, že pre civilistov by mal byť umožnený pohyb zo severu na juh pásma Gazy - nie však v opačnom smere.
Na severe Pásma Gazy zostali tisícky izraelských vojakov aj napriek platnosti prímeria. Izraelská televízia informovala, že ak to bude nevyhnutné," armáda pristúpi k "opatreniam na rozohnanie demonštrácií" na zabránenie ľuďom v presúvaní sa z juhu na sever enklávy.
Napriek varovaniu sa stovky vnútorne vysídlených Palestínčanov snažili dostať späť do svojich domovov v severnej časti, aby skontrolovali svoje domovy či príbuzných v meste Gaza i ďalších častiach tohto územia.
Izraelské vojenské letectvo medzitým pozastavilo svoje prelety nad južnou časťou Pásma Gazy.
Loading
...
Na juhu Izraela sa rozozvučali varovné sirény
V piatok nadránom sa v izraelských obciach pri hraniciach s palestínskou enklávou ešte rozozvučali sirény oznamujúce letecký poplach.
Ako informoval spravodajský web The Times of Israel mnohé z dedín a kibucov v bezprostrednej blízkosti hraníc Izraela s Pásmom Gazy sú od masakier, ktoré 7. októbra sprevádzali vpád palestínskych kománd na juh Izraela, až na výnimky vyľudnené.
Izraelský spravodajský web s odvolaním sa na izraelskú verejnoprávnu televíziu KAN citujúcu palestínske médiá súčasne informoval, že v hodinách pred začiatkom prímeria izraelská armáda pokračovala v intenzívnom ostreľovaní cieľov v Pásme Gazy.
Loading
...
Palestínske zdroje tvrdia, že útoky izraelskej armády sa sústreďovali na utečenecké tábory Džabálijá, Nusajrát a al-Maghází v severnej Gaze, zatiaľ čo v neďalekom meste Bajt Láhija boli hlásené prestrelky medzi izraelskými vojakmi a palestínskymi ozbrojencami.
The Times of Israel napísal, že armáda sa v posledných hodinách pred prestávkou v bojoch "snažila čo najviac pokročiť vo svojej misii proti Hamasu".
Dohodnuté prímerie - ak sa bude dodržiavať - bude prvým zastavením bojov po takmer siedmich týždňoch vojny vyvolanej Hamasom, keď sa jeho komandá 7. októbra infiltrovali na územie na juhu Izraela a terorizovali a masakrovali tamojšie obyvateľstvo.
O život prišlo približne 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Do zajatia útočníkov padlo ďalších 240 ľudí, ktorých zavliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Tlačový úrad hnutia Hamas v Gaze v noci na piatok aktualizoval počet obetí vojny s Izraelom na 14 854, pričom za uplynulých 24 hodín zahynulo údajne ďalších 322 ľudí.
Loading
...
Túto bilanciu nie je možné overiť z nezávislých zdrojov. Predpokladá sa, že zahŕňa aj palestínskych civilistov zabitých zblúdenými raketami odpálenými palestínskymi militantmi s cieľom zasiahnuť územie Izraela. Súčasťou bilancie sú zrejme i palestínski ozbrojenci zabití Izraelom.
Organizácia Spojených národov odhaduje, že vojna si vyžiadala viac než 1,7 milióna vnútorne vysídlených osôb v Pásme Gazy. Približne jeden milión ľudí je pritom ubytovaných v zariadeniach OSN. Enkláva má dovedna zhruba 2,2 milióna obyvateľov.
Počas razie bol smrteľne postrelený tínedžer
Počas potýčok medzi izraelskou armádou a radikálmi zo Západného brehu Jordánu utrpel smrteľné zranenie 12-ročný palestínsky chlapec.
S odvolaním sa na palestínsky rezort zdravotníctva o tom v informovala agentúra DPA. Z nezávislých zdrojov sa túto správu nateraz nepodarilo potvrdiť. Izraelská armáda túto správu palestínskych médií preveruje.
Podľa palestínskych zdrojov k incidentu došlo vo štvrtok počas razie izraelskej armády v meste Bajtá ležiacom južne od mesta Nábulus. Chlapec bol postrelený do hrudníka a s vážnym zranením prevezený do nemocnice, kde však zomrel.
Palestínska tlačová agentúra WAFA vo svojej správe uviedla, že chlapec bol postrelený z neznámych dôvodov.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?