SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Putin sa nezúčastní na Valnom zhromaždení OSN, nahradí ho Lavrov (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

8. 8. 2022
|
21:34
|
Svet

Moskovský mestský súd zamietol odvolanie opozičného politika Iľju Jašina proti jeho vzatiu do väzby na základe obvinenia zo šírenia falošných informácií o činnosti ruských ozbrojených síl na Ukrajine.

Informácia o tom sa objavila v statuse na Jašinovom konte v aplikácii Telegram.

Novinári na súdnom pojednávaní nemohli byť prítomní. Súd súhlasil len s tým, aby mohli vyhlásenie rozhodnutia sledovať v susednej miestnosti v režime videokonferencie. Tak sa na verejnosť dostala fotografia z obrazovky, na ktorej vidno Jašina, ako cez mreže drží hárok papiera s nápisom "Nie vojne".

Na Jašinovom konte bol neskôr zverejnený aj prepis jeho vyjadrenia pred súdom.

Vyjadril v ňom presvedčenie, že rozhodnutie súdu v jeho kauze bude hanebné a nespravodlivé - bez ohľadu na snahu jeho právnikov a ich argumenty proti väzobnému stíhaniu.

"Toto pojednávanie je len formalita a o všetkom sa rozhodlo ešte pred jeho začiatkom," zdôraznil.

Vyhlásil, že cieľom jeho vzatia do väzby bolo vyvinúť naňho nátlak, zbaviť ho možnosti verejne vystupovať a zastrašiť tých, ktorí zdieľajú protivojnové názory. Uviedol však, že má podporu "obrovského počtu ľudí".

Deklaroval tiež: "Som hrdý na to, že som sa nebál a nebojím povedať pravdu o zločineckej vojne na Ukrajine".

Dodal, že vo väzobnom centre je "jediným, kto tam sedí za to, že nazval vojnu vojnou". Podotkol, že keď spoluväzňom povie, že mu hrozí desať rokov väzenia, málokto mu verí, "pretože skutoční banditi tu niekedy dostávajú nižšie tresty".

Na záver svojho príhovoru zdôraznil: "Monštruóznu vojnu s Ukrajinou treba okamžite zastaviť a (ruského prezidenta) Vladimira Putina odstaviť" od moci.

Na základe rozhodnutia súdu z 13. júla tak Jašin zostane vo väzbe do 12. septembra. Obvinený je zo šírenia dezinformácií o ruskej armáde. Toto obvinenie vychádza zo streamu, ktorý na svojom kanáli na YouTube vysielal 7. apríla. Zverejnil v ňom fragment materiálu stanice BBC o ukrajinskom meste Buča, kde miestni obyvatelia hovorili o údajných vojnových zločinoch ruských vojakov.

Jašin následne citoval stanovisko ruského ministerstva obrany, ktoré deklarovalo, že zábery nakrútené západnými novinármi v Buči sú "provokáciou kyjevského režimu". Vyšetrovatelia teraz Jašinovi - podľa jeho statusu - vytýkajú, že explicitne nepovedal, že súhlasí s týmto tvrdením ruského ministerstva.

Jašinovi v tejto kauze hrozí do desať rokov väzenia. Samotný politik obvinenia odmieta a tvrdí, že jeho stíhanie je politicky motivované.

Okrem toho bol Jašin 22. júla ruským ministerstvom spravodlivosti zaradený na zoznam tzv. zahraničných agentov. (TASR)

Na archívnej snímke z 13. júla 2022 ruský opozičný politik a aktivista Iľja Jašin v súdnej sieni v Moskve.
Zdroj TASR/AP
8. 8. 2022
|
21:03
|
Svet

Na Ukrajine zahynulo alebo bolo ranených 70-tisíc až 80-tisíc ruských vojakov. Odhaduje to americké ministerstvo obrany. Rusko nezverejňuje aktuálne údaje svojich strát na Ukrajine.

Podľa predstaviteľa Pentagónu pre obrannú politiku Colina Kah Kahla sú tieto vysoké ruské straty dôsledkom dobrého fungovania ukrajinskej armády a tiež zahraničnej podpory. Vojnu na Ukrajine označil za "najintenzívnejší konvenčný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny".

Ako pokračoval Kahl, Ukrajinci majú v ozbrojenom konflikte s Ruskom v súčasnosti jednoznačne navrch, a to predovšetkým v dôsledku lepšej bojovej morálky. "Z ich pohľadu ide o existenčnú záležitosť – bojujú za prežitie svojej krajiny," vysvetlil.

Ruský prezident Vladimir Putin podľa Kahla na Ukrajine nedosiahol žiaden zo svojich cieľov.

"Jeho hlavným cieľom bolo prevalcovať celú krajinu, zariadiť zmenu režimu v Kyjeve a zrušiť Ukrajinu ako nezávislý, zvrchovaný a demokratický národ. Nič z toho sa však nestalo," dodal predstaviteľ Pentagónu. (TASR)

8. 8. 2022
|
19:59
|
Svet

Rusko dočasne pozastavuje vykonávanie inšpekcií vo svojich zbrojných zariadeniach v rámci novej dohody o znižovaní počtu jadrových zbraní START. Podľa ministerstva zahraničných vecí však budú aj naďalej dodržiavať záväzky dohody.

K rozhodnutiu pozastaviť inšpekcie Moskvu údajne viedlo "naliehanie Washingtonu na bezodkladné obnovenie inšpekčnej činnosti za podmienok, ktoré nereflektujú súčasnú realitu".

Moskva sa nazdáva, že podmienky navrhované Washingtonom by "poskytovali Spojeným štátom jednostranné výhody, pričom Ruskej federácii by prakticky znemožnili vykonávanie inšpekcií na americkom území". (TASR)

8. 8. 2022
|
19:51
|
Svet

Na Ukrajine začala fungovať mobilná aplikácia MineFree, ktorá umožňuje nahlásiť nález výbušnín alebo podozrivých predmetov, zobraziť mapu nebezpečných oblastí a dostať upozornenie o priblížení sa k nebezpečnému objektu.

Aplikáciu MineFree (Bez mín) vyvinuli dobrovoľníci švajčiarskej charitatívnej organizácie Slobodná Ukrajina s podporou Štátnej služby Ukrajiny pre mimoriadne situácie.

Od začiatku ruskej invázie zamestnanci Štátnej služby na území Ukrajiny zistili viac ako 176-tisíc výbušných predmetov.Muníciou a výbušnými zariadeniami rôzneho druhu je "kontaminovaných" viac ako 30 percent územia Ukrajiny. (TASR)

8. 8. 2022
|
19:43
|
Svet

Bidena oznámil novú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 1 miliardy dolárov. Balík umožňuje USA dodať pomoc rýchlejšie, keďže zbrane a vybavenie berie priamo zo zásob ministerstva obrany.

Dosiaľ najväčší pomocný balík zahŕňa rakety pre salvové raketomety HIMARS, tisícky kusov delostreleckej munície, mínometné systémy, protitankové zbrane Javelin a ďalšiu muníciu a vybavenie.

Celková americká pomoc pre Ukrajinu od začiatku invázie vyšplhala na približne 9 miliárd dolárov. (SITA)

8. 8. 2022
|
19:41
|
Svet

Rusko vyjadrilo ochotu vpustiť do Záporožskej atómovej elektrárne zástupcov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.Zároveň opäť obvinilo Ukrajinu z ostreľovania elektrárne.

Ukrajinská vláda naopak viní z ostreľovania elektrárenského komplexu ruskú armádu.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu sa už celé týždne snaží o to, aby mohol záporožskú navštíviť tím jej inšpektorov. Ukrajinská strana však takýto krok doposiaľ odmietala pre obavy, že by to v očiach medzinárodného spoločenstva legitimizovalo ruskú okupáciu elektrárne.

Nie je jasné, či Kremeľ myslí svoje slová o ochote vpustiť tím MAEE do elektrárne naozaj vážne.

Ukrajinská jadrová agentúra Enerhoatom v pondelok vyhlásila, že Rusko vyhrážkami, že vyhodí do vzduchu Záporožskú atómovú elektráreň, "otvorene vydiera celý svet".

Agentúra narážala na slová ruského generálmajora Valerija Vasiľjeva, náčelníka Oddielu radiačnej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl, ktorý vyhlásil, že "buď to bude ruské územie, alebo vyprahnutá púšť". (TASR)

Záporožská jadrová elektráreň v ukrajinskom meste Enerhodar.
Zdroj TASR/AP
8. 8. 2022
|
19:20
|
Ekonomika

Svetová banka mobilizuje ďalších 4,5 miliardy dolárov na finančnú podporu pre Ukrajinu. Tieto prostriedky pomôžu Kyjevu zaplatiť za služby a dôchodky, ktoré sú kľúčové pre zmiernenie ekonomických dôsledkov ruskej invázie. (TASR)

8. 8. 2022
|
19:05
|
Svet

Česká polícia vyzvala ľudí, aby ju informovali o vojnových zločinoch súvisiacich s konfliktom na Ukrajine. Zriadila na to online dotazník. Česko tieto informácie zbiera v súlade s takzvanou univerzálnou jurisdikciou.

Je povinná stíhať vojnové trestné činy, pričom nerozhoduje, kde boli spáchané. Cieľom aktuálne spusteného projektu českej polície je preto identifikovať páchateľov vojnových zločinov a stíhať ich.

 

Za vojnový trestný čin je podľa polície možné považovať také správanie jednej zo strán konfliktu, ktoré zásadne porušuje pravidlá vedenia vojny. Tie stanovuje medzinárodné právo ozbrojených konfliktov alebo pravidlá pre zaobchádzanie s obeťami ozbrojeného konfliktu.

"Typickými porušeniami týchto pravidiel je zabíjanie civilistov či vedenie útočných operácií voči civilistom, únosy a branie rukojemníkov, mučenie, sexuálne násilie, rabovanie, plienenie, popravy zajatcov a civilistov (...)," vymenúva príklady zločinov polícia.

Dotazník je k dispozícii v štyroch jazykových mutáciách, a to v češtine, angličtine, ukrajinčine a ruštine. Polícia tiež upozorňuje, že jeho vyplnenie je len informatívne a nenahrádza podanie trestného oznámenia. To ľudia môžu, ale nemusia podať klasickou formou aj po vyplnení dotazníka. (TASR)

8. 8. 2022
|
18:41
|
Svet

Ukrajinské bezpečnostné zložky zmarili pokus ruských tajných služieb zavraždiť ministra obrany Reznikova a náčelníka vojenskej rozviedky Kyryla Budanova. Nepriateľského agenta sa podľa prokuratúry podarilo zadržať.

"SBU zabránila sérii nájomných vrážd predstaviteľov najvyššieho vojenského a politického vedenia a spoločenských činiteľov Ukrajiny. Strojcovia zákerného plánu sa chystali fyzicky zlikvidovať ministra obrany a náčelníka hlavnej správy rozviedky nášho štátu a tiež známeho ukrajinského aktivistu," citoval denník Ukrajinska pravda z komuniké tajnej služby.

Rusi podľa SBU za každú vraždu sľubovali 100-tisíc až 150-tisíc dolárov.

Ako organizátora zverbovali obyvateľa Luhanska, ktorý od roku 2014 bojoval v radoch proruských separatistov. Ten mal najprv tento rok v máji zosnovať vraždu veliteľa jednej z ukrajinských jednotiek.

Ako nájomného vraha získal Ukrajinca z Kyjeva. Vražda vojenského veliteľa mala byť "testom" pre ďalšie nájomné vraždy, ktoré si Rusi podľa SBU už objednali.

Ale ešte skôr sa príslušníkom kontrarozviedky SBU podarilo oboch podozrivých dopadnúť a zadržať. Pri domovej prehliadke našli dôkazy a aj ruský pas.

Rusko sa k ukrajinským tvrdeniam, ktoré nie je možné overiť z nezávislých zdrojov, zatiaľ nevyjadrilo. (ČTK, Ukrajinská pravda)

8. 8. 2022
|
18:14
|
Svet

Ruská novinárka Ovsiannikovová musí zaplatiť ďalšiu pokutu vo výške asi 700 eur za diskreditáciu ruskej armády v príspevku na Facebooku, rozhodol súd. Podľa jej právnika môže čeliť aj trestnému stíhaniu.

Ovsiannikovová sa stala známou po tom, čo v marci v živom vysielaní ruskej štátnej televízie protestovala proti ruskému vpádu na Ukrajinu. Po tomto incidente bola nakrátko zadržaná a následne prepustená s pokutou.

Ovsiannikovová strávila po prepustení nejaký čas v zahraničí, kde krátko pracovala aj pre nemecký denník Die Welt. Začiatkom júla však oznámila, že sa vracia do Ruska, aby vyriešila spor o opatrovníctvo svojich detí. Túto matku dvoch detí ruské úrady nakrátko zadržali aj v júli, pripomína AFP.

Iný súd minulý týždeň 44-ročnej novinárke nariadil, aby za diskreditáciu ruskej armády zaplatila pokutu vo výške okolo 800 eur. (TASR)

Ruská novinárka Marina Ovsiannikovová sedí v súdnej sieni v Moskve.
8. 8. 2022
|
18:02
|
Svet

Ruský prezident Putin sa tohto roku nezúčastní na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku. Ruskú delegáciu v septembri povedie minister zahraničných vecí Lavrov. Na zhromaždení by mal vystúpiť aj Biden či Zelenskyj. (Reuters)

8. 8. 2022
|
18:00
|
Domov

Mohli by ste si pohodlne žiť na svojom ostrove, ale rozhodli ste sa, že nebudete zatvárať oči pred problémami. Michaela Terenzani píše o manželskom páre sedemdesiatnikov z Havaja, ktorí prileteli na východné Slovensko variť boršč pre utečencov z Ukrajiny. (SME)

8. 8. 2022
|
17:58
|
Svet

Rusko získava aj naďalej časť súčiastok do zbraní zo západu, a to aj napriek sankciám, upozornilo britské analytické stredisko zamerané na výskum obrany RUSI. Experti študovali trosky zbraní a techniky. 

V najnovších ruských zbraniach sa používa viac ako 450 dovážaných súčiastok, hlavne z USA, ale aj z Japonska, Taiwanu, Južnej Kórey a európskych krajín.

Tieto súčiastky sa používajú v raketách Iskander a Tornado-S a v ďalších druhoch munície, v bezpilotných lietadlách či v prostriedkoch na komunikáciu a rádioelektronický boj.

Keď Rusko v roku 2014 anektovalo Krym, Západ uvalil na časť týchto dielov exportné obmedzenia, no súčiastky sa aj tak naďalej dostávali do Ruska.

Je možné, že za tým boli nelegálne machinácie využívajúce tretie krajiny, avšak mnohé súčiastky sa doteraz dostávajú do Ruska legálne, ako tovar dvojakého určenia. Ide napríklad o čipy využiteľné ako v zbraniach, tak v domácich spotrebičoch.

Na otázky, ako ich čipy skončili v ruských zbraniach, spoločnosti odpovedali, že dodržiavajú obchodné sankcie a súčiastky do Ruska prestali predávať, napísal Reuters. (ČTK)

8. 8. 2022
|
17:40
|
Svet

Nákladná loď Razoni s obilím, ktorá po dohode ako prvá vyplávala z Ukrajiny, už nezakotví v libanonskom Tripolise, ako pôvodne mala. Šéf prístavu uviedol, že sa dostala do obchodného sporu s kupcom.

Ukrajinské veľvyslanectvo v Bejrúte na Twitteri uviedlo, že konečný kupujúci odmietol prijať náklad z dôvodu oneskorenia dodávky nad zmluvný limit.

Odosielateľ podľa ambasády teraz hľadá iného kupca. Loď plaviaca sa pod vlajkou Sierra Leone vyplávala 1. augusta z ukrajinskej Odesy a vezie 26-tisíc ton kukurice určenej ako krmivo pre hydinu.

(SITA)
8. 8. 2022
|
17:16
|
Šport

Ruský hokejový brankár Ivan Fedotov sa vo štvrtok osobne zúčastní na súdnom pojednávaní v prípade vyhýbania sa vojenskej službe, informoval jeho právnik. Súdny proces sa bude konať v leningradskej oblasti. (Sportnet)

8. 8. 2022
|
17:06
|
Svet

Vyhláste Rusko za teroristický štát, vyzýva Pobaltie. Niektoré štáty tak už urobili, Washington však má dôvod na to, aby váhal. (SME)

Zničený dom v meste Slovjansk.
Zdroj TASR/AP
8. 8. 2022
|
16:50
|
Svet

V ruských regiónoch verbujú dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Denník Kommersant napísal, že podľa jeho informácií sa takéto prápory vytvorili v najmenej 20 regiónoch Ruska a je ich už viac ako 40.

Úrady jednotlivých regiónov, ako aj združenia veteránov propagujú tieto prápory už niekoľko mesiacov. Kommersant podotkol, že existujú značné rozdiely vo veľkosti tvoriacich sa jednotiek a líšia sa aj platovými podmienkami.

Napríklad, pre motostrelecký prápor sa v Amurskej oblasti na ruskom Ďalekom východe hľadá približne 400 až 500 bojovníkov, zatiaľ čo v Permskej oblasti sa snažia naverbovať dobrovoľníkov do dvoch jednotiek: streleckej roty s 90 mužmi a pre tankový prápor so 160 mužmi.

V Permskej oblasti väčšine dobrovoľníkov sľubujú, že mesačne dostanú ekvivalent 5 090 dolárov.

Agentúra DPA dodala, že analytici považujú tieto iniciatívy za pokusy gubernátorov jednotlivých regiónov preukázať svoju lojalitu Kremľu. Nábor dobrovoľníkov z regiónov by tiež mohol pomôcť zmierniť nedostatok vojakov na fronte, tvrdia analytici.

Zavedenie brannej povinnosti v celej krajine by mohlo byt pre Putina problematické, pretože tento krok by si ruská verejnosť mohla interpretovať aj ako dôkaz toho, že vojna na Ukrajine neprebieha podľa očakávaní. (TASR)

8. 8. 2022
|
16:07
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský súd odsúdil ruského vojaka Mikhaila Kulikova na desať rokov väzenia za streľbu z tanku na bytový dom. Kulikov sa k činu priznal a žiadal miernejší trest, pretože povedal, že plnil rozkazy, uviedla generálna prokuratúra.

K činu došlo 26. februára, dva dni po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Obytný blok v meste Černigov, nebol vojenským cieľom ani nebol využívaný na vojenské účely. (The Guardian)

8. 8. 2022
|
15:55
|
Ekonomika

Ukrajina požiadala o nový program od Medzinárodného menového fondu. Dúfa, že pomoc dostane v novembri alebo decembri. Uviedol to ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Poslednou pôžičkou pre Ukrajinu bola núdzová finančná podpora 1,4 miliardy dolárov dohodnutá v marci. K výške novej pomoci sa premiér nevyjadril.

Guvernér ukrajinskej centrálnej banky Kyrylo Ševčenko však koncom minulého mesiaca uviedol, že Ukrajina si chce požičať15 miliárd až 20 miliárd dolárov.

Program vo výške 20 miliárd dolárov by bol po Argentíne druhou najväčšou pôžičkou od Medzinárodného menového fondu. (ČTK)

8. 8. 2022
|
15:05
|
Svet

Zákaz vychádzania v Mykolajive viedol k zatknutiu údajných ruských informátorov, informoval šéf miestnej správy Vitalij Kim. Zákaz bol zavedený cez víkend, od piatkovej polnoci do pondelka rána.

"Ospravedlňujem sa za nepríjemnosti, ktoré ste mali cez víkend. Ale stálo to za to. Orgány činné v trestnom konaní zaregistrovali asi 20 prípadov a chytili päť ľudí, po ktorých sa pátralo," povedal Kim obyvateľom. (CNN)

8. 8. 2022
|
14:46
|
Svet

Bielorusi sa postavia na silný odpor, ak ich Lukašenko zatiahne do plnej účasti na vojne proti Ukrajine. Vyhlásila to opozičná líderka Sviatlana Cichanovská.

"Naše partizánske hnutie to bude sabotovať. Rozkazy budú odmietnuté, alebo sa bieloruskí vojaci okamžite vzdajú," povedala Cichanovská. 

Rusko podľa Cichanovskej pravdepodobne počítalo s Bieloruskom ako s "predmostím" pre útok na Ukrajinu už v období zmanipulovaných volieb, ktoré udržali pri moci Alexandra Lukašenka.

"Lukašenko je kolaborant. Zatiahol Bielorusko do tejto vojny, a aby ho Moskva udržala pri moci, robí teraz všetko, čo sa od neho žiada," povedala Cichanovská.

Bielorusko sa doteraz k vojne Ruska proti Ukrajine oficiálne nepridalo. Krátko po začiatku invázie vo februári však Lukašenko priznal, že z bieloruského územia boli cez hranice smerom na Ukrajinu vypálené ruské rakety. Bielorusko tiež ruským vojskám poslúžili ako nástupné územie pre útok. (TASR)

8. 8. 2022
|
14:18
|
Svet

Ruskom kontrolované Záporožie vyhlási referendum o pripojení k Rusku. Potrebný dekrét mal podpísať dosadený šéf juhoukrajinského regiónu. (The Guardian)

8. 8. 2022
|
14:11
|
Svet

Ukrajina dostala z Nemecka prvé tri samohybné protilietadlové systémy Gepard. Plánuje ich použiť na obranu dôležitých infraštruktúr. Systém obsluhuje trojčlenná posádka a môže zasiahnuť ciele vo vzdialenosti štyroch kilometrov. (The Guardian)

Protilietadlový tank typu Gepard.
Zdroj TASR/AP
8. 8. 2022
|
13:30
|
Svet

Naši domáci nepriatelia práv LGBTI ľudí sa akože zamyslene pýtajú, či by schválenie rovnakopohlavných manželstiev na Ukrajine nebolo dôkazom kultúrneho imperializmu a kolonizácie mravov. Ale teraz zo Západu! Píše v komentári Zuzana Kepplová. (SME)

8. 8. 2022
|
13:02
|
Svet

Ruské sily tvrdia, že zničili ukrajinský systém HIMARS pri Kramatorsku. Údajne sa im tiež podarilo zostreliť 19 vypálených rakiet. Tieto tvrdenia nie je možné nezávisle overiť. (The Guardian)

8. 8. 2022
|
12:33
|
Svet

Amnesty International ľutuje hnev, ktorý vyvolala správa o bojovej taktike ukrajinskej armády. Stojí si ale za zisteniami, že tieto taktiky porušili medzinárodné humanitárne právo.

Dozorný orgán pre ľudské práva zverejnil minulý týždeň tlačovú správu, v ktorej obviňuje ukrajinské sily z ohrozovania civilistov tým, že zriaďujú vojenské základne v obytných štvrtiach, vrátane škôl a nemocníc, a útočia z obývaných oblastí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj správu skritizoval a povedal, že sa pokúsila posunúť zodpovednosť za úmrtia civilistov z Ruska na Ukrajinu. (CNN)

8. 8. 2022
|
12:26
|
Svet

Na stretnutie Putina so Zelenským nie sú podľa Moskvy v súčasnosti podmienky. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že stretnutie sa uskutoční, až keď si vyjednávači "urobia svoju domácu úlohu".

Rokovania o ukončení vojny na Ukrajine sa začali krátko po vpáde ruských inváznych vojsk. Kyjev koncom marca na rozhovoroch v Istanbule okrem iného navrhol, že sa zriekne snahy o vstup do Severoatlantickej aliancie výmenou za medzinárodné bezpečnostné záruky. Rusko však od Ukrajiny žiada aj demilitarizáciu a vzdanie sa časti územia.

Mierové rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom sú už od začiatku apríla pozastavené. Z nedostatku pokroku v rokovaniach sa obe krajiny obviňujú navzájom. (TASR)

8. 8. 2022
|
11:42
|
Svet

Záporožská jadrová elektráreň údajne funguje normálne. Informoval o tom Ruskom dosadený šéf oblasti Yevgeniy Balitsky, ktorého o tom mali informovať predstavitelia armády, ktorá je na mieste a sleduje situáciu.

Šéf ukrajinskej jadrovej spoločnosť Energoatom vyzval, aby sa zo Záporožskej elektrárne stala bezvojnová zóna. Na mieste by podľa neho mal byť tím mierových síl.

Spoločnosť zároveň na svojom účte na Telegrame obvinila Rusko z podmínovania elektrárne. Náčelník radiačnej obrany Ruskej federácie Valerij Vasyliev podľa nich povedal: "Nastražili sme míny vo všetkých dôležitých zariadeniach jadrovej elektrárne v Záporoží. A neskrývame to pred nepriateľom. Varovali sme ich. Nepriateľ vie, že továreň bude buď ruská, alebo žiadna." (The Guardian)

8. 8. 2022
|
11:27
|
Svet

Prvá loď s ukrajinským obilím doplávala k zákazníkom do Turecka, informoval ukrajinský minister zahraničia Kuleba. "Ak Rusko dodrží svoje záväzky, bude obilný koridor naďalej udržiavať svetovú potravinovú bezpečnosť," napísal.

(SME)
Zdroj TASR/AP
8. 8. 2022
|
11:22
|
Svet

Rusko nasadzuje nováčikov alebo zajatcov do prvej línie, aby identifikovali palebné pozície ukrajinských síl. Tvrdí to šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Čerstvo zmobilizovaných ľudí používajú ako potravu pre delá, nezáleží pritom na tom, odkiaľ pochádzajú, či z okupovaného územia alebo z väzenia. Sú tam len ako spotrebný materiál, okamžite zomrú. Nemajú výcvik ani normálny výstroj, len ich tam posielajú, aby zistili, kde sú naše palebné pozície a tie sa potom ruská armáda pokúša ostreľovať svojím delostrelectvom,“ doplnil Hajdaj. (SITA)

8. 8. 2022
|
11:16
|
Svet

Ukrajina potvrdila útok na Antonovský most v okupovanej Chersonskej oblasti. Vojenské velenie informovalo, že zaútočili tiež na dve ruské vojenské základne a most v Novej Kachovke. (The Guardian)

8. 8. 2022
|
11:00
|
Svet

Hraničnými priechodmi na Slovensko prešlo 3 388 ľudí z Ukrajiny, 792 mužov, 1 732 žien a 864 detí. Od začiatku vojny to je 677 780 ľudí. Dočasné útočisko doteraz ho získalo 88 532 ľudí. Smerom späť prešlo 3 240 osôb, dokopy 436 555. (TASR)

8. 8. 2022
|
10:56
|
Svet

Pri ruskom ostreľovaní Charkovskej oblasti zahynuli dvaja ľudia, informoval gubernátor Oleh Synehubov v príspevku na sociálnej sieti Telegram. Nočné ostreľovanie podľa neho zapálilo strechu administratívnej budovy.

Synehubov tiež vyzval všetkých obyvateľov Charkovskej oblasti, aby sa čo najviac zdržiavali v úkrytoch. (TASR)

8. 8. 2022
|
09:39
|
Svet

Ukrajinské sily opäť ostreľovali Antonovský most v okupovanom meste Cherson, tvrdí Rusko. Podľa šéfa okupačnej samosprávy Kirilla Stremousova poškodili jeho konštrukciu. Znovuotvorenie mosta sa tak opäť oddialilo.

Antonovský most je pre ruské sily jedným z dvoch priechodov na územie, ktoré okupujú na západnom brehu Dnepra na juhu Ukrajiny. Bez neho by sa pre Moskvu skomplikovalo zásobovanie jednotiek.

V uplynulých týždňoch bol preto kľúčovým cieľom pre ukrajinskú armádu, ktorá pri snahe o zničenie mosta používa americké raketové systémy. (TASR)

8. 8. 2022
|
09:28
|
Svet

Približne dvetisíc Ukrajincov previezli počas vojny na liečbu do zahraničia, informovalo ministerstvo zdravotníctva. Mimo Ukrajiny odcestovalo už asi 500 detí s rakovinou a pokračujú v liečbe na v Európe, v USA a Kanade.

"Ministerstvo zdravotníctva spolu s partnermi zaistilo od prvých dní vojny lekársku evakuáciu obetí do zahraničia, kde sa liečia alebo podstupujú rehabilitáciu," dodalo ukrajinské ministerstvo.

"Vďaka spolupráci s Európskou komisiou a s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie, poľskej vlády a mnohých medzinárodných partnerov bolo možné špecializovaným lekárskym transportom evakuovať celkovo 1400 Ukrajincov z rôznych ukrajinských miest na kliniky v zahraničí," uvádza ministerstvo.

"Okrem toho vyše 500 detí s rakovinou pokračuje v liečbe v Európe, v USA a Kanade, a to vďaka zorganizovaniu 15 ´lekárskych konvojov´ z Ukrajiny," dodal podľa Sky News Kyjev. (TASR)

8. 8. 2022
|
09:05
|
Svet

Ruská armáda stratila ďalších 140 vojakov, od začiatku vojny 42 340, tvrdí velenie Ukrajiny. Okupanti prišli aj o vrtuľník, štyri drony, šesť tankov, 15 obrnených vozidiel, dva delostrelecké a jeden raketový systém.

Generálny štáb dodal, že nepriateľ utrpel najväčšie straty za uplynulý deň v Doneckej oblasti.

(SME)
8. 8. 2022
|
08:58
|
Svet

Ruské sily podnikli pozemné útoky v Charkovskej a Doneckej oblasti aj na juhu Ukrajiny. Útočili južne od Izjumu, východne od Siverska a východne a južne od Bachmutu, informuje americký Inštitút pre výskum vojny.

Ruské sily pravdepodobne dosiahli postupné zisky severozápadne a juhozápadne od mesta Doneck. Obrancovia odrazili pozemné útoky pri Charkove a žiadny postup sa nepodaril okupantom ani východne od mesta Mykolajiv na juhu Ukrajiny.

(SME)
8. 8. 2022
|
08:43
|
Svet

Rusko rozmiestňuje v regióne Donbas na protipechotné míny. Má ísť o ochranu a odstrašenie slobodného pohybu ľudí popri svojich obranných líniách v Donbase, napísalo britské ministerstvo obrany v situačnej správe.

"Tieto míny dokážu privodiť rozsiahle obete medzi príslušníkmi armády i medzi miestnym civilným obyvateľstvom," uvádza britské ministerstvo.

"V mestách Doneck a Kramatorsk Rusko veľmi pravdepodobne rozmiestňuje trieštivé protipechotné míny PFM-1 a PFM-1S. Typ PFM-1, bežne známy ako "motýlia mína", je mimoriadne kontroverzná zbraň, ktorá zabíja nevyberavo," dodal britský rezort obrany. (TASR)

8. 8. 2022
|
08:02
|
Svet

V noci na pondelok zasiahli rakety HIMARS ruské pozície v okupovanom meste Melitopoľ. Vo vyhlásení ukrajinskej armády sa uvádza, že o život prišlo viac ako 100 ruských vojakov a zničili značné množstvo vojenskej techniky.

Podľa legitímneho starostu Melitopoľa Ivana Fedorova ruská protivzdušná obrana už nie je schopná vzdorovať raketám HIMARS, čo podľa neho vytvára potrebné predpoklady pre úspešnú protiofenzívu v smere na Melitopoľ. (SITA)

8. 8. 2022
|
07:55
|
Svet

Z ukrajinských prístavov vyplávali ďalšie dve lode s potravinami. Loď Sacura, prevážajúca 11-tisíc ton sójových bôbov, vyplávala z prístavu Južnyj a mieri do Talianska. Loď Arizona pláva z Černomorsku so 48 458 tonami obilia do Turecka. (ČTK)

8. 8. 2022
|
07:30
|
Domov
Dôležité

Po invázii Ruska na Ukrajinu štát zablokoval viaceré dezinformačné médiá. V súčasnosti však už opäť fungujú. "Nevyslali sme tým dobrý odkaz," tvrdí bezpečnostný analytik Daniel Milo. Pozreli sme sa na to, či sa obsah v týchto médiách nejako zmenil. (SME)

8. 8. 2022
|
06:18
|
Svet

Hrozba nukleárneho konfliktu sa po desaťročiach vrátila, tvrdí generálny tajomník OSN António Guterres. Štáty disponujúce jadrovými zbraňami vyzval, aby sa zaviazali, že ich nepoužijú ako prvé.

Akýkoľvek útok na jadrovú elektráreň by bol "samovražedný", zdôraznil tiež Guterres v reakcii na správy o novom ostreľovaní ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je najväčšou v Európe.

Guterres sa vyjadril na tlačovej konferencii v Tokiu po tom, ako sa v sobotu zúčastnil na spomienkovom podujatí pri príležitosti 77. výročia zhodenia atómovej bomby na japonské mesto Hirošima.

Po otázke o rozsiahlych vojenských cvičeniach Číny okolo Taiwanu, ktoré Peking spustil po návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na tomto ostrove, Guterres uviedol, že OSN "dodržiava rezolúciu Valného zhromaždenia o tzv. politike jednej Číny".

"Všetci si však želáme, aby táto rezolúcia zodpovedala mierovému prostrediu," dodal s apelom, aby zdravý rozum a zdržanlivosť umožnili "mimoriadne dôležitú" deeskaláciu. (TASR)

8. 8. 2022
|
06:13
|
Svet

Spoluzakladateľ rockovej skupiny Pink Floyd Roger Waters tvrdí, že prezident Biden je vojnový zločinec. Prilieva podľa neho olej do ohňa a predlžuje vojnu na Ukrajine. Waters sa zastal Ruska a v spore s Taiwanom podporil aj Čínu. (ČTK)

7. 8. 2022
|
22:46
|
Svet

Ak Moskva na okupovaných územiach usporiada referendá o pripojení k Rusku, zatvorí si podľa Zelenského cestu k ďalším rozhovorom. Kyjev trvá na tom, že neodstúpi Rusku žiadne územia.

"Postoj našej krajiny zostáva rovnaký ako vždy. Nič, čo je naše, nedáme, "povedal Zelenskyj v pravidelnom prejave.

Ruské jednotky spoločne so separatistami okupujú rozsiahle oblasti na juhu a východe Ukrajiny. Kyjev opakovane varoval, že Ruskom dosadené administratívy na ukrajinskom území plánujú referendá o pripojení k susednej krajine. Agentúra Bloomberg predtým s odvolaním sa na zdroje uviedla, že hlasovanie sa môže na jeseň uskutočniť v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe krajiny a v Chersonskej a Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

"Ak sa okupanti vydajú cestou pseudoreferend, uzavrú si tým akékoľvek nádeje na rokovania s Ukrajinou a slobodným svetom," povedal Zelenskyj.

Delegácie Kyjeva a Moskvy viedli niekoľko rokovaní o mieri a zastavení bojov krátko po tom, ako ruské sily vo februári začali inváziu na Ukrajinu. Hovory však uviazli na mŕtvom bode a od konca marca sa predstavitelia k mierovej rozprave nezišli. Obe strany sa navzájom obviňujú z neúspechu. (ČTK)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 3. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 4. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 7. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Po čom túžia Slováci? Kupujeme, aby sme ušetrili aj sa potešili
 2. Spoločnosť Freshfields otvára nové Business Services Centre
 3. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 4. Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno
 5. Auto na prenájom môže byť výhodné aj pre živnostníkov
 6. BILLA spolu so zákazníkmi pomôže aj pred Vianocami jednorodičom
 7. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
 8. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 742
 2. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 932
 3. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 5 820
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 5 010
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 286
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 3 914
 7. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. 3 447
 8. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger.

Pád vlády chce 75 poslancov, ďalší to silne zvažujú.


2 h
Harry & Meghan mal premiéru na Netflixe.

Na ich dokumentárnu sériu reaguje kráľ Karol takticky.


6 h

Pokračuje aj debata, ako by napríklad Fico mohol zneužívať kompetenciu, ktorú nemal.


8. dec

Holandsko a Argentína hrajú štvrťfinálový zápas na MS .


3 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Belgická polícia v prípade vykonala v piatok 16 domových prehliadok a zadržala okrem iného 600-tisíc eur v hotovosti.


TASR 3 h
Prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D. je česká ekonómka, od 1. februára 2018 rektorka Mendelovej univerzity v Brne.

Na sociálnych sieťach jej vyjadrenie vyvolalo vlnu nevôle.


4 h
Danuše Nerudová.

Pre Nerudovú ide doteraz o najlepší výsledok v prieskumoch všetkých agentúr, keď sa prvýkrát dostala do čela prezidentských kandidátov.


TASR 4 h
Prepustení ukrajinskí vojaci v nemocnici.

Výmeny vojakov dávajú nádej príbuzným.


a 2 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu