SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Voľby v Česku: Koalície sa dohodli na úsilí zostaviť vládu (minúta po minúte)

Volebná účasť dosiahla 65,43 percenta.

Dôležité informácie o českých parlamentných voľbách 2021

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

České parlamentné voľby sledujeme minútu po minúte:

22:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

22:27 Výsledky volieb sú definitívne, zrátaných je 100 percent hlasov. Posledným okrskom bol švajčiarsky Bern. Kompletné výsledky nájde aj tu >>>>

Volebná mapa Česka

22:06 "Toto memorandum je prvým krokom k tomu, aby sme dali tejto krajine budúcnosť," uviedol predseda Pirátov Ivan Bartoš.

"Zvíťazila väčšina, ktorá bola dnes v opozícii. Máme príležitosť na veľkú zmenu, máme silný mandát od voličov," dodala Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

22:04 Fiala sa v utorok obráti na prezidenta Zemana so žiadosťou o spoločné rokovanie. Práve Zeman bude hrať v ďalších krokoch kľúčovú úlohu.

"Ďalšie otázky budeme riešiť postupne," dodal Fiala s tým, že koalície budú rokovať o usporiadaní dolnej komory. V nasledujúcich týždňoch sa podľa Fialu začnú stretávať členovia vedenia všetkých piatich strán.

SkryťVypnúť reklamu

22:01 Koalícia Spolu sa s koalíciou Pirátov a Starostov dohodla na memorande o spolupráci. Informoval o tom český Deník N.

"Prehlasujeme a potvrdzujeme skoršie vyhlásenie, že žiadny zo signatárov nevstúpi do rokovaní s žiadnym ďalším politickým subjektom," citoval z memoranda predseda ODS Petr Fiala s tým, že dvojica koalícií získala väčšinu.

"Rozhodli sme sa deklarovať vôľu vytvoriť spoločnú vládu," dodal Fiala.

21:42 Fiala potvrdil, že s hnutím ANO ani s populistickou stranou SPD, ktorá sa do parlamentu dostala ako posledná, štvrtá strana, rokovať nebudú. "Nepripadá do úvahy," konštatoval tiež podpredseda ODS Zbyněk Stanjura.

21:25 Na počet preferenčných hlasov vyhral Vít Rakušan (59-tisíc) pred Markétovou Adamovou (48-tisíc), Petrom Fialom (38-tisíc) a Andrejom Babišom (38-tisíc).

SkryťVypnúť reklamu

21:21 Lídri Pirátov a STAN dorazili na rokovanie so stranami koalície Spolu. Podľa Rakušana chcú víťazom blahoželať a deklarovať, že chcú spolupracovať. Podľa Rakušana bude ich koalícia rešpektovať, že SPOLU bolo vo voľbách úspešnejšie.

21:09 Europoslankyňa Kateřina Konečná oznámila kandidatúru na predsedníčku KSČM. Nové vedenie strany budú voliť na mimoriadnom zjazde 23. októbra.

Pred komunálnymi voľbami v budúcom roku chce Konečná osloviť s ponukou spolupráce všetky ľavicové politické i spoločenské organizácie.

Na tlačovej konferencii v pražskom sídle komunistov označila výsledok volieb, ktorý poslal komunistov z Poslaneckej snemovne, za obrovskú a zásadnú prehru, ktorú ale možno vziať ako odrazový mostík pre návrat.

20:38 Zmena je tu, urobíme ju, napísal na twitteri líder víťaznej koalície SPOLU Fiala.

SkryťVypnúť reklamu

20:30 Spočítaných je 99,97 percenta hlasov, podľa českého Štatistického úradu chýba ešte štyri okrsky.

20:15 Babišova tlačová konferencia sa skončila potleskom jeho spolustraníkov prítomných v sále.

Hlavným odkazom tlačovky bolo, že Babiš pôjde v stredu rokovať s prezidentom Zemanom a ak ho ten poverí zostavením vlády, pokúsi sa o rokovania s koalíciou SPOLU. Tá však podobné úvahy odmieta a rokovať chce len s Pirátmi a Starostami.

20:02 Nebola to presne taká volebná párty, ako si koalícia Piráti a Starostovia predstavovala, ale nakoniec tam predsa bol aj dosť veľký dôvod na radosť. Iba s nimi sa totiž súčasný premiér môže v Česku stať minulosťou. Takáto bola atmosféra vo volebnom štábe koalície Piráti a Starostovia >>>>

SkryťVypnúť reklamu

19:48 "Ešte v júni sme mali len 22 percent a tento výsledok považujem za skvelý," povedal na tlačovej konferencii predseda ANO Andrej Babiš.

Premiér pogratuloval k výsledku Fialovi, ale pripomenul, že na počet mandátov je to rovnaké. “Výsledok volieb je veľmi tesný,” poznamenal.

Predpokladá, že rozhovory s prezidentom sa začnú až v stredu. "Uvidíme, ako sa prezident Zeman rozhodne, či ma poverí alebo nepoverí zostavením vlády," povedal s tým, že rozhovory sa začnú v stredu.

„Hnutie ANO nie je produkt na jedno použitie, tesne sme prehrali a proti nám stalo päť strán, ak by si to rozdali s nami samostatne, samozrejme, že by prehrali,“ povedal. Babiš obvinil aj médiá, ktoré vraj ľuďom vnucovali nezmysly. „Čaká nás veľmi ťažké obdobie,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z novinárskych otázok smerovala aj na Babišovu manželku Moniku. “Mojej panej sa nič nepýtajte,” odmietol to premiér skôr, ako jeho žena dostala šancu prehovoriť.

19:44 Voľby sa skončili víťazstvom dvoch opozičných koalícií, ktoré budú mať v dolnej komore parlamentu krehkú väčšinu.

Do hry tak teraz vstupuje prezident Zeman, budú sa odohrávať koaličné rokovania alebo snahy pretiahnuť niekoľko poslancov k ANO, aby Babišova vláda mohla v nejakej podobe pokračovať. Prečítajte si scenáre ďalšieho vývoja politického diania v Česku >>>>

19:31 Vo volebnom štábe novinári zatiaľ neúspešne čakajú na vyjadrenie premiéra Babiša. Ten mal pôvodne prísť už o 19:15.

19:25 Vojtech Filip rezignoval na post šéfa KSČM. Komunisti sa do snemovne nedostali prvýkrát od druhej svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

19:21 Šéf Starostov a nezávislých Vít Rakúšan podľa priebežných výsledkov predbehol dosluhujúceho premiéra Babiša v zisku preferenčných hlasov. Voliči ho krúžkovali častejšie ako šéfa ANO.

Naopak, líder Pirátov Ivan Bartoš pohorel. Spomedzi všetkých predsedov strán a koalícií, ktoré sa dnes dostali do snemovne, podľa priebežných výsledkov získava najmenej preferenčných hlasov.

„Ak ANO nevyhrá nadchádzajúce voľby, odchádzam z politiky,“ zastrájal sa vlani vo februári Andrej Babiš. Aktuálne však nič nenasvedčuje tomu, že by sa chystal ohlásiť odchod z politiky.

19:18 Víťazom volieb sa stala pravicová koalícia SPOLU, ktorá tesne predstihla hnutie ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša.

Koalícia SPOLU, ktorú tvoria strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, sa do vedenia dostala krátko pred záverom sčítania hlasov. Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia. Do dolnej komory parlamentu sa dostala ešte populistická strana Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru.

SkryťVypnúť reklamu

Vyklikajte si možné koalície:

19:11 Petr Fiala reaguje v živom vstupe pre Českú televíziu.

„Chcem sa voličom poďakovať za podporu. Chcem ich však uistiť, že okrem radosti cítime aj záväzok,“ hovorí Fiala.

Heslom koalície Spolu bolo Vráťme krajine budúcnosť a typické pre nich bolo tiež volanie po zmene. Dnes Fiala hodnotí, že zmenou na českej politickej scéne bolo už to, že sa dokázali spojiť tri strany do jednej koalície.

„Očakávate, že vás premiér poverí zostavením vlády?“ pýta sa Fialu moderátor ČT Daniel Takáč. „Bolo by to logické, ale Miloš Zeman môže postupovať ako chce. My sme však parlamentnou demokraciou,“ zdôraznil Fiala, čím chcel zdôrazniť, že Česká republika nie je prezidentský systém, ktorý stojí a padá na rozhodnutiach hlavy štátu.

SkryťVypnúť reklamu

19:01 Prezident Zeman prijme zajtra na zámku v Lánoch Andreja Babiša.

19:00 Andrej Babiš nemôže všetko. Odkázali mu to voliči v Českej republike.

Ukázali, že nie je pre nich v poriadku, ak je premiér krajiny trestne stíhaný a nakupuje si zahraničné vily cez schému drogových dílerov. Píše v komentári šéfredaktorka SME Beata Balogová >>>>

18:52 V štábe Spolu je aj predseda Senátu (hornej komory českého parlamentu, pozn.) Miloš Vystrčil z ODS.

„Myslím si, že víťazstvo našej koalície bolo zaslúžené,“ hodnotí šéf Senátu pre SME. Priznáva, že zo začiatku sledoval priebežné výsledky s obavami, pretože čakal, že Spolu a ANO budú od začiatku sčítania vyrovnanými subjektmi.

Vystrčil si nemyslí, že koalícii Spolu pomohla skutočnosť, že Andrej Babiš sa v predvolebnej kampani ostro vymedzoval proti Pirátom a koalíciu Spolu kritizoval výrazne menej.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj keby sa do nás obúval, nepomohlo by mu to. Petr Fiala bol v diskusiách lepší ako Andrej Babiš, ustál by to a Andrej Babiš by si kritikou koalície Spolu skôr uškodil,“ uzatvára Vystrčil.

18:40 Predsedníčka Top 09 Marktéda, Pekarová Adamová vyhlásila, že Česko bude mať (v osobe Petra Fialu) konečne slušného premiéra. Otázne však je, či sa na to bude rovnako pozerať aj Miloš Zeman. Je totiž na prezidentovi, koho podporí zostavovaním novej vlády.

18:31 „Toto je zmena, my sme zmena, vy ste zmena,“ vyhlásil líder ODS a kandidát koalície Spolu na premiéra Petr Fiala. Veľká časť jeho slov zanikla v radostnom hurhaji.

18:29 Krátko pred sčítaním všetkých hlasov voličov vo voľbách do českej Poslaneckej snemovne sa do vedenia dostala so ziskom 27, 58 percenta koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), ktorá tak tesne predbehla vládne hnutie ANO premiéra Andreja Babiša.

SkryťVypnúť reklamu

To má aktuálne 27,32 percenta hlasov. Informovala o tom v sobotu spravodajská televízia ČT 24.

Po sčítaní vyše 98 percent volebných obvodov tak koalícia SPOLU smeruje k tomu, že spoločne s koalíciou Piráti a Starostovia bude mať v Poslaneckej snemovni väčšinu kresiel.

18:27 Petr Fiala sa pokúša o príhovor, ale pre samý jasot mu vôbec nie je rozumieť.

18:25 Do štábu SPOLU dorazili lídri strán. Osadenstvo skanduje: Už je to tady!

18:17 Do štábu Spolu každú chvíľu dorazia lídri jednotlivých strán – kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala, predsedníčka Top 09 Markéta Pekarová Adamová a líder KDÚ-ČSL Marian Jurečka.

18:15 "Končí sa dominancia Andreja Babiša a doba chaosu bude za nami," hovorí na tlačovej konferencii pred novinármi aj časťou priaznivcov, líder Pirátov a starostov Ivan Bartoš. "Už večer budeme vyjednávať so SPOLU o budúcej vláde," dodal. Prioritou bolo podľa neho spoločné víťazstvo opozičných demokratických síl.

SkryťVypnúť reklamu

Dotkol sa aj citeľného oslabenia klubu Pirátov v prospech starostov s tým, že sa bude rozhodovať o vedení Pirátov. "Pokúsime sa nesklamať Vás a vrátiť Českej republike budúcnosť," dodáva líder starostov Vít Rakušan. Dezinformačná kampaň podľa neho vstúpi "do dejín politológie".

Poďakoval sa Bartošovi: "Nebál sa, vždy bol tímový. Nemal sa čoho báť, lebo neklame a nekradne.

"Poslali sme komunistov do dejín," dodáva Rakušan. Celá sála v reakcii vybuchla búrlivým potleskom.

18:13 Jan Hamáček končí ako šéf ČSSD. Sociálna demokracia, ktorá bola donedávna premiérskou stranou, sa nedostala do snemovne. Strana nezískala potrebných päť percent hlasov.

18:09 Koalícia Spolu po tesnom boji predbehla hnutie ANO, sčítaných je viac ako 98 percent obvodov. Volebná účasť sa pohybuje na úrovni 65 percent.

SkryťVypnúť reklamu

18:06 Na plátne je síce možné pozorovať tlačovku koalície Pirátov a STANu, ľudia v štábe SPOLU však hypnotizujú iba spodnú lištu, kde je možné priebežne sledovať výsledky. Koalícia Spolu práve predbehla ANO. Osadenstvo v štábe Spolu buráca.

18:02 Vyzerá to, že lídri SPOLU si plánujú do štábu víťazoslávny príchod až v momente, keď ich koalícia predbehne ANO. Na pódiu sú už nastúpení všetci kameramani a fotografi. V miestnosti sa však takmer nedá pohnúť.

17:58 Rozdiel medzi hnutím ANO a v poradí druhou koalíciou Spolu je už len osemtisíc hlasov. Osadenstvo v štábe Spolu je už v absolútnom vytržení.

17:57 Nové hnutie Prísaha bývalého šéfa policajného útvaru proti organizovanému zločinu Róberta Šlachtu sa síce do parlamentu podľa všetkého nedostane, no jeho líder oslavuje. „Párty sa len začína,“ povedal v reakcii na to, že jeho strana predbieha stabilné strany sociálnych demokratov a komunistov.

SkryťVypnúť reklamu

17:52 Zostáva spočítať posledné tri percentá hlasov. ANO už vedie len s veľmi tesným náskokom, druhá koalícia Spolu naň stráca iba tri desatiny percentuálneho bodu.

V štábe Spolu už nepočuť ani prenos Českej televízie, ani vlastné slovo.

17:50 V PirátoSTANe si potlesk už vyslúžilo aj oznamovanie výsledkov koalície Spolu a ich lídra Fialu. Obaja lídri druhej koalície - Rakušan aj Bartoš - považovali popri svojom vlastnom výsledku za najdôležitejšie aj to, či dve koalície zostavia vládu.

Nateraz to vyzerá, že majú väčšinu. Je to najmä preto, že z parlamentu odchádza ľavica: ČSSD aj komunisti. V centrále PirátoSTANu to jednoznačne oživilo náladu.

17:43 Po sčítaní hlasov z viac ako 90 percent volebných obvodov vedie vo voľbách do českej Poslaneckej snemovne naďalej hnutie ANO premiéra Andreja Babiša, dve opozičné koalície by však mali v dolnej parlamentnej komore tesnú väčšinu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z oficiálnych výsledkov zverejňovaných Českým štatistickým úradom.

Do Poslaneckej snemovne by sa podľa týchto výsledkov dostali štyri strany. Hnutie ANO pritom vedie s náskokom už len 1,16 percenta – získalo by 27,95 percenta, pokým koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) má aktuálne 26,79 percenta hlasov.

Tretia je koalícia Piráti a Starostovia so ziskom 15,04 percenta. Populistická strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru má 9,92 percenta.

Na základe takýchto výsledkov by v 200-člennej snemovni obsadili ANO a SPD 94 kresiel, pokým koalície SPOLU a Piráti a Starostovia by mali dovedna 106 mandátov.

17:35 Rozdiel medzi stále prvým ANO a Spolu je už len trištvrtina percenutálneho bodu. Vo chvíli, keď sa tieto výsledky objavili na plátne, v štábe Spolu sa ozval jasot a búrlivý potlesk.

17:25 "Nepanikárim," odpovedal na otázku českej novinárky Ivan Bartoš. Ale najlepšie to preňho nevyzerá, čo cítiť už aj vo volebnej centrále. "Zatiaľ nič moc ... verím, že to bude nakoniec lepšie," znejú sklamané hlasy niektorých sympatizantov.

Ešte sa nedá povedať, či koalícia príde s lepším výsledkom ako Piráti a STAN, keď išli pred štyrmi do volieb samostatne. STAN podľa viacerých zdrojov SME počas volebného dňa ukazoval veľkú silu v krúžkovacej kampane a Piráti by tak mohli dokonca prísť o značný počet poslancov. Informáciu o masívnom prekrúžkovaní kandidátov STAN práve novinárom potvrdil aj ich líder Vít Rakušan.

Je to risk do ktorého lídri takýchto koalícií vždy idú. Viac krúžkujú juniornejší partneri, lebo ich kandidáti často vedú doslova krúžkovaciu kampaň aby sa jednoducho do snemovne prekrúžkovali. Na Slovensku sú takýmito príkladmi napríklad poslanci Kresťanskej únie v OľaNO, ktorí výrazne nadhodnocujú svoju silu v následnom zastúpení.

Vít Rakušan novinárom povedal, že mu je ľúto Pirátov, ale „zároveň nemôžeme kádrovať rozhodnutia voličov“.

Ich koalícia bude pokračovať presne tak ako sa dohodli. Zdôraznil, že Piráti sa stali obeťou masívnej dezinformačnej kampane, „ktorá vojde do učebníc“. Tiež dodal, že ešte prichádzajú hlasy z Prahy a Piráti si tam polepšia.

17:19 V štábe Spolu je už šéf poslaneckého klubu KDÚ-ČSL Jan Bartošek. Podľa vlastných slov mal pri sčítaní prvej tretiny okrskov miernu obavu, keď videl, ako jednoznačne vedie hnutie ANO.

„Ale to je v poriadku, lebo keď si začnete byť príliš istý, stratíte ostražitosť,“ hovorí pre SME Bartošek. „Teraz však už u mňa prevláda opatrný optimizmus.“

Hoci koalície Spolu a Piráti/STAN by podľa priebežných výsledkov dosiahli väčšinu v snemovni, rozhodujúce slovo bude mať prezident Miloš Zeman.

Ten v uplynulých mesiacoch opakovane vyhlasoval, že zostavením vlády poverí lídra víťaznej strany, nie víťaznej koalície, pretože „koalície považuje za podvod“.

„To, ako sa rozhodne pán prezident, teraz vie iba on. Myslím si však, že ak jasne preukážeme, že vieme zložiť väčšinovú vládu, tak to prezident zohľadní a bude rešpektovať,“ uzavrel Bartošek.

17:17 Čestný predseda TOP 09 Karel Schwarzenberg po príchode do štábu SPOLU povedal, že takýto priebežný výsledok koalície očakával. Piráti si podľa neho ešte polepšia vo veľkých mestách. Myslí si však tiež, že prezident Miloš Zeman "podrží" Andreja Babiša a vymenuje ho za premiéra, ktorým bude, pokým bude Zeman vo funkcii.

17:16 SPD za hlavnú podmienku pre prípadný vstup do vlády s ANO považuje zákon o referende, ktorý by umožnil hlasovať o vystúpení alebo zotrvaní Českej republiky v Európskej únii, uviedol podpredseda strany Radim Fiala.

Zopakoval tiež, že SPD vopred vylučuje spoluprácu s koalíciou Pirátov a Starostov.

17:14 Líder koalície Piráti a Starostovia Ivan Bartoš po príchode do jej volebného štábu vyjadril presvedčenie, že demokratická opozícia uspeje a jeho subjekt bude zostavovať vládu s koalíciou SPOLU. "Budeme spolu rokovať ešte dnes," povedal novinárom.

17:11 V štábe Spolu sa na plátno nad pódiom už hodnú chvíľu nepremietajú fotky lídrov Spolu, ale vysielanie Českej televízie.

Kým moderátorka ČT Marcela Augustová oznamuje priebežné zisky mandátov pre ODS, TOP 09 a KDÚ-ČSL (teda strany, ktoré dohromady tvoria koalíciu SPOLU), opakovane zaznievajú krátke výkrik aj náznaky potlesku.

V štábe je cítiť, že ODS je najsilnejšou stranou koalície, reakcie na volebné zisky ODS sú vždy najbúrlivejšie. Práve líder ODS Petr Fiala je kandidátom koalície Spolu na premiéra.

17:10 Volebná účasť sa pohybuje na úrovni 64,6 percenta. Pred štyrmi rokmi prišlo hlasovať takmer 61 percent českých voličov.

17:08 Na základe sčítania hlasov z viac ako 80 percent volebných obvodov by sa do českej Poslaneckej snemovne dostali štyri strany. Hnutie ANO a strana SPD by mali 100 mandátov, rovnako 100 kresiel by spoločne obsadila aj dvojica koalícií – SPOLU a Piráti a Starostovia.

Vedie hnutie ANO premiéra Andreja Babiša s 28,49 percenta hlasov pred koalíciou SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) so ziskom 26,14 percenta. Tretia je koalícia Piráti a Starostovia, ktorá si síce počas sčítania polepšuje, no stále výrazne stráca, keď má 14,69 percenta. Populistická strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru má 10,15 percenta.

Zvyšné strany vrátane sociálnych demokratov z ČSSD a komunistov z KSČM sú už pod hranicou piatich percent, potrebnou na zvolenie do dolnej komory Parlamentu ČR, ukazujú priebežné údaje Českého štatistického úradu na webovej stránke volby.cz.

17:01 Ak prezident Miloš Zeman poverí zostavením vlády Andreja Babiša aj v prípade, že demokratické strany získajú v snemovni väčšinu, bude čas na akciu, povedal pre ČTK predseda spolku Milión chvíľok za demokraciu Benjamin Roll.

Spolok pred dvomi rokmi organizoval veľké demonštrácie proti Babišovi a Zemanovi, pri ktorých na Letnú dostal takmer tristo tisíc ľudí. Vtedy vyzvali opozíciu, aby sa zjednotila, čo sa aj stalo.

Zeman pred voľbami naznačoval, že zostavením vlády poverí predsedu najsilnejšej strany, ktorým bude zrejme Babiš.

16:58 V štábe Spolu ešte stále nie sú lídri jednotlivých strán. Zaznievajú tu však už prvé opatrné výkriky radosti. Mladých členov ODS, ktorí celej koalícií Spolu pomáhali v kampani, teší, ako sa darí zmenšovať náskok hnutia ANO. Podľa priebežných výsledkov už by dvojica koalícií (SPOLU a Piráti/STAN) získala potrebnú väčšinu v snemovni. Obsadili by 104 z 200 mandátov.

Babišovo ANO veľa možností na skladanie vlády nemá, okrem koalícií sa totiž do snemovne zrejme dostane iba protiislamská SPD.

Priebežné výsledky však naznačujú, že ANO a SPD by v spolupráci na väčšinu v snemovni nedosiahli.

16:52 V štábe ANO sa s novinármi Českej televízie rozprával vicepremiér, minister dopravy a hospodárstva Karel Havlíček.

Naznačil, že situácia po voľbách sa môže odlišovať od sľubov a vládna strana by sa podľa neho mala snažiť rokovať aj so súčasťami opozičných koalícií. Premiérom by podľa neho mal byť predseda víťaznej strany a úvahy o tom, že ANO by namiesto Babiša nominovalo niekoho iného, označil nateraz za predčasné.

16:47 Vyše 80 percent sčítaných volebných okrskov zatiaľ ukazujú víťazstvo hnutia ANO, avšak koalícia SPOLU sťahuje jeho náskok.

16:40 Podpredseda SPD Radim Fiala vo volebnom vysielaní Českého rozhlasu povedal, že strana by trvala na referende o vystúpení z Európskej únie, aj keby to znamenalo, že nebudú súčasťou budúcej vlády. Strana má v priebežných výsledkoch viac ako desať percent a spomína sa možnosť, že by vládli s ANO Andreja Babiša.

Strana by v referende podľa Fialu presviedčala ľudí, aby hlasovali za odchod z Únie. „Ako SPD sme vždy hovorili, že by sme chceli V4. Ak by sa čokoľvek stalo, napríklad by sa rozpadla Únia, niekoho k sebe potrebujeme,“ povedal.

16:30 Zásadnú chybu sme neurobili, ale 25% to určite nebude, hovorí pre SME líder Pirátov a STAN Ivan Bartoš.

Keď sa pozeráte na tie prichádzajúce výsledky a teraz hovoríte, že ste nezlyhali, urobili by ste niečo inak v kampani?

Nemyslím si, že by sme urobili v kampani nejakú zásadnú chybu. Keď prestala zasadať snemovňa, okamžite sme začali intenzívnu kontaktnú kampaň.

Spočiatku, v lete, nás možno kritizovali za nejakú vlažnosť. V otázkach sa mi to potom stále vracalo. Určite tam bol aj nejaký nepodarený post na Facebooku. Na jeden sa ma pýtali ešte štyri mesiace potom. Jednoducho sme v kampani postupovali férovo a ľuďom sme neklamali. Nestrašili sme a dali sme do toho srdce. To je pre nás najdôležitejšie.

Pred voľbami ste hovorili, že úspech bude 25%, teda iné bude neúspech. Takýto výsledok ste ale chceli, stále to platí?

Neviem, no ale podľa tých výsledkov, ktoré teraz vidíme, tak tých 25% rozhodne nedosiahneme. Ale uvidíme ako sa tie čísla ešte cez deň posunú.

Ako si vysvetľujete, že Andrej Babiš si za hlavného súpera vybral práve Vás a práve na Vás mieril najväčšiu časť kritiky?

Pretože sme to boli my, ktorí sme rozkrývali jeho stret záujmov, rokovali sme o tom v Európskej komisii. No a keď niekto podvádza a vy na to poukazujete, logicky ste jeho najväčší nepriateľ.

16:25 Záujem Čechov žijúcich v Británii o voľby bol tak veľký, že sa pred veľvyslanectvom v Londýne tvorili dlhé rady, povedal pre ČTK český konzul Pavel Duchoň.

Hlasovanie bolo totiž pomalšie ako inokedy pre možnosť krúžkovania preferenčných hlasov.

V Londýne sa volebná miestnosť zatvorila o 12:00 hod miestneho času (13:00 SELČ), ale v tej chvíli bola ešte pred budovou pomerne dlhý rad záujemcov. Personál ambasády preto podľa Duchoňa prítomných v súlade so zákonom pustil dovnútra, aby mohli ešte hlasovať a až potom bránu uzavrel.

16:22 Hnutie ANO bude považovať za veľký úspech, ak získa okolo 28 percent, tvrdí ministerka Dostálová. Spoluprácu si dokáže predstaviť s akoukoľvek zvolenou stranou.

16:20 Spočítaných je o niečo viac ako dve tretiny hlasov a výsledky naznačujú povolebný pat. Práve v tomto momente prepočty Českého rozhlasu na poslancov ukazujú, že opozičné koalície by mali spolu sto hlasov, teda presnú polovicu.

16:14 Podľa priebežných výsledkov Česko ovládli dva subjekty. Na Morave, v južných Čechách a v Prahe dominuje koalícia SPOLU, Sliezsko, stredné a severné Čechy ovládlo ANO. Informuje Česká televízia.

16:10 Do štábu ANO prichádzajú prví politici, čakajú na nich novinári, ale vyjadrenia sú podľa očakávania veľmi nekonkrétne. Čakajú na ďalšie výsledky a o budúcej vláde by chceli začať rokovať už dnes večer.

16:06 Ani v PirátoSTANe, podobne ako u ANO, to nie je tradičné miešanie novinárov a politikov ako to bolo vo volebnom štábe u Pirátov pred štyrmi rokmi. Stretnúť sa a rozprávať s Ivanom Bartošom nebol problém.

Lídri koalície však zrejme ešte dnes do štábu nedorazili - aspoň nie tam, kde by ich novinári mohli vidieť. Bola tu hŕstka ich poslancov či poslankýň, na ktorých sa českí novinári okamžite vrhli, ale veľa neprezradili. V tomto stave sčítania výsledkov podľa ich slov nemajú čo povedať.

16:04 Po sčítaní hlasov z takmer polovice volebných obvodov vedie vo voľbách do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR hnutie ANO premiéra Andreja Babiša so ziskom 29,83 percenta hlasov pred koalíciou SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 - 24,51 percenta) a koalíciou Piráti a Starostovia (13,83 percenta).

Po sčítaní viac ako 48 percent hlasov voličov by v prepočte na mandáty hnutie ANO spolu so stranou Sloboda a priama demokracia (SPD) obsadili v snemovni 99 kresiel, ďalších osem by mala Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD). Koalícia SPOLU, Pirátov a starostov by získala 93 mandátov.

Volebná účasť dosiahla 63,91 percenta.

15:58 Prvé výsledky naznačujú, že komunisti by sto rokov po vzniku mohli skončiť mimo parlamentu. Po zrátaní asi 40 percent hlasov majú len o niečo viac ako štyri percentá, pričom podporu majú najmä na vidieku, odkiaľ tradične prichádzajú výsledky skôr ako z väčších miest.

Mimo parlamentu môžu skončiť aj ďalšie strany, ktoré sa v prieskumoch pohybovali okolo kľúčových piatich percent – sociálna demokracia alebo nové hnutie Prísaha.

„To pridajte,“ reagovala jednotka pražskej kandidátky sociálnej demokracie Jana Maláčová na poznámku, že odhady strane dávajú 5,2 percenta. Aj ČSSD je však tradične silnejšia mimo väčších miest a dá sa tak očakávať, že sa z tohto čísla bude uberať.

15:55 Jan Hamáček vyhlásil, že rezignuje na post predsedu ČSSD, ak sa sociálnym demokratom nepodarí prekonať päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti. Podľa priebežných výsledkov na nej ČSSD osciluje, stále teda hrozí, že sa najstaršia česká strana tentoraz vôbec nedostane do snemovne.

15:49 Vyše 40 percent sčítaných volebných okrskov zatiaľ ukazuje víťazstvo hnutia ANO.

15:31 Po sčítaní štvrtiny všetkých volebných okrskov stále s náskokom vedie Babišovo ANO.

15:25 Novinári sa nedostanú do všetkých častí La Fabriky, kde má volebnú centrálu Piráti a STAN. Členovia, hostia a sympatizanti majú vyhradený priestor s vlastnou párty.

Naproti tomu novinári zas svoje vlastné priestory. Organizátori ich rozpoznajú ľahko: novinári majú "badge" press a hostia na piráto-starostovskú párty s pivom a barom. Tieto priestory oddeľuje raut a veľké kovové dvere. SME sa však podarilo urobiť fotku aj z tejto časti volebného štábu.

O novinárov, členov aj sympatizantov sa Piráti a starostovia starajú dobre. Pripravili pre nich raut. V ponuke sú: panna cotta s malinami, humus, mini tortilly, bagetky, praclíky, cézar šalát, kuracie rezne, vyprážaný karfiol, hranolky, kuskus a ratatouille.

15:20 S pribúdajúcimi sčítanými okrskami hnutie ANO len mierne klesá. Priebežné výsledky mu pripisujú zisk tesne nad 30 percentami. Druhá je s rozdielom 6,5 percentuálneho bodu koalícia Spolu, priebežné výsledky hovoria o zisku 23,76 percent.

15:19 Vo volebnom štábe ANO pokračuje pasívna atmosféra. Novinárov od politikov oddelili, prípadné rozhovory musia prejsť sitom mediálneho oddelenia strany, takže neprebieha tradičné odchytávanie politikov. A zrejme ani niet koho, poslanci a ministri by mali prísť až po 16. hodine, premiér Babiš večer.

15:12 Úspech bude pre koalíciu SPOLU viac než sto mandátov bez ohľadu na získané percentá, hodnotí Jan Jakob z koalície.

15:08 Český štatistický úrad zatiaľ spracoval odovzdané hlasy v siedmich percentách volebných okrskov. Podľa priebežných výsledkov zatiaľ presvedčivo vedie hnutie ANO premiéra Andreja Babiša.

15:03 Podľa prvých údajov Českého štatistického úradu zvíťazilo hnutie ANO premiéra Andreja Babiša so ziskom 31,6 percenta hlasov. Sčítane sú však zatiaľ iba hlasy z menej ako dvoch percent volebných okrskov.

14:50 V Brne-stred skončili voľby o polhodinu neskôr kvôli 50 ľudom. Zákon totiž umožňuje dovoliť osobám, ktorí prišli do 14:00.

14:45 Prvý sčítaný obvod je v obci Žimutice v Juhočeskom kraji. Hnutí ANO získalo 35 percent, SPD 20 percent, Spolu 15 percent, KSČM 15 percent, Piráti a Starostové 5 percent, Přísaha 5 percent a Trikolora 5 percent.

14:39 Piráti a Starostovia si veria, čo ukázali aj heslom svojej wi-fi, podľa ktorého by budúcnosť mohla patriť práve im. Wi-fi alebo aj stream Českej televize vo volebnom štábe zrejme nezvláda nápor prítomných novinárov a pripojení. V štábe teraz budú ešte čakať niekoľko hodín, okolo 17:00-18:00 by mohlo byť spočítaných dosť hlasov na jasné závery.

ČT si neobjednala exit poll, keďže voľby sa skončili cez deň a výsledky budú do večera aj tak známe. Hneď po spočítaní takmer všetkých okrskov plánujú dvaja lídri koalície Ivan Bartoš a Vít Rakušan v kampaňovej centrále prejavy k výsledkom volieb a tlačovú konferenciu. Pred časom sa vyjadrili, že za neúspech budú vnímať výsledok pod 25 percent.

14:33 Koalícia Spolu 25 percent, druhí Piráti so Starostami s 22 percentami a Babišovo ANO len s 21 percentami. Takto vyzerajú výsledky na čele volieb podľa bádateľov z Univerzity Karlovej a Akadémie vied ČR.

Vďaka spolupráci so Seznam Zprávy, Deníkom N a Novinkami sa dostali k odpovediam od 105-tisíc ľudí, na základe naprojektovali možné výsledky. Ide však len o experiment, ktorí chcú zdokonalovať.

Nejde totiž o čisto reprezentatívnu vzorku a odpovede tak podľa rôznych parametrov upravovali, aby boli výsledky presnejšie. Metóda vznikla ako možné doplnenie agentúrnych prieskumov.

„Najväčším úspechom by pre nás nebolo to, keby sme boli lepší ako agentúry, ale keby sa naša metóda ukázala dostatočne prakticky využiteľné, že by agentúry do niekoľkých rokov začali nás prístup používať ako doplnok toho, čo už robia,“ povedal pre Seznam Zprávy jeden z autorov Jaromír Mazák.

14:29 V Bedřichově v Libereckom kraji odvolilo viac ľudí, než má táto obec obyvateľov. Žije tam 272 oprávnených voličov, volebná komisia však už v týchto momentoch eviduje 461 hlasov.

14:27 Vo voľbách kandidovalo 22 subjektov – časť z nich sú samostatné strany a časť koalície zložené z viacerých strán. Na to, aby sa dostali do snemovne, musia strany získať aspoň päť percent hlasov. Rozdielne pravidlá platia pre koalície.

Dvojkoalícia musí získať aspoň osem percent hlasov, troj- a viacčlenné koalície potrebujú získať najmenej 11 percent hlasov.

Predvolebné prieskumy mierne favorizovali vládnuce hnutie ANO premiéra Babiša.

14:20 V centrále ANO mali televízne štáby prvé živé vstupy po zatvorení volebných miestností. Podľa Českej televízie politici ANO považujú za úspech výsledok nad 27 percent, ak dostanú medzi 25 až 27 budú v podstate spokojní, ak menej, bude to pre nich neúspech.

14:00 Zatvorili sa volebné miestnosti a tým sa skončilo hlasovanie v parlamentných voľbách.

V Česku sa tentokrát nerobia exit polly, takže prvé výsledky, ktoré by mohli byť smerodajné a o ktorých sa dá diskutovať, by sa mali objaviť až o niekoľko hodín.

13:58 Piráti a Starostovia (koalícia Piráti a STAN) sa schádzajú v divadle La Fabrika, kde už o pár minút budú sledovať prichádzajúce výsledky volieb. Zatiaľ sú tu však najmä novinári a keďže koalícia siaha na popredné priečky, Česká televízia tu má aj vlastné volebné štúdio.

13:55 Posledné predvolebné prieskumy naznačujú, že Česko čakajú búrlivé povolebné rokovania. Ani zo spojenia koalície Spolu a dvojkoalície Piráti/STAN totiž nemusí vzísť väčšina v snemovni.

Vládne hnutie ANO sa zasa viac nemôže spoliehať na ČSSD a komunistov. Obom stranám totiž hrozí, že zo snemovne vypadnú. „A práve toho sa bojíme,“ hovoria Lenka a Jitka, ženy v strednom veku, ktoré ešte v piatok odvolili v mestskej časti Praha 4.

Svoju voľbu si nechali pre seba, no obe jednoznačne vyhlásili, že odmietajú Babišovo ANO. Boja sa však, že by sa s hnutím premiéra mohli spojiť aj strany, ktoré v kampani prípadnú spoluprácu s ANO jednoznačne odmietli.

„Oni síce v kampani niečo narozprávajú a povedia, s kým do vlády určite nepôjdu. Ale potom sa skončia voľby, tie niečo ukážu a zrazu je všetko inak. Napokon sa možno dohodnú aj strany, ktoré sa proti sebe celý čas vymedzovali,“ uzatvára Jitka.

13:51 Štáb koalície Spolu pomaly zapĺňajú novinári. Tváre lídrov zatiaľ možno pozorovať len na vyvesených baneroch a fotkách, ktoré projektor premieta na plátno nad pódiom. Politici do štábu dorazia neskôr.

13:44 Hnutie ANO premiéra Andreja Babiša si svoju volebnú centrálu rozložilo mimo centra Prahy v časti Chodov, kde má aj stranícke sídlo.

Napriek tomu, že volebné miestnosti sa čoskoro zatvárajú, strana akoby pokračovala v kampani, čo naznačuje heslo na wifi, do ktorej vniesla hlavný slogan "Až do roztrhania tela". Politici sa zatiaľ pred novinármi neukázali, takže sa o atmosfére či spokojnosti z kampane veľmi nedá hovoriť.

13:13 Okrem volieb sa v Olomouckom kraji koná aj referendum. V Tovačově na Přerovsku hlasujú i o rozšírení ťažby štrkopiesku.

13:08 Zamestnanec radnice v mestskej časti Brno-Žabovřesky v piatok večer omylom uväznil komisiu vo volebnej miestnosti. Zabudol totiž, že sa tam konajú voľby, a budovu pri odchode zakódoval. Informoval o tom v sobotu spravodajský portál iDNES.cz.

Na mieste zasahovala aj mestská polícia. Jej hovorca Jakub Ghanem uviedol, že incident trval iba chvíľu a nikto nebol obmedzený na ústavnom práve voliť.

12:59 Brnenská polícia nenašla vo volebných miestnostiach žiadne výbušné zariadenie. Okrem toho polícia zaznamenala prípady nedodržiavania protipandemických opatrení vo volebných miestnostiach. Bolo ich však menej ako v piatok.

12:47 V Brne kontrolujú volebné miestnosti kvôli anonymnému nahláseniu bomby.

12:16 Niektoré obvody v Karlových Varoch hlásia už teraz vyššiu účasť ako pred štyrmi rokmi. Voliť chodia vo veľkej miere podľa informácií portálu Novinky.cz aj prvovoliči a ľudia, ktorí nezvykli hlasovať.

12:12 Česko sa vo voľbách do snemovne rozdelí na 14 volebných obvodov.
Tvorí ich 13 krajov + hlavné mesto Praha, ktoré je samostatným volebným obvodom.
Strany pre každý obvod zostavujú inú kandidátku.

Najsledovanejší súboj volieb sa preto podľa politológov neodohrá v hlavnom meste, ale neďaleko nemeckých hraníc – v Ústeckom kraji.

Tam totiž proti sebe stoja súčasný premiér a šéf hnutia ANO Andrej Babiš a predseda Pirátov Ivan Bartoš, ktorý v kraji vedie spoločnú kandidátku koalície Piráti/STAN.

11:57 Jiří odvolil už v piatok v Základnej škole Mendiků v mestskej časti Praha 4. Svoj hlas dal koalícii Spolu, v minulosti volil stranu ODS, ktorá je dnes súčasťou tejto koalície.

„Navyše vidím, že je to koalícia, ktorá má najväčšiu šancu poraziť Babišovo ANO. Televízne diskusie s lídrami som nesledoval. Z toho, čo som zachytil, to bol cirkus, na základe ktorého som si názor vytvárať nechcel,” povedal Jiří pre SME.

11:35 Tento rok sa hlasy budú po prvý raz prepočítavať na mandáty podľa nových pravidiel. Namiesto d'Hondtovej metódy sa použije Imperialiho kvóta.

Imperialiho kvóta zvýhodňuje tie strany, ktoré z volieb vzídu ako úspešnejšie. Zvýhodňuje ich však miernejšie, než pôvodná d'Hondtova metóda. Tá totiž v posledných voľbách do snemovne výrazne zvýhodnilo hnutie ANO na úkor malých strán.

Hnutie ANO v roku 2017 totiž voľby presvedčivo vyhralo. Hnutie STAN na čele s Vítom Rakušanom len tesne prekonalo päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti. Obe strany sa dostali do Poslaneckej snemovne. Babišovo ANO získalo 1,5 milióna hlasov a v dvestočlennej snemovni ho vďaka tomu zastupovalo 78 poslancov.

Hnutie STAN volilo 262-tisíc Čechov, v snemovni má však táto strana iba šesť poslancov.

Babišovej strane v prepočte na zisk jedného poslaneckého mandátu stačilo približne 19-tisíc hlasov. Zato hnutie STAN potrebovalo na získanie každého jedného poslanca viac než dvojnásobok, v prepočte takmer 44-tisíc hlasov na získanie jedného mandátu.

Práve túto nerovnosť šancí malých a veľkých strán zmierňuje novozavedený prepočet mandátov podľa Imperialiho kvóty.

11:31 Mnohé obvody hlásia vysokú volebnú účasť, v piatok večer niekde presahovala až 50 percent.

Pred štyrmi rokmi bola účasť za obidva dni 60,84 percenta oprávnených voličov – v sobotu však býva záujem nižší.

Členka komisie v jednom z volebných obvodov v severomoravskom okrese Šumperk pre Právo povedala, že účasť na voľbách je zatiaľ najvyššia zo všetkých volieb, ktoré si pamätá.

Prišlo údajne aj veľké množstvo mladých ľudí. Veľký záujem o voľby bol už v piatok okrem ďalších územných celkov i v Libereckom kraji na severe Čiech a rovnako aj v hlavnom meste Praha.

11:27 Predseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v sobotu ráno odvolil v Telči. Pri tejto príležitosti uviedol, že stav prezidenta by sa teraz nemal riešiť podľa ústavy.

O zdravotnom stave Miloša Zemana je podľa neho spoločnosť informovaná, hoci to niektorým môže pripadať ako nedostatočné.

11:05 Voľby na juhu krajiny prebiehajú doteraz bez problémov. Volebná účasť sa tu zatiaľ pohybuje okolo 40 percent.

10:36 V obci Mikulčice, ktorú postihlo tornádo, je podľa infomácií ČT volebná účasť vysoká. K urnám tam doteraz prišlo vyše 50 percent voličov.

8:50 Vo Fakultnej nemocnici Brno odovzdalo volilo v prvý volebný deň 112 pacientov. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Veronika Plachá.

Desiatky pacientov volili aj vo Fakultnej nemocnici u svätej Anny v Brne, zhruba dvadsiatka odovzdala hlas v Nemocnici Znojmo.

8:06 Volebná účasť dosiahla podľa odhadov do piatkových skorých večerných hodín zhruba 20 percent, čo je podobná úroveň, aká bola pred štyrmi rokmi.

České ministerstvo zahraničných vecí zaregistrovalo v piatok rekordný záujem o hlasovanie v zahraničí. O voličské preukazy na zastupiteľských úradoch požiadalo vyše 2400 ľudí, čo je o polovicu viac než pri prezidentských voľbách v januári 2018.

V českých parlamentných voľbách môže hlasovať viac než osem miliónov oprávnených voličov. O 200 poslaneckých mandátov sa aktuálne uchádza 22 subjektov – 20 politických strán a dve volebné koalície.

8:01 Volebné miestnosti sa opäť otvorili o 08.00 h, zatvoria ich o 14.00 h.

Po uzavretí volebných miestností v sobotu popoludní sa začne sčítavanie hlasov. Priebežné výsledky bude zverejňovať Český štatistický úrad podľa toho, ako ich budú doručovať jednotlivé volebné komisie.

Relevantné výsledky budú známe až v sobotu neskoro popoludní alebo večer.

7:41 Tri stovky Čechov v piatok odovzdali svoje hlasy na ambasáde v Paríži. Pre ČTK to potvrdil veľvyslanec Michal Fleischmann, podľa ktorého chodili hlasovať prevažne mladí ľudia.

6:00 V piatok mohli českí občania hlasovať aj na veľvyslanectvách v Bratislave a Londýne. Na oboch miestach sa tvorili rady.

Zložitejšia bola príprava volieb na ambasáde v Moskve, kde má Česko po jarnej diplomatickej roztržke okolo kauzy Vrbětice menej personálu a voličov vo zvýšenej miere kontrolovala polícia.

5:30 V piatok odvolil aj prezident Miloš Zeman. Hoci v posledných dňoch sa čoraz viac diskutovalo o jeho zdravotnom stave a jeho hovorca Jiří Ovčáček v priebehu piatka priznal, že je prezident chorý, Ovčáček na twitteri zverejnil fotografie, ako Zeman odovzdal svoj hlas sediac v kresle na zámku v Lánoch.

"Úplne normálne voľby. Akurát pán prezident nešiel k nám, ale my k nemu," povedal šéf okrskovej komisie.

5:00 Parlamentné voľby 2021 v Česku sa začali už v piatok, ľudia mohli hlasovať od 14. do 22. hodiny. Už v prvý deň odovzdali svoj hlas všetci predsedovia parlamentných strán.

Súvisiaci článok Idem voliť najmenšie zlo. Česi už hlasujú, rozprávali sme sa s voličmi Čítajte 

Ako prvý z vrcholných politikov volil Tomio Okamura (SPD) v Prahe. Premiér Andrej Babiš a predseda Pirátov Ivan Bartoš hlasovali v Úsťanskom kraji.

Babiš pri hlasovaní povedal, že jeho vláda sa nemá za čo hanbiť a potrebuje pokračovať v rozbehnutých projektoch. Zopakoval, že kandiduje naposledy.

Teraz sa rozhoduje, kam bude Česká republika v nasledujúcich rokoch smerovať, či to bude k tej postcovidovej obnove krajiny, alebo či to bude republika, kde sa nebude inovovať, kde sa bude žiť na dlh.

Ivan Bartoš, predseda Pirátov

Šéf Pirátov Bartoš volal k urnám všetky vekové kategórie. "Teraz sa rozhoduje, kam bude Česká republika v nasledujúcich rokoch smerovať, či to bude k tej postcovidovej obnove krajiny, kde nakopneme ekonomiku, začneme sledovať svetové trendy, alebo či to bude republika, kde sa nebude inovovať, kde sa bude žiť na dlh," povedal Bartoš.

Volil aj predseda ODS a kandidát koalície SPOLU na premiéra Petr Fiala. Česko je podľa neho na križovatke a má šancu ukončiť osemročné vládnutie populistov.

Server iDNES.cz si tiež všimol , že predsedníčka Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková volila bez rúška. Prítomnému policajtovi, ktorý ju na túto skutočnosť pri volebnej miestnosti upozornil, odvetila: "Nie, nemám, ďakujem, nechcem."

V priebehu piatka do 18:30 dosiahla volebná účasť 20 percent, informovala Česká televízia. Je to podobná úroveň ako pred štyrmi rokmi.

V sobotu pokračuje hlasovanie od 8. do 14. hodiny.

Ďalšie informácie o parlamentných voľbách v Česku 2021

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 2. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 3. 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal ocenenie
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 8. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 663
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 837
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 860
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 510
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 455
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 2 649
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 469
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

 Najmenej na troch miestach v Baltskom mori uniká plyn.

Do zimy plynovod už neopravia.


53m
Peter Tkačenko

Určite existuje človek, ktorý by robil menej hanby a neslúžil temným silám.


4 h
Niekdajší výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika na súde v Banskej Bystrici.

Súd počúval Kropila tri dni.


33m
Nelegálne referendá v okupovaných oblastiach Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 19 h
SkryťZatvoriť reklamu