BRATISLAVA. Krátko po polnoci na 13. júla sa na českom úrade vlády začala rozsiahla policajná akcia. Razie na ďalších miestach prebiehali až do skorého rána. Ich dosahy je cítiť dodnes.
V putách skončili asistentka a dnes už manželka premiéra Petra Nečasa, ktorý o štyri dni rezignoval a na jeseň sa konali predčasné voľby. Do vrcholovej politiky vyniesli Andreja Babiša, druhého najbohatšieho Čecha, ktorý ju odvtedy ovládol.
V deň razie vyšiel prieskum, v ktorom sa Babišova strana ANO 2011 (neskôr už len ANO) ani neobjavila. Do konca augusta jej nikdy nenamerali viac ako dve percentá. Potom však prišiel rýchly rast – septembrových 12 a nakoniec volebných 18,65 percenta.
Babiš sa stal ministrom financií, čoskoro ovládol prieskumy. Kým razia zrazila na kolená pravicu na čele s Nečasovou ODS, vládnutie s Babišom takmer položilo sociálnych demokratov.
O štyri roky neskôr sa Babiš sám stal premiérom. Zopakovať si to môže aj po voľbách, ktoré sa konajú tento víkend.
Ako sa zo známeho podnikateľa s pochybným pozadím, so slovenským pôvodom a prízvukom stal za pár rokov hegemón českej politickej scény?
Ako sa to začalo?
Prvého septembra 2011 prišiel Babiš domov krátko pred polnocou. V Českej televízii prezident Václav Klaus povedal, že korupcia v Česku nie je o nič horšia ako v západných krajinách, len nie je taká uhladená.
„To naozaj myslí Klaus vážne, že v Česku je miera korupcie ako inde na Západe? No to snáď nie je možné,“ opísal neskôr Babiš svoje vtedajšie myšlienky v úvode knihy O čom snívam, keď práve nespím. Radšej vypol televízor a išiel spať s tým, že ho rozhorčenie azda prejde.
Neprešlo, o pár týždňov si na rozhovor pozval Hospodářské noviny a spustil tirádu tvrdení, ktoré potom roky opakoval – o kmotroch napojených na politikov, o rozbujnenej korupcii, proti ktorej sa musia ľudia spojiť a vymeniť súčasných politikov.

Vtedy vraj sám do politiky nechcel. Chcel byť len šéfom megakoncernu Agrofert a povedal len nahlas to, čo vedia všetci, tvrdí. A tak si zaregistroval známku ANO 2011 a začal spájať ľudí, ktorí mali podľa neho nádej na zmenu.
Či to tak bolo naozaj, nevieme. S Klausom mal spory dlhodobo, keďže jeho Agrofert okrem iného zarábal aj na biopalivách a ľudia z okolia Hradu to snažili obmedziť. V tomto spore vyhral Babiš.