BRUSEL. Návrh Holandska na prehodnotenie obchodných vzťahov a ďalšej spolupráce Európskej únie s Izraelom v súvislosti so situáciou v Pásme Gazy si postupne získava podporu viacerých členských štátov.
Ministri zahraničných vecí EÚ by o ňom mali rokovať budúci týždeň v Bruseli, informuje stanica Euronews.
Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Portugalsko a Švédsko verejne podporili návrh holandského ministra zahraničných vecí Caspara Veldkampa. Holandská vláda je pritom podľa Euronews dlhodobo považovaná za blízkeho spojenca Izraela.
Humanitárne a ľudské práva
V liste adresovanom šéfke zahraničnej politiky EÚ Kaji Kallasovej, ktorý získal portál Euronews, Veldkamp „humanitárnu blokádu“ Pásma Gazy považuje za porušenie medzinárodného humanitárneho práva, a tým aj Asociačnej dohody o vzťahoch a obchode medzi EÚ a Izraelom.

Článok 2 tejto dohody uvádza, že vzťahy „sa zakladajú na rešpektovaní ľudských práv a demokratických princípov, ktoré riadia ich vnútornú aj medzinárodnú politiku a predstavujú podstatný prvok tejto dohody“.
EÚ je najväčší obchodný partner Izraela. Myšlienku na prehodnotenie Asociačnej dohody po prvý raz nastolili Írsko a Španielsko v liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej pred 15 mesiacmi. Vtedy však nezískala jasnú podporu ďalšej členskej krajiny.
V súčasnosti už osem krajín výslovne podporilo túto iniciatívu pred rokovaniami na budúci utorok. Hoci na schválenie je potrebný konsenzus všetkých 27 členských štátov, ide o náznak posunu v postoji v rámci eurobloku.
Postoj EÚ na vojnu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy, ktorú vyvolali útoky Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023, je podľa Euronews dlhodobo hlboko rozdelený.
Zdá sa, že Holandsko zmenilo svoj prístup v súvislosti s desaťtýždňovou izraelskou blokádou, ktorá zastavila prístup humanitárnej pomoci do palestínskej enklávy. Izrael tvrdí, že ide o snahu vyvinúť tlak na Hamas, aby prepustil zostávajúcich rukojemníkov zajatých počas októbrových útokov.
Plán Izraela a zásady neutrality
Podľa plánov schválených minulý týždeň má Izrael v úmysle rozšíriť svoju vojnu proti Hamasu a nahradiť súčasný systém distribúcie pomoci, čím agentúry OSN odsunie na vedľajšiu koľaj. OSN tento plán odsúdila ako „úmyselnú snahu využiť pomoc ako zbraň“.
Šéf holandskej diplomacie v liste uviedol, že tieto plány sa zdajú byť nezlučiteľné so „zásadami neutrality, nestrannosti a nezávislosti“. Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul medzičasom naznačil podporu podobnému plánu distribúcie pomoci.
Počas svojej návštevy Jeruzalema tento týždeň uviedol, že pomoc bude naďalej prúdiť „na základe medzinárodných humanitárnych princípov“.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?