GAZA. Najmenej osem ľudí vrátane štyroch malých detí prišlo v nedeľu o život pri izraelskom vzdušnom útoku na stany s vysídlencami v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, uviedol gazský úrad civilnej ochrany, informuje agentúra AFP.
Izraelské stíhačky v noci na nedeľu zaútočili na tri stany, v ktorých sa nachádzali desiatky vysídlených osôb, pričom zahynulo „osem ľudí vrátane štyroch detí vo veku od dvoch do piatich rokov a dve ženy“, spresnil hovorca úradu Mahmúd Bassal.
Izraelská armáda, ktorá obnovila svoju ofenzívu v Gaze 18. marca po dvojmesačnom prímerí, útok bezprostredne nekomentovala.
Na videozázname nafilmovanom agentúrou AFP je vidieť záchranárov, ako v tme sanitkou evakuujú telá, pričom jedno z nich sa nachádzalo v bielom plastovom vreci a ďalšie vrátane zraneného batoľaťa boli zabalené v dekách.
Bassal dodal, že izraelská armáda explozívami zničila aj päť domov vo východnej časti mesta Gaza na severe palestínskej enklávy a delostrelecky ostreľovala územie Abassa východne od Chán Júnisu. Informácie o prípadných obetiach neuviedol.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva riadené militantným hnutím Hamas v Gaze v sobotu uviedlo, že od obnovenia izraelskej ofenzívy 18. marca prišlo o život už najmenej 2701 ľudí. Celkový počet obetí od vypuknutia vojny v októbri 2023 tak podľa rezortu stúpol na vyše 52.810, cituje AFP.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?