KODAŇ. Súd v Kodani zamietol v piatok žalobu štyroch humanitárnych organizácií, ktoré obvinili Dánsko, že porušilo medzinárodné právo vývozom vojenskej techniky do Izraela.
Informovala o tom agentúra AFP.
Palestínska ľudskoprávna skupina al-Hak a organizácie Amnesty International, Oxfam a ActionAid Denmark uviedli, že sa proti rozhodnutiu odvolajú na dánskom Najvyššom súde.
Štvorica organizácií podala vlani žalobu na dánske ministerstvo zahraničných vecí a políciu s tvrdením, že existuje riziko použitia dánskeho vojenského materiálu, konkrétne komponentov lietadiel F-35, na „páchanie vážnych zločinov voči civilistom v Gaze“.

Dánske médiá Danwatch a Information v roku 2023 odhalili, že izraelské stíhačky F-35 boli vybavené komponentmi dánskej spoločnosti Terma.
Súd vo verdikte podľa AFP uviedol, že „žalobcov v prípade nemožno považovať za dotknutých takým priamym, jednotlivým a konkrétnym spôsobom, aby spĺňali všeobecné podmienky dánskej legislatívy týkajúce sa práva podať žalobu“.
Generálny tajomník ActionAid Denmark, Tim Whyte, v reakcii povedal, že toto rozhodnutie znamená, že v tomto prípade nie je nikto, kto by mohol preskúmať dodržiavanie medzinárodných dohovorov dánskou vládou. „Myslíme si, že je to veľmi nebezpečný precedens,“ uviedol pre AFP.
"Postoj Dánska ku kontrole vývozu, a to aj v súvislosti s programom F-35, je v súlade s platnými záväzkami práva EÚ a medzinárodného práva,“ napísalo v stanovisku dánske ministerstvo zahraničných vecí.
Žalobu v Dánsku podali v marci 2024 po podobnej žalobe humanitárnych organizácií v Holandsku. Tamojší súd vlani v decembri zamietol požiadavky propalestínskych skupín na úplný zákaz vývozu tovaru použiteľného na vojenské účely do Izraela.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?