GAZA CITY, BRATISLAVA. Nadránom koncom marca vyrazila skupina palestínskych záchranárov v Pásme Gazy na pomoc zraneným po izraelskom nálete. Keď sa na miesto nedostavili, ich kolegov poslali situáciu preskúmať. Takmer všetci zahynuli.
Zastrelili ich izraelskí vojaci, ktorí tvrdili, že prichádzajúce sanitky a hasičské auto boli hrozbou, pretože sa v nich prevážali teroristi. Medzinárodné organizácie ich obvinili z klamstva.
Zo lživých tvrdení ich najnovšie usvedčuje aj video z miesta činu, ktoré natočil jeden z ôsmich záchranárov na svoj telefón predtým, ako zomrel.
Medzinárodné právo zakazuje útoky na záchranárov v ozbrojených konfliktoch. „Izraelské sily ich zabili, keď sa snažili zachrániť životy. Žiadame odpovede a spravodlivosť,” povedal Tom Fletcher, šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí, ktorého cituje denník The Guardian.
Nejde o prvý prípad, keď Izrael počas vojny v Pásme Gazy poupravil svoje tvrdenia o útokoch. Najnovší prípad sa však netýka len sporu o zabití ľudí, ale aj toho, ako izraelská armáda pristúpila k telám.
V článku sa dočítate aj:
- čo video zachytáva,
- čo tvrdí izraelská armáda a čo humanitárne organizácie,
- čo sa stalo s telami záchranárov.
Video aj svedok
K streľbe došlo 23. marca pred mestom Rafah neďaleko egyptských hraníc. Stalo sa tak pár dní po obnovení izraelskej ofenzívy, ktorá ukončila prvú fázu dočasného dvojmesačného prímeria.
Izraelskí vojaci spočiatku tvrdili, že začali strieľať, pretože záchranárske vozidlá „sa podozrivo približovali" a v tme nemali zapnuté svetlá a núdzové svietidlá im neblikali. Spomínané video však ukazuje, ako z jasne označených sanitiek s výstražným svetlom vystúpia najmenej dvaja záchranári v uniformách s reflexnými prvkami.
Vzápätí sa ozvú výstrely. V pozadí tiež počuť modlitbu muža, ktorý video nahráva. „Mama, odpusť mi… prisahám, že túto cestu som si vybral, aby som pomáhal ľuďom," hovorí majiteľ telefónu, ktorého humanitárna organizácia Červený polmesiac identifikovala ako Rifaata Radwana.
Izraelské tvrdenia o svetlách rozporuje aj palestínsky záchranár Munther Abed, ktorý bol súčasťou posádky prvého auta a ako jediný prežil.
„Cez deň aj v noci je to rovnaké. Vonkajšie a vnútorné svetlá sú zapnuté. Všetko vám hovorí, že je to vozidlo záchrannej služby, ktoré patrí palestínskemu Červenému polmesiacu. Všetky svetlá boli zapnuté, kým sa vozidlo nedostalo pod priamu paľbu,“ opísal pre web BBC.

Sporné tvrdenia
Izrael pôvodne trval na tom, že zásah bol odôvodnený. „Izraelské obranné sily (IDF) nezaútočili na sanitku náhodne,“ vyhlásil izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar na tlačovej konferencii krátko po útoku. Izraelská armáda však od zverejnenia videa svoje tvrdenie pozmenila.
Nemenovaný vojenský predstaviteľ pre viaceré médiá povedal, že pri pôvodnej správe incidentu došlo k chybe. „V súčasnosti sa domnievame, že osoba, ktorá podala prvotnú správu, sa mýlila. Snažíme sa pochopiť prečo," cituje ho agentúra Reuters.
Izraelskí predstavitelia dôkazy vrátane videa vyšetrujú. Prvé interné zistenia poskytli v nedeľu, ale zatiaľ ich nezverejnili.
Izrael naďalej tvrdí, že jeho vojaci pri streľbe zabili niekoľkých členov teroristických organizácií Hamas a Islamský džihád. Neposkytol na to však žiadne dôkazy.
Jeho vojenskí predstavitelia tvrdia, že pri útoku zabili člena Hamasu Mohammeda Amina Šobakiho. Na zozname obetí sa však takéto meno nenachádza.
Prípad vyvolal medzinárodné pohoršenie. Izrael čelil veľkej kritike aj v apríli 2024, keď pri útoku na vopred ohlásený konvoj humanitárnej organizácie World Central Kitchen izraelskí vojaci zabili siedmich humanitárnych pracovníkov.
Izraelská armáda povedala, že mierila na ozbrojencov, priznala však, že jej velitelia nesprávne určili ich polohu.

V plytkom hrobe
Rozpor medzi Izraelom a neziskovými organizáciami nastal aj pri tvrdení, ako telá pochovali. Konkrétne ide o pätnásť mŕtvych ľudí - osem záchranárov, šiestich pracovníkov civilnej obrany Pásma Gazy a jedného zamestnanca OSN.
Izraelčania ich pochovali v plytkej jame v piesku neďaleko miesta činu. Hovoria, že hneď upovedomili OSN, no telá prikryli, aby sa k nim nedostala divá zver.
OSN uviedla, že túto informáciu od izraelských úradov dostala. Hovorí však tiež, že úrady jej predstaviteľom niekoľko dní blokovali k hromadnému hrobu prístup. Najmenej jedna z obetí mala podľa Červeného polmesiaca zviazané ruky, čo svedčí o tom, že ho zabili až po zadržaní.
Humanitárni pracovníci tiež stále žiadajú odpoveď na otázku, prečo spolu s telami izraelská armáda stlačila a zakopala aj ich vozidlá - sanitky, hasičské auto a auto OSN.
OSN aj Červený polmesiac preto požadajú nezávislé a medzinárodné prešetrenie incidentu. „Vyvodenie zodpovednosti by si nikdy nemalo vyžadovať videodôkazy. Na uznanie pravdy by nemalo byť potrebné celosvetové pobúrenie," povedala pre médiá hovorkyňa Červeného polmesiaca Nebal Farsarkh.

Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?