RAMALLÁH. Izraelský minister obrany Jisrael Kac vyhlásil, že Izrael nedovolí, aby Palestínska samospráva prevzala kontrolu nad okupovaným Západným brehom Jordánu.
Vyjadril sa tak počas návštevy tohto územia spoločne s ministrom financií Becalelom Smotričom, ktorý oznámil, že vlani na Západnom brehu zdemolovali rekordné množstvo palestínskych stavieb.
Informuje o tom agentúra AFP.
„Tak ako likvidujeme palestínsky terorizmus v teroristických táboroch Džanín, Túlkarim a Núr Šams, zabránime akémukoľvek pokusu Palestínskej samosprávy prevziať kontrolu nad Judskom a Samáriou a ublížiť izraelským osadníkom,“ povedal Kac vo videu z návštevy Západného brehu Jordánu.
Podľa vyhlásenia z Kacovej kancelárie, o ktorom informoval portál The Times of Israel (TOI), ministri cestou v Predjordánsku potvrdili svoj záväzok voči tamojším židovským osadám a voči potláčaniu nelegálnej palestínskej výstavby.
„Západný breh Jordánu je srdcom Izraela a budeme ho ochraňovať všetkými možnými prostriedkami," dodal Kac.
„Vlani bol prekonaný rekord v demolácii nelegálnych arabských stavieb v Judsku a Samárii (Západný breh Jordánu),“ vyhlásil Smotrič. Dodal, že na „víťazstvo v tomto boji“ je potrebné použiť ďalšie strategické nástroje, čo podľa AFP uviedol v súvislosti s budovaním nových izraelských osád.
Izrael, ktorého armáda okupuje Západný breh Jordánu od roku 1967, často búra alebo poškodzuje domy Palestínčanov obvinených z útokov proti Izraelčanom. Ľudskoprávne organizácie to označujú za vojnový zločin a kolektívny trest. Izrael tvrdí, že demolácie domov Palestínčanov majú slúžiť ako odstrašujúci príklad pre ďalších potenciálnych útočníkov.
Izraelská armáda začala 21. januára - len dva dni po začiatku prímeria medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy - s operáciou zameranou na palestínske ozbrojené skupiny na severe Západného brehu Jordánu. Od začiatku tejto operácie bolo podľa OSN vysídlených približne 40-tisíc tamojších obyvateľov.
Smotrič v pondelok podal demisiu na post ministra financií, avšak už v stredu sa chce do funkcie oficiálne vrátiť. Odchodom z vlády sa vrátil do Knesetu s cieľom vytlačiť svojho náhradníka Jicchaka Krojcera zo strany Ocma jehudit, s ktorou šla Smotričova strana Mafdal do volieb na spoločnej kandidátke a s ktorou mala v ostatnom čase spory.
Keďže zákon v Izraeli dovoľuje, aby ministri boli zároveň aj poslancami Knesetu - čo však Smotrič doteraz nevyužíval -, tentoraz sa rozhodol obsadiť obe funkcie.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?