Článok priebežne aktualizujeme
WASHINGTON, BRATISLAVA. Zhruba hodinu a pol spolu v utorok večer hovorili po telefóne americký prezident Donald Trump a ruský líder Vladimir Putin.
"Obaja lídri sa zhodli, že mierové úsilie sa začne so zastavením paľby v oblasti energie a infraštruktúry, ako aj rokovaniami ohľadom zabezpečenia námorného prímeria v Čiernom mori, úplného prímeria a trvalého mieru. Tieto rokovania sa začnú okamžite na Blízkom východe," citovala agentúra Reuters vyhlásenie Bieleho domu.
Rusko sa pri svojich útokoch na Ukrajinu často zameriava na elektrárne a inú energetickú infraštruktúru, napríklad transformátory či teplárne, aby tak tlačilo na civilné obyvateľstvo.
Ukrajina v rámci svojich možností, ktoré sa priebežne zlepšujú, odpovedá aj útokmi na ruské ropné rafinérie, čím útočí nielen na vojnový priemysel, ale aj na ruskú schopnosť získavať peniaze exportom nerastných surovín.
Pri návrhu na úplné 30-dňové prímerie, s ktorým už Ukrajina súhlasila, si Moskva kladie podmienky. Kremeľ ho podmieňuje zastavením všetkej zahraničnej vojenskej pomoci Ukrajine, ako aj zastavením poskytovania vojenských spravodajských informácií. Vo vyhlásení to nazval "kľúčovou podmienkou na zabránenie eskalácie konfliktu a na prácu na politickom a diplomatickom riešení".
Putin tak Trumpovi nedoprial úspech v podobe prímeria a jeho požiadavka ide zároveň proti aktuálnym ambíciám Európy, ktorá po zmene politiky vo Washingtone plánuje prevziať väčší diel pomoci brániacej sa Ukrajine.
Ukrajinský denník Kyiv Post na facebooku medzitým informoval, že ukrajinská metropola čelí leteckému útoku. Reportéri podľa denníka hlásia explózie a v meste znejú sirény.
Britský denník Guardian spomína aj kuriozitu, ktorá sa ocitla iba v ruskom vyhlásení k telefonátu. Putin podľa denníka navrhol zorganizovať hokejové stretnutia medzi ruskými a americkými hráčmi na americkej aj ruskej pôde. Biely dom vo svojom vyhlásení túto tému nespomínal.
Rusko aj Ukrajina popri tom súhlasili, že si vymenia po 175 vojnových zajatcov.
Trump s Putinom podľa agentúry nehovorili iba o Ukrajine. Výraznou témou telefonátu bol Blízky východ, kde Izrael aktuálne obnovil letecké útoky v Pásme Gazy.
Prezidenti hovorili o nutnosti zastaviť šírenie strategických zbraní a údajne sa zhodli aj na tom, že Irán by sa nikdy nemal dostať do takej pozície, aby bol schopný zničiť Izrael.
Islamský režim v Teheráne sa priebežne snaží vyvinúť jadrovú zbraň.
Reuters píše aj o tom, že Trump s Putinom sa zhodli, že zlepšenie vzájomných vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom by malo veľké výhody, medzi ktorými by boli "významné ekonomické dohody a geopolitická stabilita po dosiahnutí mieru," napísala agentúra.
Donald Trump doposiaľ často preberal proruské postoje k vojne. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nazval diktátorom, hoci to krátko na to poprel.
Zelenskému na stretnutí v Bielom dome vyčítal, že proti Rusku "nemá dosť dobré karty".
Civilistom sa uľaví
"Úprimný rozhovor," ako telefonát nazval Kremeľ, zväčša v diplomaticom slovníku znamená ostré rozdiely v názoroch, okomentoval vyhlásenie korešpondent BBC Frank Gardner.
Myslí si, že v súkromí je Trump sklamaný, že nedokázal dotlačiť Putina k celkovému 30-dňovému prímeriu, ktoré USA vyrokovali s Ukrajinou v Saudskej arábii.
Prímerie, ktoré sa vzťahuje na energetickú infraštruktúru, podľa neho bude úľavou pre ukrajinských civilistov, no pre Ukrajinu ako bojujúcu stranu nemusí byť výhodné. Na rozdiel od pozemného frontu sa totiž Ukrajine doposiaľ darilo ďalekonosnými dronmi zasahovať ruské ropné rafinérie či sklady palív.
Nechali na seba čakať
Presný čas telefonátu medzi Trumpom a Putinom sprevádzal chaos. Agentúry v utorok dopoludnia zverejnili správu, že sa má konať medzi 9.00 a 11.00 washingtonského času (14.00 až 16.00 stredoeurópskeho času).
Vladimir Putin mal do poslednej chvíle stretnutie s predstaviteľmi ruského priemyslu, ktoré sa časovo pretínalo s plánovaným telefonátom. Britská BBC pripomenula, že Putin má vo zvyku nechávať na seba čakať, aby tak dal najavo svoju dôležitosť.
Telefonát sa nakoniec začal zhruba o 15.00 stredoeurópskeho času a nebolo jasné, či sa omeškal alebo šlo o plánovaný čas.
Putin pred zástupcami priemyslu hovoril, že dominancia Západu sa končí a je to dlhodobý trend.
Podobná situácia nastala pri návšteve amerického emisára Steva Witkoffa v Moskve minulý štvrtok. Witkoff sa mal stretnúť s ruským diktátorom Putinom a hoci do Moskvy prišiel okolo poludnia miestneho času, stretnutie sa údajne odohralo až neskoro večer. Donald Trump však tieto informácie označil za nezmysly.
Zelenskyj povedal áno, Putin áno, ale
Na začiatku rokovaní o prímerí stáli oddelené stretnutia amerických delegácií s ruskými a ukrajinskými predstaviteľmi v Saudskej Arábii.
Washington po nepríjemnom fiasku, ktorého sa v Bielom dome dočkal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, zastavil vojenskú pomoc a poskytovanie spravodajských informácií Ukrajine, pričom práve druhý krok Donalda Trumpa zrejme výrazne pomohol Moskve pri vytláčaní vojsk z časti Kurskej oblasti, ktorú Ukrajina obsadila.

Ukrajinská delegácia v saudskoarabskej Džíde 11. marca prijala americkú ponuku na bezpodmienečné prímerie, ktoré by predbežne trvalo tridsať dní.
"Loptička je teraz na ruskej strane," vyhlásil vtedy Marco Rubio, americký minister zahraničia.
Medzi témami, ktoré americká a ukrajinská delegácia prebrali, bola vzájomná výmena vojnových zajatcov a návrat detí, ktoré Rusko unieslo z okupovaných území Ukrajiny a ponúklo v Rusku na adopcie.

Kremeľ ponúknuté prímerie formálne privítal, no fakticky ho neprijal, keďže tamojší líder Vladimir Putin počas tlačovky s bieloruským diktátorom Alexandrom Lukašenkom vyhlásil, že ešte treba rokovať o "nuansách".
Za jednu z nich pritom označil "pôvodné príčiny vypuknutia vojny," pričom Rusko svoj vpád na Ukrajinu priebežne zdôvodňuje rozširovaním NATO, postavením etnických Rusov na Ukrajine či vyzbrojovaním Ukrajiny.
Putin sa dožadoval aj zohľadnenia ruských úspechov v Kurskej oblasti, ako aj postupov na ďalších miestach frontu.
"Nič prekvapujúce. Je to nie prezlečené za áno," okomentoval to vtedy novinár Vitalij Ševčenko z BBC.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine