Putin pravdepodobne presunul svoju bezprostrednú pozornosť vo vojne na Ukrajine na krátkodobejšie ciele.
A to na upevnenie svojej pozície na územiach, ktoré jeho vojská obsadili, a posilnenie upadajúcej ruskej ekonomiky.
Referuje o tom web spravodajskej televízie CNN s odvolaním sa na najnovšie spravodajské informácie, ktoré preskúmali americkí a západní predstavitelia.
Americké a západné spravodajské služby nedávno zhodnotili, že Putin považuje súčasný vývoj za výhodný pre seba a má dostatok ľudských zdrojov na vedenie dlhšieho boja a dobytie celej Ukrajiny.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Myšlienka, že Putin zmenil svoj postoj, nahrávala americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho vyjednávačom, ktorí sa domnievajú, že ruský vodca by mohol byť ochotnejší zvážiť mierovú dohodu, uviedli dva americké zdroje.
Americkí predstavitelia sú však zároveň naďalej skeptickí voči Putinovi a jeho opakovaným vyhláseniam o jeho túžbe dosiahnuť mier. Existuje tiež presvedčenie, že aj keby Rusko súhlasilo s navrhovanou dohodou, mohlo by sa pokúsiť o obnovenie vojny a v dlhodobom horizonte sa pokúsiť o získanie väčšej časti Ukrajiny.
„Myslím si, že možno premýšľa, nechcem povedať o menších cieľoch, ale skôr realistickejších cieľoch pre blízku budúcnosť. Všetko naozaj závisí od toho, čo sú USA ochotné predložiť, aby si nielen pripísal víťazstvo na domácej pôde, ale aby mal naozaj pocit, že dosiahol niečo, čo si zaslúži výraznú pauzu v bojoch,“ povedal vysokopostavený predstaviteľ západných spravodajských služieb.
Ten tiež poukázal na Putinove opakované zmienky o historickom pôvode ruského ľudu a povedal, že si zachováva „dlhodobý cieľ“ obsadiť väčšinu Ukrajiny, „aspoň tie časti, ktoré sú v Putinových očiach kolískou ruskej civilizácie“.
Jeden európsky predstaviteľ sa domnieva, že Moskva je ochotná „hrať spolu“ s USA a obmedziť svoje bezprostredné ciele kvôli zlepšeniu vzťahov s Washingtonom, ale „zjavne sa vo vojne nevzdala svojich maximalistických cieľov“.
Kremeľ dúfa, že zlepšenie vzťahov „po taktickej pauze odvedie pozornosť a potom môžu použiť kombináciu vojenských, ekonomických, informačných a politických nástrojov na dosiahnutie Putinových cieľov na Ukrajine a mimo nej,“ povedal.
Podľa jedného zdroja začiatkom tohto roka americkí spravodajskí predstavitelia varovali Trumpových poradcov, že kontrola nad Ukrajinou zostáva Putinovou najvyššou prioritou aj po zachovaní režimu, a varovali pred akýmikoľvek uponáhľanými rokovaniami zo strany novej administratívy.
„Putinovo myslenie sa zmenilo, pretože verí, že má sympatického amerického prezidenta, ktorý nechápe, čo robí, a viac sa zaujíma o krátkodobé víťazstvá,“ povedal demokratický kongresman Jason Crow, člen Výboru pre spravodajské služby Snemovne reprezentantov. Dodal, že Putin „verí, že je možné dosiahnuť dohodu, ktorú jednoducho nikto nebude implementovať“.
Zároveň vysokopostavený americký predstaviteľ poznamenal, že cieľom Ruska je dosiahnuť uznanie čo najväčšieho množstva okupovaného územia a mať „čo najslabšiu Ukrajinu“. Zároveň nič nenasvedčuje tomu, že by sa Putinovi skutočne podarilo dobyť zvyšok Ukrajiny, keďže jeho vojská už dlho nezaznamenali výrazné prielomy na fronte. (SITA)