WASHINGTON, BRATISLAVA. Doterajšie neúspechy amerického prezidenta Donalda Trumpa v snahe ukončiť ruskú vojnu proti Ukrajine môžu mať vyústenie, ktoré by zasiahlo aj Slovensko.
Republikánsky senátor Lindsey Graham, považovaný za výrazného prezidentovho spojenca, vyhlásil, že má predbežný súhlas 60 senátorov, aby dokázal v hornej komore amerického kongresu presadiť nový balík sankcií proti Rusku, napísal denník Wall Street Journal.
Senátor dokonca očakával, že by mohol získať až 67 hlasov, čím by podľa WSJ dokázal prelomiť aj prípadné prezidentské veto.
Senátor Graham sa so sankčným balíkom pohrával už v apríli, no teraz dokázal získať aj podporu niekoľkých opozičných demokratov vrátane ich senátneho lídra Chucka Schumera a Bielemu domu. Moskve tak podľa denníka vysiela signál, že senát je odhodlaný konať, ak sa Trumpovi nepodarí dotlačiť Moskvu k prímeriu.
Sankcie by mali cieliť na Rusko, ale balík ráta s päťstopercentným americkým clom na tovar dovezený z krajín, ktoré od Ruska nakupujú ropu, zemný plyn, urán či ďalšie komodity.
Medzi ne patria aj Slovensko či Maďarsko.
V článku sa dočítate:
- Čo vieme o sankčnom balíku a o možnosti, že by sa stal skutočnosťou,
- ako by dopadol na európske krajiny,
- ako ho hodnotí expert,
- čo sa deje v mierovom procese medzi USA, Ruskom a Ukrajinou.
Teraz je neskoro rozhodovať sa
Graham podľa Wall Street Journal očakáva, že takto nastavené sankcie by mali najviac dopadnúť na Čínu, Indiu a Irán. Senátorova hovorkyňa Taylor Reidy podľa denníka poznamenala, že balík môže dopadnúť aj na európske štáty.
Dodala však, že na nedávnom stretnutí s diplomatmi z nemeckého, britského, poľského či francúzskeho veľvyslanectva bol konsenzus na tom, že čas rozhodovať sa, či sú štáty na strane Západu a Ukrajiny alebo na strane Ruska, už uplynul.
Napriek tomu ešte stále 17 percent zemného plynu a 18 percent skvapalneného plynu v Európskej únii pochádza z Ruska.
Česko v polovici apríla oznámilo, že sa po desaťročiach dokázalo odstrihnúť od ruskej ropy. Český premiér Petr Fiala to označil za historický bezpečnostný míľnik.
„Správy o tom, či potečie alebo nepotečie ruská ropy ropovodom Družba, sú síce zaujímavé, ale pre Českú republiku už nie sú dôležité,“ povedal minister financií Zbyněk Stanjura.
Slovensko je na tom inak. "Čo sa týka diverzifikácie zdrojov plynu, od nástupu vlády Roberta Fica vláda ani SPP nič zásadné neoznámili," poznamenal pre SME Karel Hirman, bývalý minister hospodárstva vo vláde Eduarda Hegera.
Upozornil, že Slovnaft, ktorý patrí pod maďarský koncern Mol, zvyšuje nákupy ropy z ropovodu Adria a z tankerov len pozvoľne.
Podobný problém vidí v nákupoch jadrového paliva. "Slovenské elektrárne začiatok nákupu paliva od (americkej firmy) Westinghouse odložili na neskôr a namiesto toho predĺžili kontrakt na nákup od ruského Tvelu," hovorí.
Vláda Roberta Fica podľa neho svoje kroky zosúlaďuje s Budapešťou, no nie s Prahou alebo Varšavou a slovenská energetika je tak veľmi zraniteľná nielen bojmi na Ukrajine, ale aj rozhodovaním v Moskve či vo Washingtone.
Hirman dodal, že hoci Hegerova vláda rozbehla stratégiu diverzifikácie, súčasná v nej nepokračovala.

Zdrvujúce sankcie
Graham podľa WSJ označil sankcie za zdrvujúce pre ruskú ekonomiku a vyhlásil, že ak rýchlo nenastane prímerie, je si istý, že "Senát začne konať spôsobom, ktorý tvrdo dopadne na Rusko".
Veľa závisí od rozhodnutia prezidenta Trumpa, ktorý sa síce doposiaľ v rokovaniach o mieri prikláňal na ruskú stranu, no v posledných dňoch naznačuje, že s kremeľským režimom stráca trpezlivosť.
Americký denník dodáva, že deklarovaná podpora väčšiny senátorov zatiaľ neznamená, že sa o sankciách bude hlasovať. Graham tvrdí, že Trumpa o svojej iniciatíve informoval, a hoci je ohľadom Trumpovho mierového úsilia optimistický, upozornil, že "to nemôže trvať večne".
Senát, v ktorom majú Republikáni väčšinu, zatiaľ dáva Trumpovi čas, Graham nestanovil presný limit, no hovorí, že rozhodnutie o hlasovaní je "otázkou týždňov".
Slovensko je top klientom Moskvy
Možnosť, že americké protiruské sankcie dopadnú na Slovensko, sa objavuje v čase, keď slovenská vládna koalícia pestuje intenzívne vzťahy s Moskvou a premiér Robert Fico sa tam chce zúčastniť na vojenskej prehliadke 9. mája.
Magazín Index v júli 2024 poukázal na fakt, že Slovensko je v rope a zemnom plyne stále jedným z najvýraznejších európskych partnerov Moskvy.
Helsinská organizácia CREA (Centrum pre výskum energie a čistoty vzduchu) vtedy zverejnila údaje, podľa ktorých za prvý polrok roka 2024 Slovensko nakúpilo ruské fosílne palivá za 1,8 miliardy eur.
Zdroje z predaja nerastných surovín sú významným príjmom ruského štátneho rozpočtu a pomáhajú tak financovať aj vojnu proti Ukrajine.
Export do USA je dôležitý pre slovenský automobilový priemysel, minister financií Ladislav Kamenický vo februári upozornil, že v rámci krajín V4 má Slovensko najväčší podiel exportu do Spojených štátov, pričom vývozu dominujú práve autá a stroje.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine