WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že jeho návrh, aby Spojené štáty prevzali kontrolu nad vojnou zničeným Pásmom Gazy a Palestínčania sa odtiaľ vysťahovali do zahraničia, sa "všetkým ohromne páči".
S týmto vyhlásením prišiel Trump napriek tomu, že Palestínčania, lídri krajín Blízkeho východu aj ďalšie vlády vo svete jeho návrh jednoznačne odmietli.
Trump svoj návrh o prevzatí kontroly nad Pásmom Gazy vyslovil v noci na stredu na tlačovej konferencii po stretnutí s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Bielom dome.
Americký prezident, ktorý len nedávno navrhol, aby Jordánsko a Egypt prijali Palestínčanov a "vypratali" tak vojnou zničené Pásmo Gazy, povedal, že USA zabezpečia obnovu palestínskej enklávy, pričom Palestínčania by sa mali odtiaľ vysťahovať do zahraničia, kde budú mať pokoj.

Trump však odmietol, že by USA obnovu Gazy platili. "Jeho administratíva bude spolupracovať s našimi partnermi v regióne na obnove tohto regiónu," povedala hovorkyňa bieleho domu Karoline Leavittová. Dodala, že Trump v rámci svojho plánu neplánuje vyslať do Gazy americké jednotky, ale ani to nevylučuje.
Pentagón chce preskúmať všetky možnosti
Trump v stredu svoj návrh obhajoval s tým, že sa všetkým páči a že "možno niečo urobíme neskôr", informuje stanica Sky News. Za Trumpov návrh sa postavil aj americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý povedal, že Trumpov návrh nebol myslený nepriateľsky.
"Bol mienený ako veľmi veľkorysý krok - ponuka na obnovu a na zodpovednosť za obnovu," povedal šéf americkej diplomacie. Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson podľa BBC povedal, že prezidentov návrh mnohí prijali s prekvapením, avšak myslí si, že "ľudia na celom svete ho privítali".
"Pokiaľ ide o Gazu, definíciou šialenstva je pokúšať sa robiť to isté znova a znova," uviedol americký minister obrany Pete Hegseth pred stretnutím s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Pentagóne.
"Prezident je ochotný myslieť nekonvenčne, hľadať nové a jedinečné dynamické spôsoby, ako riešiť problémy, ktoré sa zdajú neriešiteľné... Sme pripravení preskúmať všetky možnnosti," doplnil Hegseth.
Biely dom predtým uviedol, že Trump sa v rámci svojho návrhu na prevzatie Pásma Gazy Spojenými štátmi nezaviazal vyslať amerických vojakov na toto palestínske územie.
Návrh odsúdili
Trumpova myšlienka vyvolala medzinárodné odsúdenie a nesúhlas vyjadril aj niektorí republikáni v Kongrese, ktorí zväčša podporili iniciatívy šéfa Bieleho domu, ako sú pozastavenie zahraničnej pomoci a prepustenie tisícov federálnych zamestnancov.
Palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré viac ako 15 mesiacov viedlo s Izraelom vojnu v Pásme Gazy, tento nápad označilo za absurdný a nebezpečný.
Nie je jasné, či Trump bude svoj návrh presadzovať, alebo zaujal extrémny postoj ako vyjednávaciu taktiku, ako to už urobil pri iných záležitostiach.
Hegseth uviedol, že americké ministerstvo obrany sa bude snažiť dodávať Izraelu zbrane, ktoré "neboli dosiaľ dodávané, ktoré sú užitočné pri likvidácii radikálnych nepriateľov".
Trump dal armáde pokyn odblokovať dodávku 907-kilogramových bômb Izraelu, ktorú zastavila predošlá vláda prezidenta Joea Bidena.
Vyjadrenie Trumpa napríklad uvítal krajne pravicový bývalý minister národnej bezpečnosti Izraela Itamar Ben Gvir, ktorý na sociálnej sieti X napísal, že "povzbudzovanie" Palestínčanov k migrácii z enklávy je jedinou správnou stratégiou na skončenie konfliktu v Pásme Gazy. Izraelského premiéra vyzval, aby si túto politiku okamžite osvojil, píše agentúra Reuters.
Izraelský krajne pravicový minister financií Bezalel Smotrič je podľa spravodajského portálu The Times of Israel (TOI) proti premiestneniu obyvateľov Pásma Gazy do Jordánska alebo Egypta. Nazdáva sa totiž, že Palestínčania by mali byť posielaní do krajín, ktoré nemajú spoločnú hranicu s Izraelom.
Irán plán označil za "šokoujúci"
"Plán na vyčistenie Pásma Gazy a násilné vysídlenie palestínskeho ľudu do susedných krajín považujeme za pokračovanie cieleného plánu sionistického režimu (Izraela) na úplné vyhladenie Palestínčanov. Kategoricky ho odmietame a odsudzujeme," uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí.
Iránsky hovorca označil Trumpove plány za "bezprostredný útok na základné princípy a základy medzinárodného práva".
Irán neuznáva existenciu Izraelského štátu a z podpory Palestínskej samosprávy urobil jeden z pilierov svojej zahraničnej politiky. Počas vojny v Pásme Gazy finančne i vojensky podporoval militantné hnutie Hamas a pomáhal aj ďalším skupinám. Napriek tomu Irán vyhlasuje, že tieto skupiny konajú nezávisle.
Prvý dobrý nápad, hovorí Netanjahu
Izraelský premiér pre televíziu Fox News povedal, že na návrhu Trumpa vysídliť Palestínčanov z Pásma Gazy nevidí nič zlé.
V rozhovore Netanjahu priamo nehovoril o Trumpovej myšlienke, aby Spojené štáty prevzali kontrolu nad Pásmom Gazy, ale podporil nápad "umožniť odchod Palestínčanom, ktorí odísť chcú".
"Čo je na tom zlé? Môžu odísť, potom sa môžu vrátiť, môžu sa premiestniť a vrátiť. Ale Pásmo Gazy je potrebné obnoviť," dodal pre Fox News.
Netanjahu si podľa vlastných slov nemyslí, že Trump navrhol vyslanie amerických vojsk na boj proti militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy alebo že Washington bude financovať obnovu regiónu.
"Je to prvý dobrý nápad, ktorý som počul... Je to pozoruhodná myšlienka a myslím, že by sa mala skutočne realizovať, preskúmať, uskutočniť... pretože som názoru, že vytvorí inú budúcnosť pre všetkých," poznamenal.
Od 25. januára Trump opakovane navrhoval, aby Palestínčanov v Gaze prijali susedné arabské krajiny ako Egypt či Jordánsko. Tento nápad odmietli dané krajiny, palestínski lídri a zavrhlo ho aj medzinárodné spoločenstvo.
Dohoda o prímerí medzi Hamasom a Izraelom vstúpila do platnosti 19. januára.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?