BRUSEL. Rada EÚ pre zahraničné veci na svojom pondelkovom zasadnutí schválila obnovenie pozorovateľskej misie na hraničnom priechode Rafah medzi Pásmom Gazy a Egyptom.
Ministri zahraničných vecí EÚ sa taktiež zhodli na postupnom uvoľnení sankcií uvalených na Sýriu. Na sociálnej sieti X o tom informovala šéfka Európskej diplomacie Kaja Kallasová.
Pomocná hraničná misia EÚ na hraničnom priechode v Rafahu (EUBAM Rafah) podľa Kallasovej môže zohrávať kľúčovú úlohu pri podpore prímeria medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, ktoré vstúpilo do platnosti 19. januára. Kallasová si myslí, že opätovné zriadenie hraničnej misie "umožní viacerým zraneným osobám opustiť Gazu a dostať lekársku starostlivosť".

EÚ zriadila civilnú misiu EUBAM Rafah ešte v roku 2005. Po prevzatí moci v Pásme Gazy Hamasom o dva roky neskôr však pozastavila jej činnosť.
Od roku 2015 misia spolupracuje s palestínskymi orgánmi na projekte "Pripravenosť Palestínskej samosprávy", ktorého cieľom je posilniť činnosť palestínskych hraničných orgánov tak, aby pracovali v súlade s medzinárodnými normami a boli pripravené presunúť sa na hraničný priechod Rafah, keď to situácia umožní.
Ministri zahraničných vecí EÚ sa taktiež v pondelok zhodli na prijatí plánu na zmiernenie sankcií voči Sýrii, v ktorej povstalecké sily v decembri zvrhli dlhoročného prezidenta Bašára Asada.
V dôsledku porušovania ľudských práv zo strany Asadovho režimu Únia v minulosti uvalila na Sýriu sankcie, ktorými obmedzila vývoz a dovoz tovaru a finančné služby.
"Hoci sa snažíme postupovať rýchlo, zrušenie sankcií sa môže zvrátiť, ak budú prijaté nesprávne kroky," uviedla Kallasová, pričom narážala na nové vedenie Sýrie.
Dočasnú sýrsku vládu v súčasnosti fakticky vedie Ahmad Šara, líder sunnitskej džihádistickej povstaleckej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám. Viacero štátov a ľudskoprávnych organizácií vyjadrilo obavy, že nové vedenie v krajine zavedie prísny výklad islamu.
"Vítame pozitívny krok Európskej únie, ktorým pozastavila sankcie voči Sýrii na jeden rok. Tešíme sa už aj na ich úplné zrušenie," uviedol sýrsky minister zahraničných vecí Asad Šíbání na sociálnej sieti X. "Dúfame, že toto rozhodnutie bude mať konštruktívny vplyv na všetky aspekty života sýrskeho ľudu a zabezpečí udržateľný rozvoj," dodal.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?