GAZA. Štyri vojačky, ktoré Hamas v Pásme Gazy prepustil zo zajatia, sa už stretli na území Izraela so svojimi rodinami, potvrdil v sobotu hovorca armády Daniel Hagari.
Obvinil však palestínske hnutie Hamas, že nesplnilo svoj záväzok vyplývajúci z dohody o prímerí, podľa ktorého malo najprv oslobodiť civilistov. Informujú o tom stanice BBC a agentúry AFP.
Izrael na výmenu prepustil 200 palestínskych väzňov.
Izrael chce zabezpečiť návrat všetkých
Mená prepustených žien zverejnilo ozbrojené krídlo Hamasu už v piatok. Ide o vojačky Karinu Arievovú, Daniellu Gilbovú, Naamu Leviovú a Liri Albagovú.
Vojačky odovzdal Hamas pracovníkom Červeného kríža krátko po 11:00 miestneho času (10:00 SEČ).
Hagari tvrdí, že izraelská armáda je naďalej odhodlaná zabezpečiť návrat každého uneseného izraelského občana.
Doplnil, že Izrael oceňuje úsilie všetkých medzinárodných sprostredkovateľov dohody vrátane USA, Kataru a Egypta. Podľa svojich slov očakáva, že zabezpečia, aby Hamas dohodu dodržiaval.

Izrael prepustil 200 väzňov
Na opačnej strane Izrael prepustil 200 palestínskych väzňov, ktorí opustili väznicu Ofer na okupovanom Západnom brehu Jordánu a väznicu Ktziot v Negevskej púšti.
V uliciach Ramalláhu, sídla palestínskej autonómie na Západnom brehu, oslavovali príchod autobusov s väzňami davy ľudí, píšu agentúry AP a AFP.
Medzinárodný výbor Červeného kríža oznámil, že uskutočnil rozhovory so všetkými 200 osobami v izraelských zadržiavacích strediskách, aby posúdil ich zdravotný stav a potvrdil ich totožnosť.
Výbor 128 z týchto väzňov prepravil do Pásma Gazy a Predjordánska, prepustenie a prepravu zvyšných mali na starosti miestne úrady.
Medzi prepustenými by malo byť aj asi 120 tých, ktorí si odpykávajú doživotné tresty za smrtiace útoky na Izraelčanov. Izrael však stále trvá na tom, že zo svojich väzníc neprepustí žiadneho z militantov, ktorí sa podieľali na bezprecedentnom útoku zo 7. októbra 2023.
Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zároveň v sobotu vyhlásil, že krajina bude blokovať návrat vysídlených Palestínčanov do ich domovov na severe Pásma Gazy.
"Izrael nepovolí prechod obyvateľov do severnej oblasti Pásma Gazy, kým sa nedohodne prepustenie civilnej rukojemníčky Arbel Jehudovej," upresnil.
Dva zdroje z militantného hnutia pre agentúru AFP však povedali, že Jehudová je "nažive a v dobrom zdravotnom stave". Podľa zdroja ju prepustia "v rámci tretej výmeny, ktorá je naplánovaná na budúcu sobotu (1. februára)".
Očakávajú prepustenie palestínskych väzňov
Aktuálne ide o druhú výmenu zajatcov, odkedy minulú nedeľu vstúpilo v Pásme Gazy do platnosti prímerie medzi Hamasom a Izraelom.
Pri tej prvej boli prepustené tri izraelské rukojemníčky výmenou za 90 palestínskych väzňov zadržiavaných v Izraeli.
Podľa BBC by sa mali tiež izraelskí vojaci sťahovať z kľúčových pozícií v Pásme Gazy, čo umožní vysídleným Palestínčanom začať sa vracať na sever.
Zmienené štyri vojačky zajali militanti z Hamasu pri útoku na vojenskú základňu Nachal Oz na hranici s Gazou.
Prímerie medzi Izraelom a hnutím Hamas platí od nedele 11.15 h miestneho času (10.15 h SEČ).
Pozostávať má celkovo z troch fáz, pričom v tej prvej, ktorá má trvať 42 dní, by malo dôjsť k prepusteniu 33 izraelských rukojemníkov výmenou za zhruba 1900 Palestínčanov väznených v Izraeli, a tiež k postupnému sťahovaniu izraelských síl z Gazy smerom k hraniciam. Následne by sa malo začať nové kolo rokovaní, ktorých výsledkom má byť trvalé prímerie.
V Pásme Gazy je stále viac ako 80 rukojemníkov, ktorých zajali militanti z Hamasu počas útoku zo 7. októbra 2023. Podľa Izraela je 57 z nich stále nažive, zatiaľ čo o zvyšku sú predpoklady, že sú už po smrti.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?