TEL AVIV. Izraelský bezpečnostný kabinet odporučil schváliť dohodu o prímerí v Pásme Gazy, informovali agentúry s odvolaním sa na kanceláriu premiéra Benjamina Netanjahua. V piatok popoludní bude o dohode hlasovať celá izraelská vláda.
Podľa izraelských médií začne dohoda o prímerí platiť v nedeľu o 12.15 h miestneho času (11.15 h SEČ), ako sa pôvodne plánovalo, a izraelská strana očakáva, že ešte v ten deň začne teroristické hnutie Hamas prepúšťať rukojemníkov, ktoré unieslo do Pásma Gazy pri útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.
O dohode rozhodne celá vláda
Bezpečnostný kabinet dal dohode zelenú po "zhodnotení všetkých politických, bezpečnostných a humanitárnych aspektov", uviedla podľa agentúry AFP Netanjahuova kancelária.
Kabinet sa tiež domnieva, že dohoda "podporuje dosiahnutie cieľov vojny". Izraelská vláda dlhodobo označuje za ciele svojej ofenzívy v Pásme Gazy najmä zničenie Hamasu a návrat rukojemníkov.
Schôdza vlády v plnom zložení bola naplánovaná od 15.30 h miestneho času (14.30 h SEČ). Bezpečnostný kabinet je užšie vládne predsedníctvo, v ktorom zasadajú najmä ministri zodpovední za zahraničnú, bezpečnostnú či obrannú politiku.
Keď dohodu o prímerí schváli vláda, má sa prípadnými sťažnosťami proti nej zaoberať izraelský najvyšší súd. Neočakáva sa však, že by do dohody zasahoval, píše ToI.
Podľa televízie Channel 12 majú byť v nedeľu popoludní prepustení prví traja rukojemníci, má ísť o ženy. Ďalšiu zo skupiny 33 dohodnutých osôb majú prepúšťať postupne počas prvej fázy prímeria výmenou za palestínskych väzňov.
Pokiaľ ide o to, či dohoda začne platiť podľa pôvodného časového plánu, panovala neistota kvôli meškaniu podpisu dohody a jej schvaľovania izraelskou vládou.
Hrozil pád vlády
K dohode majú výhrady krajne pravicové strany, ktoré sú súčasťou Netanjahuovej vlády. Minister financií Becalel Smotrič sa podľa izraelských médií vo štvrtok večer s Netanjahuom dohodol na tom, že jeho strana Náboženský sionizmus bude hlasovať proti dohode, vo vláde však zostane.
Netanjahu vraj vyšiel v ústrety Smotričovej požiadavke, že izraelská armáda po prvej fáze prímeria v Pásme Gazy obnoví boje proti Hamasu. Ďalšia požiadavka sa týkala kontroly humanitárnej pomoci dodávanej do Gazy.
Minister pre národnú bezpečnosť Itamar Ben Gvir vo štvrtok večer oznámil, že jeho krajne pravicová strana Židovská sila z vládnej koalície odíde, ak dohoda o prímerí prejde. Zároveň ale dodal, že ak strana vládu opustí, bude ochotná sa do nej vrátiť v prípade obnovenia izraelských vojenských operácií v Gaze.
Ak by Netanjahuovu vládu opustili obe strany - Ben Gvirova aj Smotričova, prišla by vláda o väčšinu v parlamente. Opozičné strany ale podľa serveru ToI sľúbili, že by Netanjahuov kabinet podporovali, kým bude presadzovať dohodu o prímerí.
Dohoda počíta s tým, že v prvej fáze boja utíchnu na 42 dní. Prepustených má byť v prvej fáze postupne 33 rukojemníkov držaných palestínskymi ozbrojencami v Pásme Gazy výmenou za stovky palestínskych väzňov v izraelských väzniciach.
Izraelská armáda sa má postupne stiahnuť z centrálnych oblastí na okraj pásma a vysídlení Palestínčania sa začnú vracať do svojich domovov. Navýšiť sa má aj objem humanitárnej pomoci pre Pásmo Gazy.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?