SME

O obnovu Hamasu v Gaze sa usiluje Sinwárov mladší brat, píše americký denník

Hamas verbuje nových bojovníkov v Gaze.

Sinwár získal post mučeníka.Sinwár získal post mučeníka. (Zdroj: TASR/AP)

GAZA. Obnoviť palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré je oslabené ťažením izraelskej armády v Pásme Gazy, sa momentálne snaží Muhammad Sinwár, mladší brat zabitého bývalého politického lídra Hamasu Jahjá Sinwára.

V pondelok to s odvolaním sa na nemenované zdroje napísal americký denník The Wall Street Journal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Agentúra TASS s odkazom na WSJ informovala, že Muhammad Sinwár sa stal novým vodcom Hamasu v Gaze, z článku denníka to ale bezprostredne nevyplýva, píše TASR.

Jahjá Sinwár stál na čele Hamasu od augusta do 16. októbra 2024, keď prišiel o život pri izraelskej operácii v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Je považovaný za strojcu útoku Hamasu a ďalších palestínskych skupín zo 7. októbra 2023 na juh Izraela.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Izraelská armáda vyzvala civilistov v tábore Nusajrát na evakuáciu Čítajte 

Po smrti Sinwára sa predstavitelia Hamasu sídliaci v katarskej Dauhe podľa WSJ rozhodli miesto vymenovania nového vodcu zriadiť kolektívne vedenie. S tým však militanti hnutia v Gaze nesúhlasili a teraz pôsobia pod vedením Muhammada Sinwára, tvrdia podľa denníka arabskí predstavitelia.

Muhammad Sinwár sa podľa informovaných zdrojov snaží o obnovu militantného hnutia, pretože jeho bojaschopnosť je od začiatku izraelskej vojenskej operácie v palestínskej enkláve vážne oslabená. Na tento účel verbuje nových bojovníkov v Gaze, čím zaťahuje Izrael do opotrebovacej vojny, napísal WSJ.

TASS označila mladšieho Sinwára za doterajšieho vodcu Brigád Izzaddína Kasáma, ozbrojeného krídla Hamasu. Bezprostredne ale nie je jasné, či tento post naďalej nezastáva Muhammad Dajf. Izrael Dajfa od minulého leta považuje za mŕtveho, jeho smrť však Hamas doteraz nepotvrdil. Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu na Dajfa v novembri 2024 vydal zatykač.

SkryťVypnúť reklamu

Stanica CNN ešte v októbri informovala, že Muhammada Sinwára mnoho pozorovateľov považovalo za nástupcu svojho zosnulého brata. Osud Muhammada Sinwára však bol vtedy neznámy a izraelská armáda tvrdila, že po ňom aktívne pátra.

Útok Hamasu na Izrael z októbra 2023 vyvolal vojnu v Pásme Gazy, ktorá trvá už približne 15 mesiacov. Palestínske komandá vedené Hamasom vtedy podľa izraelských údajov zabili na juhu Izraela okolo 1200 ľudí a 251 ďalších uniesli ako rukojemníkov do Pásma Gazy. Z nich 96 naďalej zostáva v palestínskej enkláve a približne tretina je podľa Izraela už po smrti.

Izraelská odvetná vojenská operácia si doteraz podľa Hamasom riadených úradov vyžiadala už viac než 46 500 obetí na životoch. Okrem toho izraelské nálety a intenzívne bombardovanie zrovnali so zemou veľkú časť palestínskej enklávy a podľa OSN väčšina tamojšieho obyvateľstva bola nútená opustiť svoje domovy.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 37 341
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 779
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 428
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 274
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 6 439
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 569
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 573
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 449
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kapitán Francesco Schettino.

Loď pri ostrove Giglio narazila do skál a potopila sa.


TASR

Diskusie sú len v počiatočnom štádiu.


TASR

Kráľovskú rodinu sprevádza aj britský minister zahraničných vecí.


TASR

„Nemôžeme byť naivní,“ povedal šéf NATO.


TASR

Sportnet

Inter Bratislava - CSO Voluntari: LIVE STREAM zo zápasu Severoeurópskej ligy ENBL

Sledujte s nami LIVE STREAM zo zápasu semifinále Severoeurópskej ligy ENBL: BK Inter Bratislava - CSO Voluntari.


Jordan Thompson.

Je najlepším tenistom súčasnosti v kombinovanom rebríčku dvojhry a štvorhry.


Matyáš Klouček
Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov.

Nedostal šancu ani v repasáži, keďže jeho súper následne vypadol vo štvrťfinále.


TASR
hokejisti Bratislavy

Niektorí tu boli dlhšie a v klube zanechali svoju stopu, vraví Havlíček.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu