NEW YORK. Za uplynulé vyše dva mesiace rozviezlo potraviny a vodu na severe Pásma Gazy len 12 nákladných vozidiel, čo vyvoláva obavy zo zhoršujúcej sa humanitárnej situácie, oznámila v nedeľu medzinárodná charitatívna organizácia Oxfam.
"Zo skromného počtu 34 nákladných áut s potravinami a vodou, ktoré dostali povolenie vstúpiť do guvernorátu Severná Gaza za uplynulých 2,5 mesiaca, úmyselné meškania a systematické obštrukcie zo strany izraelskej armády spôsobili, že len dvanástim kamiónom sa podarilo distribuovať pomoc hladujúcim palestínskym civilistom," uvádza sa vo vyhlásení Oxfamu.
Úmysel Izraela
Izrael od vypuknutia vojny v Pásme Gazy v októbri 2023 prísne kontroluje pomoc prichádzajúcu na toto územie ovládané hnutím Hamas. Často obviňuje humanitárne organizácie z neschopnosti spracovať a distribuovať veľké množstvo humanitárnej pomoci.
Organizácia Human Rights Watch (HRW) vo štvrtok v správe zameranej na distribúciu pitnej vody podrobne opísala "úmyselné úsilie izraelských orgánov systematicky zbaviť obyvateľov Pásma Gazy vody, čo pravdepodobne spôsobilo už tisíce úmrtí".
Tisíce ľudí bez prístupu k pomoci
Organizácia Oxfam uviedla, že od 6. októbra tohto roku, keď Izrael zintenzívnil bombardovanie Pásma Gazy, je medzinárodným humanitárnym skupinám "neustále bránené v distribuovaní život zachraňujúcej pomoci" na severe tohto územia.
"Odhaduje sa, že tisíce ľudí sú stále odrezané od sveta, ale vzhľadom na zablokovaný prístup humanitárnej pomoci nie je možné zistiť presné čísla," uviedol Oxfam.
"Začiatkom decembra humanitárne organizácie v Pásme Gazy dostávali telefonáty od ohrozených ľudí, ktorí uviazli v domoch a prístreškoch, kde im úplne došli potraviny a voda," tvrdí Oxfam.
Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok drvivou väčšinou schválilo rezolúciu, v ktorej žiada Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu, aby posúdil povinnosti Izraela pomáhať Palestínčanom.
Loading
...
Izrael pokračuje v bombardovaní
Izraelské letecké útoky na Pásmo Gazy počas noci na pondelok zabili najmenej 20 ľudí, informovali v pondelok palestínski zdravotníci.
Jeden z náletov zasiahol stanový tábor v oblasti Muwasi, ktorú Izrael vyhlásil za humanitárnu zónu. Nasserova nemocnica v južnom meste Chán Júnis prijala telá ôsmich obetí vrátane dvoch detí.
Izraelská armáda tvrdí, že útočí len na militantov, ktorých obviňuje zo skrývania sa medzi civilistami. V nedeľu večer oznámila, že cieľom útoku v humanitárnej zóne bol militant z Hamasu.
Izraelské bombardovanie a ofenzívy v Pásme Gazy, ktoré prišli ako odveta za útoky Hamasu na Izrael, zabili za ostatných 14 mesiacov viac ako 45-tisíc Palestínčanov, uvádza ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy. Záznamy ministerstva nerozlišujú medzi bojovníkmi a civilistami, ale tvrdia, že viac ako polovicu mŕtvych tvoria ženy a deti.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?