BEJRÚT. Predseda libanonského parlamentu Nabíh Barrí po uzavretí prímeria medzi Izraelom a libanonským proiránskym hnutím Hizballáh vyzval na návrat vysídlených Libanončanov do svojich domovov.
Urobil tak napriek tomu, že libanonská a izraelská vláda ľudí vyzvala, aby tak nerobili.
"Dnes obrátime list v kapitole našej histórie, ktorá bola pre Libanon mimoriadne nebezpečná a ohrozovala jeho ľud a históriu," vyhlásil Barrí.
"Ďakujeme vysídleným a ľuďom, ktorí ich prijali so súcitom a solidaritou," uviedol predseda parlamentu a vysídlených ľudí vyzval na návrat do svojich domovov, a to aj keby "mali žiť na troskách".
Stiahnuť by sa mali do 60 dní
Barrí, blízky spojenec Hizballáhu, taktiež vyslovil výzvu, aby si krajina "urýchlene zvolila prezidenta", keďže v dôsledku politických sporov je Libanon už viac ako dva roky bez hlavy štátu.
Prímerie medzi Izraelom a Hizballáhom začalo platiť v stredu o 04.00 h miestneho času (03.00 h SEČ). V utorok večer o tom informoval americký prezident Joe Biden, keď podľa jeho slov obe strany prijali dohodu sprostredkovanú Spojenými štátmi a Francúzskom.

Súčasťou rokovaní bol aj Barrí, ktorý viedol diskusie s americkým vyjednávačom Amosom Hochsteinom.
Podľa návrhu prímeria by sa izraelské pozemné jednotky mali do 60 dní stiahnuť z Libanonu. Hizballáh by sa mal v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1701 stiahnuť za rieku Litání, ktorá sa nachádza približne 30 kilometrov severne od hraníc.
Môže ísť o vzor pre Pásmo Gazy
Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v stredu vyhlásil, že USA sa opakovane pokúsia vyjednať prímerie v Pásme Gazy.
"Prezident (Joe) Biden má v úmysle na tom začať pracovať už dnes a poverí svojich vyslancov, aby sa spojili s Tureckom, Katarom, Egyptom a ďalšími aktérmi v regióne," povedal Sullivan v rozhovore pre televíziu MSNBC.
Dosluhujúci prezident Biden predtým vyhlásil, že Spojené štáty "vyvinú ďalší tlak spolu s Tureckom, Egyptom, Katarom, Izraelom a ďalšími, aby dosiahli prímerie v Gaze." Dodal, že "rovnako, ako si Libanončania zaslúžia budúcnosť plnú bezpečnosti a prosperity, zaslúžia si ju aj obyvatelia Gazy."
Katar v reakcii na prímerie oznámil, že by mohlo poslúžiť ako "vzor" pre dohodu o prímerí v Pásme Gazy. Katar je kľúčovým sprostredkovateľom rozhovorov medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.
"Štát Katar víta dohodu o prímerí v Libanone a dúfa, že bude slúžiť ako vzor pre podobnú dohodu na ukončenie prebiehajúcej vojny v Pásme Gazy," vyhlásilo katarské ministerstvo zahraničných vecí.
"Katar verí, že táto dohoda pripraví pôdu pre širší konsenzus, ktorý zabezpečí trvalý mier a stabilitu v regióne," dodalo ministerstvo.
Katar sa spoločne so Spojenými štátmi a Egyptom podieľal na rokovaniach o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov. Tie, ale skončili neúspechom, píše agentúra AFP.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?