TEL AVIV, BEJRÚT, BRUSEL. Po vyše roku cezhraničného ostreľovania a dvoch mesiacoch otvorenej vojny medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh vstúpila v stredu o 04: 00 miestneho času (03: 00 SEČ) do platnosti dohoda o prímerí, ktorú v utorok oznámil americký prezident Joe Biden. Obe strany ešte niekoľko hodín predtým vykonávali údery na ciele protivníka.
Dohoda sprostredkovaná Spojenými štátmi a Francúzskom podľa agentúry Reuters predpokladá, že sa izraelské jednotky počas 60 dní stiahnu z južného Libanonu, zatiaľ čo sa tam rozmiestnia vojaci libanonskej armády. Hizballáh súčasne presunie svoje sily od izraelsko-libanonských hraníc za rieku Lítání.
Hizballáh sa k prímeriu doteraz oficiálne nevyjadril, jeho vysokopostavený predstaviteľ Hasan Fadlalláh ale v libanonskej televízii Al-Džadíd povedal, že podporuje rozšírenie pôsobnosti libanonského štátu a že hnutie vyjde z vojny silnejšie. "Tisíce ľudí sa pripoja k odboju (.. 2000.) Odzbrojenie odboja bol izraelský návrh, ktorý padol," povedal Fadalláh, ktorý je zároveň poslancom libanonského parlamentu.
Najväčší podporovateľ Hizballáhu Irán privítal ukončenie izraelskej "agresie". Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bagháí vo vyhlásení "víta správu" o ukončení "agresie Izraela voči Libanonu" a zdôrazňuje "pevnú podporu libanonskej vláde, národu a odboju".

Nadšenie i opatrnosť
Na dohodu o prímerí reagovali s nadšením či opatrnejšie viacerí svetoví lídri vrátane najvyšších predstaviteľov EÚ.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila na platforme X dohodu za "veľmi povzbudivú správu", a to najmä pre Libanončanov a Izraelčanov zasiahnutých bojmi. "Libanon bude mať príležitosť posilniť svoju vnútornú bezpečnosť a stabilitu vďaka zníženému vplyvu Hizballáhu," dodala.
Podľa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella priniesla dohoda "úľavu v devastačnej situácii na Blízkom východe". V príspevku na platforme X vyzdvihol Francúzsko a Spojené štáty za ich sprostredkovateľské úsilie pri jej dosiahnutí. Poznamenal však, že "je teraz veľmi dôležité, aby prímerie pretrvalo".
Borrell zároveň vyzval vyzval libanonské politické špičky, aby si splnili povinnosti a zvolili prezidenta krajiny. Dodal, že "Libanončania majú právo na opätovné získanie plnej suverenity nad záležitosťami svojej krajiny bez vonkajšieho zasahovania."
Obdobne sa vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Libanon taktiež vyzval na "okamžité zvolenie" prezidenta a reformu miestnych inštitúcií, aby sa mohol finančne zotaviť. Prímerie označil za šancu na stabilizáciu situácie v tejto krajine.

Prímerie podľa jeho slov "ponúka Libanončanom príležitosť pustiť sa s podporou svojich partnerov do trvalej obnovy krajiny". Vo vidoeposolstve zverejnenom na X dodal, že Paríž vynaloží značné úsilie na podporu prímeria, a to spoločne s mierovými silami OSN v Libanone (UNIFIL), v ktorých má dôležité postavenie.
Stále je tu Gaza
Macron tiež zdôraznil, že dosiahnutá dohoda neznamená, že by sa malo zabudnúť na vojnu v Pásme Gazy. Paríž bude podľa jeho slov v tejto palestínskej enkláve taktiež pokračovať v úsilí o pokoj zbraní, prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržiava militantné hnutie Hamas, sprostredkovanie rozsiahlej humanitárnej pomoci, ako aj dosiahnutie trvalého politického riešenia konfliktu.
Britský premiér Keir Starmer dohodu o prímerí Izraelu s Hizballáhom privítal, pričom ju označil za značne oneskorenú a vyjadril vieru v to, že jej výsledkom bude "trvalé riešenie politickej situácie v Libanone".
Taktiež dodal, že musí dôjsť aj k "okamžitému pokroku" smerujúcemu k dosiahnutiu prímeria v Gaze, prepusteniu rukojemníkov a odstráneniu obmedzení pre dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy.
Dohodu opatrne privítali aj predstavitelia OSN, uvádza BBC. Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril vieru v to, že dohoda "ukončí násilie, ničenie a utrpenie", pričom obe strany vyzval, aby plne rešpektovali a okamžite plnili všetky záväzky vyplývajúce z dohody.
Prímerie ako "začiatok rozhodujúceho procesu na obnovenie bezpečnosti a ochrany, ktorú si civilisti na oboch stranách... zaslúžia", privítala aj osobitná koordinátorka OSN pre Libanon Jeanine Hennis-Plasschaertová.
Upozornila však na skutočnosť, že potrebnej bude "ešte veľa práce" vyžadujúcej si "neochvejné odhodlanie".
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?