RAMALLÁH. Palestínska samospráva v piatok obvinila Izrael z podnecovania "extrémistických osadníkov k páchaniu terorizmu" na Palestínčanoch na Západnom brehu Jordánu. Reagovala tak na oznámenie izraelských úradov, že proti osadníkom prestanú používať inštitút administratívneho zadržania alebo uväznenia bez súdneho procesu.
Informovala o tom agentúra AFP.
Pre Izrael je podľa ministra obrany Jisraela Kaca "nevhodné", aby tento inštitút uplatňoval voči židovským osadníkom, ktorí údajne čelia "vážnym palestínskym teroristickým hrozbám a neoprávneným medzinárodným sankciám".
Palestínskeho ministerstvo zahraničných vecí je, naopak, presvedčené, že toto rozhodnutie povzbudzuje osadníkov, aby "páchali terorizmus na Palestínčanoch, ich pôde a majetku, a zároveň im dáva dodatočný pocit beztrestnosti a ochrany".
Organizácia Peace Now, ktorá osady monitoruje, taktiež hovorí, že internácia je jedným z mála účinných nástrojov, ktorými môžu izraelské úrady zabrániť útokom osadníkov na Palestínčanov.
Počet týchto incidentov na Západnom brehu vzrástol od vypuknutia vojny v Pásme Gazy v októbri minulého roka, ktorú vyvolal teroristický útok militantného hnutia Hamas na Izrael.
Európska únia aj Spojené štáty v posledných rokoch uvalili sankcie na extrémistických osadníkov na Západnom brehu. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell navrhol, aby sa rozšírili aj na ich priaznivcov v izraelskej vláde.
Inštitút administratívneho zadržania siaha až do obdobia britskej koloniálnej nadvlády na tomto území. Úradom umožňuje zadržiavať ľudí bez vznesenia obvinenia alebo súdneho procesu na šesťmesačné obdobie s možnosťou predĺženia na neurčito. Často sa podľa AFP používa proti Palestínčanom, ktorých Izrael považuje za bezpečnostné hrozby.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?