NEW YORK. Spojené štáty vetovali v stredu návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN žiadajúci okamžité prímerie v Pásme Gazy, pretože túto požiadavku nespájal s okamžitým prepustením rukojemníkov zajatých hnutím Hamas pri útoku na Izrael z októbra 2023.
Za návrh, predložený desiatimi nestálymi členmi BR OSN po niekoľkých týždňoch rokovaní a zmien, hlasovalo 14 členov rady. Vzhľadom na veto USA nebol prijatý.
USA chcú dosiahnuť prepustenie rukojemníkov
V návrhu sa písalo, že rezolúcia "žiada okamžité, bezpodmienečné a trvalé prímerie, ktoré budú dodržiavať všetky strany, a ďalej opakuje požiadavku na okamžité a bezpodmienečné prímerie všetkých rukojemníkov".
Americký predstaviteľ novinárom pod podmienkou anonymity pred hlasovaním povedal, že USA na rokovaniach opakovane zdôraznili, že môžu podporiť výlučne rezolúciu žiadajúcu prepustenie rukojemníkov v rámci prímeria.
Predstaviteľ dodal, že niektorí z desiatich nestálych členov rady mali väčší záujem dosiahnuť veto USA než kompromis, k čomu ich podľa neho nabádali Rusko a Čína.

Viacerí diplomati v BR OSN zasa podľa agentúry DPA v zákulisí v poslednom čase vyjadrovali rastúcu frustráciu nad postojom Washingtonu s tým, že nie je ochotný vyvíjať tlak na izraelskú vládu.
Zástupca americkej veľvyslankyne pri OSN Robert Wood však vyhlásil, že rezolúcia v navrhovanej podobe by bola "nebezpečným signálom pre Hamas, že nemá dôvod vrátiť sa k rokovaciemu stolu".
Hamas: USA sú priamo zodpovedné
Hamas v reakcii obvinil Spojené štáty z "priamej zodpovednosti za genocídnu vojnu" Izraela v Pásme Gazy.
"Spojené štáty opäť dokazujú, že sú priamym partnerom v agresii proti našim ľuďom, že sú zločincami, zabíjajú deti a ženy a ničia civilný život v Pásme Gazy, a že sú priamo zodpovedné za genocídnu vojnu a etnické čistky, rovnako ako Izrael," uviedol Hamas vo vyhlásení.
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch uviedla, že "USA opäť využili právo veta, aby zabezpečili beztrestnosť Izraela, ktorého sily pokračujú v páchaní zločinov voči Palestínčanom v Pásme Gazy".
Veto Spojených štátov a nečinnosť BR OSN kritizoval aj jej nestály člen Alžírsko ako zástupca arabských krajín.
"Dnešný odkaz izraelskej okupačnej moci je jasný: Môžete pokračovať vo svojej genocíde. Úplne beztrestne môžete pokračovať vo svojom kolektívnom trestaní palestínskeho ľudu. V tejto sále máte imunitu," povedal alžírsky veľvyslanec Amar Bendžama. Neúspešnosť hlasovania označil za premárnenú príležitosť, ktorá bude mať zničujúce následky pre medzinárodný poriadok.
Izraelský veľvyslanec pri OSN Danny Danon uviedol, že táto "rezolúcia nie je cestou k mieru, ale mapou k väčšiemu teroru, utrpeniu a krviprelievaniu". Zároveň poďakoval Spojeným štátom, že využili právo veta.
Prepustenie rukojemníkov až po konci vojny
Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Chalíl al-Hajjá povedal, že pokým neskončí vojna, nedôjde k žiadnej výmene rukojemníkov.
"Bez ukončenia vojny nemôže dôjsť k výmene zajatcov," povedal al-Hajjá v rozhovore zverejnenom v stredu. "Prečo by mal odboj a najmä Hamas vrátiť zajatcov, ak sa agresia neukončí?" uviedol.
Al-Hajjá viedol vyjednávací tím Hamasu počas rozhovorov s katarskými a egyptskými sprostredkovateľmi.
Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua obvinil z nedostatočného pokroku. Izraelský premiér viní zo zablokovania rozhovor palestínske hnutie.
"Uskutočňujú sa kontakty s niektorými krajinami a sprostredkovateľmi s cieľom oživiť tieto rokovania. Sme pripravení pokračovať v tomto úsilí, ale dôležitejšie je vidieť na strane okupácie (Izraela) skutočnú snahu o ukončenie agresie," povedal.
Netanjahu podľa neho podkopáva rokovania o prímerí.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?