ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Trinásťročný chlapec na predmestí švédskeho mesta Göteborg mal byť v polovici októbra v škole. Namiesto toho strieľal pred sídlom izraelskej technologickej firmy Elbit Systems, ktorá sa zaoberá obranou a vnútornou bezpečnosťou.
Jeho motív nateraz nie je známy. Tínedžer nikoho nezranil, švédska polícia však povedala, že prípad vyšetruje ako „pokus o vraždu a trestný čin so zbraňou“.
Len pár dní predtým neznámi páchatelia strieľali pred izraelskou ambasádou v Štokholme. Neďaleko izraelského veľvyslanectva v Dánsku zas odpálili granáty.
Aj keď v druhom prípade zadržali dvojicu švédskych tínedžerov, podľa švédskej bezpečnostnej služby v skutočnosti za incidentmi stojí niekto iný. Z podobných útokov na izraelské ciele viní Irán.
V článku sa dočítate aj:
- aké útoky sa vo Švédsku odohrali,
- aký veľký problém má Švédsko s gangmi,
- aké gangy môžu byť napojené na Irán.
Ďalšie incidenty
Ešte začiatkom októbra sa páchatelia zamerali na izraelské veľvyslanectvá vo Švédsku a v susednom Dánsku. Strelci pred budovou v Štokholme nikoho nezranili, chytiť sa ich však nepodarilo.
V Kodani zas v blízkosti budovy odpálili páchatelia ručné granáty. Zadržali za to dvoch švédskych tínedžerov vo veku 16 a 19 rokov. Útok si nevyžiadal obete ani zranených.
Granáty poškodili dom neďaleko ambasády, ktorá sa nachádza v diplomatickej štvrti. Dánska polícia nepotvrdila, či terčom útoku bolo priamo izraelské veľvyslanectvo.
Izraelská ambasáda vo Švédsku sa však v podobnej situácii tento rok ocitla niekoľkokrát. V januári pred ňou našli „nebezpečný objekt“, ktorý švédske médiá označili za granát.V máji sa zas v jej okolí strieľalo.
Švédsky premiér Ulf Kristersson po januárovom incidente označil situáciu za „veľmi vážnu“ a prisľúbil posilnenie bezpečnosti v okolí veľvyslanectva a židovských inštitúcií.
Je za tým Irán?
Švédska bezpečnostná služba SAPO po májovej streľbe uviedla, že za útokmi môže stáť Irán. Ako sprostredkovateľa svojich útokov môže využívať švédske zločinecké siete, povedal vtedy na tlačovej konfrencii Daniel Stenling, vedúci kontrašpionážnej jednotky SAPO.
„Ide vo veľkej miere o plánovanie a pokusy uskutočniť útoky proti izraelským a židovským záujmom, cieľom a aktivitám vo Švédsku,“ povedal Stenling. Dodal, že jeho agentúra vidí „švédskymi zločineckými sieťami a osobami napojenými na iránske bezpečnostné služby“.

Švédsko Irán obvinilo aj po októbrových útokoch spred ambasád v Štokholme a Kodani. „Ak máme štátneho aktéra, ktorý získava mladých zločincov na vykonávanie akcií zameraných na židovské ciele v našej susednej krajine, potom sa môžeme obávať, že sa to stane aj v Dánsku,“ reagovala ešte dávnejšie dánska bezpečnostná služba PET.
Iránske ministerstvo zahraničných vecí švédske tvrdenie odsúdilo ako „nepodložené a neobjektívne“. Taktiež podľa neho ide o dezinformáciu, ktorú šíri Izrael.
Irán sa však o spoluprácu s kriminálnikmi pokúsil aj v minulosti. Na prenasledovanie a plánované vraždy svojich kritikov si napríklad najíma motorkársky gang Hells Angels, píše denník Washington Post.
Švédsky problém s gangmi
Útočníci však nemusia byť vyslovene antisemitskí. „Aby sme pochopili, prečo mladí švédski tínedžeri útočia na izraelské spoločnosti a veľvyslanectvá, musíme si najprv uvedomiť, že vo Švédsku už dlho prebieha konflikt gangov,“ povedal pre web BBC švédsky investigatívny novinár Diamant Salihu, ktorý dlhodobo reportuje o kriminálnej činnosti.
Za posledné roky sa vo Švédsku problémy s gangmi zhoršili. V súčasnosti majú gangy zhruba 14-tisíc členov, pričom ďalších 48-tisíc ľudí je na ne napojených, vyplýva zo správy švédskej polície z februára tohto roka.
Mnohí z nich sú mladí muži a tínedžeri, často tmavej pleti a prisťahovaleckého pôvodu. Ich rodičia pochádzajú napríklad z Afriky alebo Blízkeho východu. Novinár Salihu však upozorňuje, že v poslednom období sa k nim pridávajú aj etnickí Švédi.

Jedným z najobávanejších švédskych gangov je Foxtrot, ktorý vedie Rawa Majid. Narodil sa v Iráne irackým Kurdom, od raného detstva však žil vo Švédsku. Odtiaľ utiekol v roku 2020 po tom, ako naňho Interpol vydal medzinárodný zatykač.
Usídlil sa v Turecku, od minulého roka je však zrejme v Iráne. Izraelská tajná služba Mosad tvrdí, že spolupracuje s tamojším režimom a viní ho aj z nedávnych útokov.
Novinár Salihu hovorí, že Teherán chcel k útokom presvedčiť aj ďalší švédsky gang Rumba. Jeho líder Ismail Abdo však takúto spoluprácu odmieta.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?