GAZA. Líder palestínskeho militantného hnutia Hamas Jahjá Sinwár sa tesne pred smrťou snažil palicou odohnať izraelský minidron, ktorý ho sledoval.
Dron zaznamenal Sinwárove posledné okamihy, ako sedí pokrytý prachom v troskách domu a zúfalo sa snaží dron odohnať.
Sinwár, ktorý bol strojcom útoku Hamasu na juhu Izraela z vlaňajšieho 7. októbra, bol zabitý v stredu pri bežnej operácii pri meste Rafah na juhu Pásma Gazy.

Zábery miniatúrneho izraelského dronu, ktoré zverejnil server The Times of Israel, ukazujú vyčerpaného Sinwára, ako pokrytý prachom sedí v kresle v troskách budovy. Vo chvíli, keď sa dron k Sinwárovi približuje, snaží sa ho zraziť k zemi a hodí naň palicu alebo kus dreva.
Loading
...
Sinwára objavili náhodou, keď jednotka izraelskej pechoty prečesávala priestor v utečeneckom tábore Tal as-Sultán pri meste Rafah, kde predpokladala pobyt vyššie postavených členov Hamasu.
Vo chvíli, keď vojaci zbadali troch bojovníkov pohybujúcich sa medzi budovami, spustili paľbu. Počas prestrelky sa Sinwár ukryl v jednej z budov. Podľa izraelských médií boli na budovu vypálené aj tankové strely, napísala agentúra Reuters.
Loading
...
Guľka v hlave
V rozhovore pre denník The New York Times forenzný patológ Chen Kugel, ktorý sa zúčastnil na pitve Sinwárovho tela, povedal, že šéf Hamasu bol najskôr zasiahnutý do ruky zrejme črepinou od granátu, čo mu spôsobilo krvácanie, ktoré sa pokúšal zastaviť použitím elektrického kábla.
Smrteľný bol až neskorší zásah zo strelnej zbrane do hlavy. "V hlave mal guľku a mal tiež vážne poranenie mozgu," povedal Kugel stanici CNN. Niekoľko bodov však stále zostáva nejasných, vrátane toho, kto, kedy a akou zbraňou vystrelil. Izraelská armáda stále pracuje na tom, aby objasnila všetky podrobnosti o udalosti, uviedol hovorca armády Daniel Hagari.
Podľa Kugela bol Sinwár dosť bledý, čo by zodpovedalo dlhému pobytu v podzemí, a mal viacero nesmrteľných zranení.
Jeho telo nevykazovalo znaky podvýživy. Polícia nechala previesť Sinwárovo telo do Tel Avivu vo štvrtok večer.
Sinwár nebol najskôr identifikovaný a považovali ho za radového ozbrojenca. "Našli sme ho v nepriestrelnej veste, so zbraňou a 40-tisíc šekelmi," povedal Hagari.
Pre identifikáciu Sinwára boli najprv použité snímky chrupu, neskôr odtlačky prstov a vzorky DNA. Tie odborníci porovnali so záznamami a vzorkami, ktoré mal Izrael k dispozícii z doby Sinwárovho pobytu v izraelskej väznici pred rokom 2011.
"Desiatky operácií, ktoré izraelská armáda a tajná služba Šin Bet vykonali v uplynulom roku a v posledných týždňoch v oblasti, kde bol zlikvidovaný, obmedzili operačný pohyb Sinwára prenasledovaného ozbrojenými silami a viedli k jeho likvidácii," uviedla izraelská armáda vo vyhlásení.
Izraelská armáda v poslednom roku predpokladala, že Sinwár sa skrýva v rozľahlej sieti tunelov, ktoré Hamas pod Pásmom Gazy za dve desiatky rokov vybudoval.
Izrael v minulosti tiež tvrdil, že Sinwár sa obklopuje izraelskými rukojemníkmi unesenými vlani 7. októbra a používa ich ako ľudské štíty.
V stredu po Sinwárovej smrti na mieste neobjavili žiadnych rukojemníkov, na konci augusta však boli nájdené stopy jeho DNA niekoľko stoviek metrov od miesta, kde Hamas popravil šesť izraelských rukojemníkov.
Sinwár, ktorý podľa Izraela naplánoval teroristický útok zo 7. októbra 2023, pri ktorom zomrelo okolo 1 200 ľudí a ďalších 250 bolo unesených, bol od augusta šéfom celého Hamasu.
Nahradil šéfa politického krídla militantov Ismáíla Haníju, ktorý zomrel v júli po výbuchu v Teheráne, ktorý je pripisovaný Izraelu. Predtým riadil aktivity Hamasu v Pásme Gazy.
Zabili aj ochrankára
Jednotky izraelskej armády v piatok zabili aj osobného strážcu Sinwára. Mahmúd Hamdán bol zodpovedný nielen za Sinwárovu ochranu, ale bol aj veliteľom práporu Tal as-Sultán pôsobiaceho v rámci Hamasu.
Izraelská armáda vo svojom vyhlásení spresnila, že Hamdán bol zneškodnený počas stretu s izraelskými vojakmi. Došlo k nemu v meste Rafah a približne 200 metrov od miesta, kde bol v stredu zlikvidovaný Sinwár.
Na základe hodnotenia tajných služieb izraelská armáda pôvodne predpokladala, že Hamdána zlikvidovala už pred niekoľkými týždňami. Neskôr sa však ukázalo, že Hamdán žije a pokračoval vo svojej úlohe pri Sinwárovej ochrane.
Podľa izraelskej armády bol Hamdán zodpovedný aj za stráženie šiestich izraelských rukojemníkov, ktorých však ich únoscovia zavraždili.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?