GAZA. Palestínske militantné hnutie Hamas v piatok potvrdilo smrť svojho vodcu Jahju Sinwára. Vysokopostavený predstaviteľ hnutia Chalíl al-Hajjá vyhlásil, že Sinwár "padol v boji" a jeho smrť hnutie iba posilní.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Al-Hajjá tvrdí, že Hamas bude vo svojej činnosti pokračovať, až kým sa nenaplnia ambície Palestínčanov. Zopakoval, že hnutie neprepustí rukojemníkov zajatých vlani po útoku na Izrael, kým nedôjde k uzavretiu prímeria v Pásme Gazy.
Očakávajú rokovania
Izrael očakáva, že smrť Sinwára môže otvoriť diplomatické možnosti na prepustenie rukojemníkov, povedal pre spravodajský web The Times of Israel nemenovaný izraelský predstaviteľ s tým, že v Izraeli v tejto veci vládne opatrný optimizmus.

Citovaný zdroj však v rozhovore pre TOI pripomenul, že netreba zabúdať, že "Hamas je vražedná teroristická organizácia" aj bez Sinwára a že jeden z doterajších popredných predstaviteľov Hamasu Muhammad Sinwár "nie je o nič menej extrémny ako jeho brat".
Značne zdecimované vedenie Hamasu nateraz nepotvrdilo, ale ani nepoprelo, že vedenie organizácie sa chystá prevziať Muhammad Sinwár, doplnil TOI.
Napísal tiež, že Izrael zvažuje aj možnosť, že s jednotlivými frakciami Hamasu, ktoré držia malé skupiny izraelských rukojemníkov, uzavrie separátne dohody. Táto alternatíva by bola v hre, ak sa Hamas rýchlo nedohodne na novom centrálnom vedení.
Rokovania izraelských bezpečnostných expertov o oslobodení rukojemníkov sa majú konať v piatok v hlavnom štábe izraelskej armády v Tel Avive aj za účasti premiéra Netanjahua, informoval TOI.
Armáda tvrdí, že bol na úteku
Zabitie Sinwára potvrdil Izrael vo štvrtok. Podľa mediálnych informácií zahynul ešte v stredu počas raketového útoku na budovu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.
Izraelská armáda tvrdí, že Sinwár sa pravdepodobne pokúšal dostať do humanitárnej zóny al-Mawásí pri pobreží Stredozemného mora na juhu Pásma Gazy.
Oblasť al-Mawásí je Izraelom vyčlenená bezpečná humanitárna zóna, do ktorej po spustení izraelského pozemného útoku na Rafah utiekli tisícky Palestínčanov.
Izraelská armáda sa domnieva, že Sinwár bol pod tlakom operácií izraelských jednotiek donútený presunúť sa z mesta Chán Júnis do Rafahu, pričom musel často meniť svoje skrýše a zdržiavať sa aj v podzemných objektoch. Tam zrejme trávil až 90 percent času.
V čase, keď sa Rafah pokúšal opustiť, jednotky izraelskej armády zaútočili na budovu, kde sa aj s ďalšími mužmi skrýval. Pri Sinwárovom tele sa neskôr našlo 40-tisíc šekelov (asi 10-tisíc eur), ako aj tri strelné zbrane s muníciou.
Spojené štáty americké v piatok vyzvali Izrael, Hamas aj libanonský Hizballáh, aby sa po smrti Sinwára chopili príležitostí na zmenu.
Sinwár je všeobecne označovaný za hlavného strojcu útoku Hamasu na juh Izraela zo 7. októbra 2023, v dôsledku ktorého Izrael spustil ofenzívu v Pásme Gazy.
Vodcom hnutia bol od likvidácie jeho dlhoročného lídra Ismáíla Haníju, ktorý prišiel o život koncom júla pri atentáte v Teheráne. Tento útok je pripisovaný Izraelu.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?