BRATISLAVA. Americký prezident Joe Biden vo štvrtok privítal smrť vodcu palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Jahju Sinwára.
Vo svojej reakcii Biden hovoril o "dobrom dni pre Izrael, Spojené štáty a svet", ktorý ponúka "príležitosť na politické urovnanie" v Pásme Gazy.
"Teraz je možné predstaviť si v Gaze deň potom - bez Hamasu pri moci, ako aj politické urovnanie ponúkajúce lepšiu budúcnosť pre Izraelčanov aj Palestínčanov," uviedol Biden vo svojom vyhlásení citovanom spravodajským webom The Times od Israel.
Podľa Bidena bol Sinwár neprekonateľnou prekážkou na dosiahnutie všetkých týchto cieľov. "Táto prekážka už neexistuje," konštatoval.
Biden dodal, že izraelská armáda za pomoci amerických tajných služieb vodcov Hamasu neúnavne prenasledovala, vyháňala ich z ich úkrytov a nútila k úteku. Dodal, že šlo o ojedinelú vojenskú operáciu - aj vzhľadom na to, že Hamas operoval cez stovky kilometrov tunelov a kryl sa civilistami.
"Dnešný deň opäť dokazuje, že žiadni teroristi nikde na svete nemôžu uniknúť spravodlivosti, bez ohľadu na to, ako dlho to bude trvať," zdôraznil Biden.
Ministerstvo zahraničných vecí USA zas vyjadrilo nádej, že nový vodca hnutia si zvolí inú cestu ako Sinwár.

Začiatok konca
Zabitie Sinwára znamená "začiatok konca" vojny v Gaze, uviedol izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý zároveň potvrdil, že k izraelskej vojenskej operácii, počas ktorej Sinwár zahynul, došlo v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.
"Jahjá Sinwár je mŕtvy. Bol zabitý v Rafahu odvážnymi vojakmi izraelských obranných síl," povedal Netanjahu po anglicky vo videozázname, ktorý zverejnil jeho úrad. "Nie je to koniec vojny v Gaze, je to však začiatok jej konca," dodal izraelský premiér.
Loading
...
Možnosť ukončiť vojnu
Demokratická kandidátka v amerických prezidentských voľbách a súčasná viceprezidentka Kamala Harrisová vo svojom vyhlásení uviedla, že Sinwárova smrť ponúka možnosť ukončiť vojnu tak, aby bol Izrael v bezpečí, rukojemníci prepustení, utrpenie v Pásme Gazy sa skončilo a palestínsky ľud mohol uplatniť svoje práva na dôstojnosť, bezpečnosť, slobodu a sebaurčenie.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom statuse na sieti X označil Sinwára za "hlavnú osobu zodpovednú za teroristické útoky a barbarské činy zo 7. októbra" 2023.
Spomenul, že medzi rukojemníkmi a obeťami vpádu palestínskych militantov na juh Izraela boli aj francúzski občania, a zdôraznil, že Francúzsko požaduje prepustenie všetkých rukojemníkov, ktorí sú stále zadržiavaní Hamasom.
Loading
...
Neskôr Macron pre médiá uviedol, že zabitie vodcu Hamasu ponúka kľúčovú "príležitosť" na ukončenie rok trvajúcej vojny Izraela s palestínskymi militantmi v Pásme Gazy.
"Musíme sa chopiť tejto príležitosti na zaistenie prepustenia všetkých rukojemníkov a na to, aby sa táto vojna konečne skončila," povedal Macron novinárom v Bruseli po rokovaniach s ďalšími lídrami EÚ. "Musíme ukončiť vojenské operácie," dodal.
Macron zároveň vyzval Izrael, aby zastavil vojenské operácie v Libanone, rešpektoval suverenitu tejto krajiny a vyhol sa rozšíreniu konfliktu.
Macron dodal, že Francúzsko stojí pri Izraeli v súvislosti s otázkami jeho bezpečnosti a existencie, táto skutočnosť mu však nebráni nesúhlasiť s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Sinwárova smrť ako zdroj nádeje
Aj Nemecko, ústami svojej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej, vyzvalo hnutie Hamas, aby okamžite prepustilo všetkých rukojemníkov a zložilo zbrane.
"Sinwár bol krutý vrah a terorista, ktorý chcel zničiť Izrael a jeho ľud. Ako podnecovateľ teroru zo 7. októbra spôsobil smrť tisícov ľudí a nesmierne utrpenie pre celý región," píše sa vo vyhlásení Baerbockovej. Dodáva sa v ňom, že "utrpenie obyvateľov Gazy sa musí konečne skončiť".
Predseda americkej Snemovne reprezentantov Mike Johnson vo štvrtok privítal Sinwárovu smrť ako "zdroj nádeje" pre všetkých, ktorí sa snažia žiť v slobode, a "úľavu pre Izraelčanov, ktorých sa snažil utláčať".
Generálny tajomník NATO Mark Rutte ešte pred oficiálnym potvrdením smrti vodcu Hamasu pred novinármi v Bruseli vyhlásil, že ak Sinwár zomrel, jemu osobne "nebude chýbať".
Britský premiér Keir Starmer vyhlásil, že jeho krajina "nebude smútiť" v súvislosti so smrťou vodcu Hamasu. Práve Sinwár bol podľa neho "strojcom najkrvavejšieho dňa v židovskej histórii od holokaustu".
"Dnes som v myšlienkach s rodinami týchto obetí. Spojené kráľovstvo nebude oplakávať jeho smrť," vyhlásil britský premiér, pričom zároveň vyzval na prepustenie všetkých rukojemníkov zadržiavaných palestínskymi militantmi v Pásme Gazy.
Bol prekážkou v dosiahnutí prímeria
Podľa šéfa zahraničnej politiky Európskej únie Josepa Borrella bol Jahjá Sinwár "prekážkou v dosiahnutí naliehavo potrebného prímeria a bezpodmienečného prepustenia všetkých rukojemníkov" zadržiavaných v Pásme Gazy.
"Jahjá Sinwár bol terorista vedený na zozname EÚ, zodpovedný za ohavný útok (na Izrael) zo 7. októbra (2023)," uviedol Borrell na platforme X.
Smrť lídra Hamasu Sinwára toto hnutie "značne" oslabuje, zanechávajúc toto palestínske militantné zoskupenie bez "strojcu" útoku na Izrael zo 7. októbra 2023, uviedla vo štvrtok aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Sinwár bol strojcom útoku palestínskych militantov na územie Izraela, ktorý sprevádzalo "zabíjanie, masakry, znásilňovanie a únosy", povedala von der Leyenová reportérom v Bruseli.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová zas uviedla, že zabitie Sinwára uvoľnilo cestu pre "novú fázu" v prebiehajúcom smrtiacom konflikte v Pásme Gazy. "Som presvedčená o tom, že môže byť spustená nová fáza: je čas na prepustenie všetkých rukojemníkov, za okamžité vyhlásenie prímeria a na začatie rekonštrukcie Gazy," dodala.
Irán hovorí o posilnení odporu
Iránska misia pri Organizácii Spojených národov uviedla, že zabitie vodcu hnutia Hamas Jahju Sinwára povedie k posilneniu "odporu" v regióne. K vyhláseniu iránskej misie pri OSN došlo niekoľko hodín po tom, čo Izrael potvrdil, že vodcu Hamasu zlikvidoval.
"Duch odporu bude posilnený. (Sinwár) sa stane vzorom pre mládež a deti, ktoré naďalej pôjdu jeho cestou až k oslobodeniu Palestíny," uviedla misia v príspevku na platforme X.
"Kým bude existovať okupácia a agresia, odpor bude pretrvávať, pretože mučeníci zostávajú nažive a (zostávajú) zdrojom inšpirácie," dodala iránska misa pri OSN.
Sinwár je označovaný za hlavného strojcu útoku Hamasu zo 7. októbra 2023 na juh Izraela, v dôsledku ktorého Izrael spustil ofenzívu v Pásme Gazy. Vodcom hnutia je od likvidácie jeho dlhoročného lídra Ismáíla Haníju, ktorý prišiel o život koncom júla pri atentáte v Teheráne. Tento útok je pripisovaný Izraelu.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?