TEL AVIV. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok odmietol obvinenia, podľa ktorých izraelská armáda zámerne útočí na dočasné mierové sily OSN v Libanone (UNIFIL).
Označil ich za "absolútne falošné" a opätovne vyzval na stiahnutie jednotiek UNIFIL z bojových zón.
Počas posledných dní utrpeli zranenia minimálne piati príslušníci UNIFIL.
OSN odmieta presun z oblasti
Netanjahu vyhlásil, že izraelská armáda vynakladá maximálne úsilie na to, aby zabránila zraneniam príslušníkov UNIFIL. "Najlepším spôsobom, ako zaistiť bezpečnosť príslušníkov UNIFIL je presun jednotiek UNIFIL na žiadosť Izraela a dočasný presun z rizikových oblastí," dodal.
"Zostávame. Sme na juhu Libanonu s mandátom bezpečnostnej rady (OSN). Je dôležité udržiavať tu medzinárodnú prítomnosť a zachovať na mieste vlajku OSN," uviedol hovorca UNIFIL Andrea Tenenti vo videu zverejnenom na sociálnej platforme X.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kritizoval OSN za to, že nedokáže zabrániť Izraelu v ostreľovaní jednotiek UNIFIL.
Erdogan žiada uvalenie sankcií
Turecký prezident vyčítal OSN aj to, že neuvalila sankcie na Izrael pre jeho vojny, ktoré vedie s Hizballáhom a Hamasom.
"Obraz OSN, ktorá nedokáže chrániť vlastný personál, je hanebný a znepokojujúci. Úprimne, sami seba sa pýtame, na čo čaká Bezpečnostná rada OSN, aby zastavila Izrael," uviedol Erdogan v televíznom prejave.
"No chápete to? Izraelské tanky vniknú do zóny UNIFIL, zaútočia na vojakov mierových síl, dokonca niektorých z nich zrania, ale Bezpečnostná rada (BR OSN) sa rozhodne, že sa na všetky tieto zločiny bude len tak pozerať, to nazývame bezmocnosť," dodal.
Bezpečnostná rada OSN trvá na prítomnosti v oblasti
Pätnásť členov Bezpečnostnej rady OSN jednomyseľne prijalo vyhlásenie, ktorým vyzýva všetky strany konfliktu, aby rešpektovali bezpečnosť príslušníkov a objektov mierovej misie OSN. Vyhlásenie však strany nemenovalo.
"Mierové jednotky OSN a objekty OSN nikdy nesmú byť cieľmi útokov," uviedla Bezpečnostná rada. Zopakovala tiež podporu mierovej misii a upozornila na jej dôležitosť pre udržanie stability v oblasti.
Pozície UNIFIL boli od začiatku izraelskej pozemnej operácie v Libanone 1. októbra ohrozené už 20-krát. Do tohto počtu patria aj prípady priameho zásahu paľbou a nedeľný incident, počas ktorého dva izraelské tanky prerazili bránu základne UNIFIL, dodáva OSN.
Úlohou UNIFIL je dozerať na libanonsko-izraelskú hranicu. Mandát tejto misie sa každoročne obnovuje. Pôsobí v nej viac ako 10 000 príslušníkov ozbrojených síl.
Mierovú misiu zriadila Bezpečnostná rada so zámerom dohliadať na stiahnutie izraelských vojsk z Libanonu a obnovenie mieru. Mala tiež pomôcť libanonskej vláde obnoviť svoju moc v oblasti.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?